دلیل عدم توجه صنعت به راکتورهای کنترل آلودگی هوا چیست؟

560123 خبر ناگهانی

سعید پرخوده رئیس مرکز تحقیقات فمتو دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز در خصوص راکتورهای تولید شده حاوی گازهای مضر محیطی توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: گازهای مضر برای محیط زیست با ترکیبات سمی تولید شده از طریق استفاده از راکتورهای محیطی زیست تخریب پذیر و ایمن هستند. اکثر کارخانه ها فرمالین تولید می کنند و راکتور بر اساس فناوری نانو طراحی شده است و 4 راکتور نمونه برای یک کارخانه نصب می شود و غلظت فرمالین از 760 ppn در ورودی راکتورها به زیر 7ppn رسیده است.

رئیس مرکز تحقیقات فمتو دانشگاه آزاد اسلامی شیراز افزود: این راکتور اولین رآکتور در کشور است که به طور کامل طراحی و ساخته شده و مشابه آن در جهان است، اما این راکتور به طور کامل توسط مرکز تحقیقات فمتو وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی شیراز توسعه یافته است. درست برای اولین بار.

پروده با بیان اینکه برای حذف آلاینده های گازی با کارخانه های صنعتی همکاری شده و راکتورها با امضای قرارداد ایمن سازی می شوند، ادامه داد: راکتورها در مکان های مختلف استفاده می شوند و بسته به آلاینده های صنعت تجهیزات طراحی می شوند تا بتوان از این راکتورها استفاده کرد. فضاها به طور گسترده برای کاهش میزان آلودگی هوا استفاده می شود.

وی با اشاره به کیفیت و کمیت مصارف صنعتی در سطح وسیع خاطرنشان کرد: کارخانه صنایع پتروشیمی سینا از این راکتور استفاده می کند و دو خروجی گاز ۲۴۰ متر مکعب در ساعت استفاده می شود و غلظت آلاینده فرمالین از ۷۶۰ppn به پایین ۷ppn رسیده است. آلاینده های دیگری مانند دی اکسید کربن از جمله آلاینده های اصلی هستند که باعث آلودگی هوا می شوند و راکتورها در تصفیه هوا موثر هستند و دو کارخانه دیگر هم اکنون قرارداد بسته اند.

  نتایج قرعه کشی فروش فوری ایران خودرو + جدول برندگان اعلام شد!

رئیس مرکز تحقیقات فمتو دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز چرا با وجود مشکلات فراوان آلودگی هوا در کشور به این راکتورها توجه نمی کند، گفت: مردم شهر باید مطالبه گر باشند و از سوی دیگر اگر سازمان محیط زیست هشدار داده و کارخانه های تولید کننده آلودگی را ردیابی کند. اگر شورای شهر باشد طبیعتا می توان آلاینده ها را از کارخانه خارج کرد. با این تفاسیر اگر نهادهای نظارتی به ویژه سازمان های نظارتی مطالبه گر باشند طبیعتا تجهیزات مورد توجه قرار می گیرد. دستگاه های نظارتی برای بهبود کیفیت هوا باید به صنایع توجه کنند.

پرود تاکید کرد: این راکتور طرح انحصاری پژوهشگاه دانشگاه آزاد اسلامی است اما مشابه خارجی دارد و قیمت راکتورهای داخلی مقرون به صرفه و ارزان است.

به گفته وی، برای اینکه صنعتگران و نهادهای نظارتی بتوانند چنین رآکتور زیست محیطی را بشناسند باید مردم مطالبه گر باشند، البته سازمان محیط زیست در این زمینه وام های کم بهره اعطا کرده است و می توان از ظرفیت رسانه ها برای بهتر شدن استفاده کرد. درک تکنولوژی و نیازهای جامعه کارآمد باشد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید