دلیل و دلایل جدی کاهش سطح بینایی چشم ها

551937 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کاهش بینایی علل مختلفی دارد و موارد شایعی مانند آب مروارید تنها علت آن نیست. در این قسمت شما را با علل مختلف از دست دادن بینایی آشنا می کنیم که با آنها بیشتر آشنا می شوید و سرنخ های بیشتری به دست می آورید.

بیشتر بخوانید:

آب مروارید

تاری دید معمولا به دلیل آب مروارید است که باعث کاهش دید می شود. معمولا اکثر افراد با افزایش سن دچار آب مروارید می شوند. از علائم آن می توان به تاری دید، حساسیت به نور، مشکلات دید در شب و دوبینی اشاره کرد که در صورت عدم درمان به مرور زمان منجر به کاهش سطح بینایی می شود.معمولا با معاینه منظم توسط متخصص می توان به راحتی آب مروارید را تشخیص داد.

گلوکوم یا گلوکوم

نوع دیگر از دست دادن بینایی گلوکوم است که باعث مشکلات بینایی، نقاط کور و کوری می شود. گلوکوم در اثر افزایش فشار داخل چشم ایجاد می شود. اگر درمان نشود، یکی از علل اصلی نابینایی خواهد بود.

انواع مختلفی از آب سیاه وجود دارد، اما شایع ترین نوع آن، گلوکوم با زاویه باز است که در وهله اول تشخیص آن دشوار است و تا زمانی که بافت زیادی از بین نرود، قابل تشخیص نیست و افراد مبتلا به این بیماری احساس می کنند که در داخل هستند. آنها به همه چیز با یک تونل نگاه می کنند. در چنین حالتی، قسمت مرکزی بینایی به خوبی کار می کند، اما نه در اطراف آن.

تجویز دارو و اقدامات مختلف می تواند جلوی این آسیب را بگیرد، اما درمان با آب سیاه نمی تواند همه چیز را مانند قبل کند. تشخیص زودهنگام بهترین راه برای محافظت از بینایی شماست. معمولا به صورت ژنتیکی اتفاق می افتد و هیچ درمان قطعی برای گلوکوم وجود ندارد و راه حل های موجود فقط از سطح بینایی محافظت می کند.

  مرد سیناشور در بزرگراه تندگویا / جنایت صبح پس از خوردن غذاهای ناخواسته کشته شد

قطره های چشمی نیز می توانند فشار چشم را کاهش دهند.

لیزر درمانی یکی از گزینه های بهبود بینایی در چنین شرایطی است.

دژنراسیون ماکولا یا دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا به دلیل افزایش سن رخ می دهد و می تواند اولین علت از دست دادن بینایی در افراد بالای 50 سال باشد. ماکولا در پشت چشم قرار دارد و بخشی از قرنیه است که به شما امکان دیدن جزئیات را می دهد. دو نوع اصلی دژنراسیون ماکولا وجود دارد که یکی خشک و دیگری مرطوب است که سطح بینایی مرکز چشم را کاهش می دهد و توانایی دیدن جزئیات را کاهش می دهد و فرد فقط اطراف چشم را می بیند.

دژنراسیون ماکولا خشک یکی از انواع شایع این بیماری است و زمانی رخ می دهد که این ناحیه نازک شود، سن افزایش یابد و به تدریج طی چندین سال پیشرفت کند. مراحل پایانی این بیماری درمانی ندارد، اما تغییر سبک زندگی و استفاده از برخی مکمل ها می تواند خطر را کاهش دهد و از پیشرفت آن جلوگیری کند.

رتینوپاتی دیابتی

با افزایش سطح چاقی در بین افراد، بروز بیماری های چشمی دیابتی نیز افزایش یافته و یکی از شایع ترین علل نابینایی در جوانان است، اما کنترل سطح قند و گلوکز خون می تواند شما را از این خطر نجات دهد.

در بیشتر مواقع، چون علائم خاصی از رتینوپاتی دیابتی مشاهده نمی کنید، هیچ اقدامی در مورد آن انجام نمی دهید. پس بهتر است هر از چند گاهی چشم خود را چک کنید تا از این مشکلات جلوگیری کنید. افراد مبتلا به دیابت باید هر سال این کار را انجام دهند. چون بیشتر در معرض خطر هستند.

  آخرین آمار تاج در ایران/ 3 نفر فوت کردند

عیوب انکساری

عیوب انکساری علت اصلی از دست دادن بینایی است. انواع مختلفی از جمله نزدیک بینی یا دوربینی، آستیگماتیسم یا مشکلات بینایی کانونی وجود دارد که با عینک، لنز یا حتی جراحی قابل بهبود هستند.

تصادف

هر گونه آسیب به چشم در اثر تصادف، ضربه یا سوختگی شیمیایی می تواند سطح بینایی را کاهش دهد.

البته اگر به موقع آن را تشخیص ندهید و درمان صحیح را اعمال نکنید، این وضعیت پیشرفت کرده و باعث التهاب می شود. بنابراین بهتر است بلافاصله پس از این اتفاقات به متخصص چشم مراجعه کنید.

میگرن

میگرن انواع مختلفی دارد، اما میگرن چشمی باعث از دست دادن بینایی یا کوری در یک چشم می شود که معمولاً موقتی است.

تومور

گاهی اوقات از دست دادن بینایی ناشی از سرطان یا درمان سرطان است. سرطان هایی که معمولا بینایی را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

ملانوم چشم
لنفوم چشم
سرطانی که از یک قسمت بدن به چشم سرایت می کند
برخی از انواع سرطان سر و گردن
برخی از انواع سرطان مغز
جراحی و پرتودرمانی روی یا نزدیک چشم نیز می تواند باعث این کاهش بینایی شود.

جداشدگی شبکیه

جداشدگی شبکیه زمانی اتفاق می افتد که لایه حساس به نور بافت پشت چشم از محل طبیعی خود جدا شود. وقتی این اتفاق می افتد، شبکیه مواد مغذی دریافت نمی کند، بافت می میرد و بینایی بدتر می شود.

آنها معمولاً از لیزر درمانی استفاده می کنند که شبکیه را با لیزر به جای خود می چسباند یا با استفاده از گاز شبکیه را به محل اصلی خود باز می گرداند. گاهی اگر پارگی شبکیه خیلی بزرگ باشد، عمل جراحی انجام می دهند.

  اثرات خطرناک دندان های پوسیده بر سلامت بدن

نوریت بینایی یا التهاب عصب بینایی

التهاب عصب بینایی می تواند نشانه ام اس یا برخی بیماری های دیگر باشد. عصب بینایی تصاویر مشاهده شده توسط چشم را به مغز می فرستد.

هنگامی که ملتهب می شود، بینایی ناگهان بدتر می شود و این وضعیت گاهی خود به خود بدون هیچ درمانی بهبود می یابد و گاهی برای کاهش التهاب از استروئیدها استفاده می شود، اما درمان بیماری زمینه ای که باعث التهاب عصب بینایی می شود بهترین است. راه درمان این عارضه

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید