دلیل شکست دولت نبود تجربه و درایت کافی اعضای کابینه است

دفتر سیاسی مستقل:

این روزها وجود دوقطبی و شکاف اجتماعی بر همگان محسوس است و حضور تیم ملی فوتبال در جام جهانی فراتر از یک ورزش مفرح، خبر از فروپاشی جامعه می دهد، با محدودیت ها و ممنوعیت ها مواجه شد. کم کار بود که نگران نابودی نژاد ملی و هماهنگی اجتماعی بودند.

همه رفتارهای متناقض دولت ها در ابراز شادی ملی زنان و مردان کوچه و خیابان و همه مخالفت های نهادهای تحت پوشش دولت در ایجاد خطوط قرمز مصنوعی و گوارا، امروز ضد نظام و ضد منافع ملی به نظر می رسد.

علاوه بر این شکاف اجتماعی وحشتناک بین اقشار ملت، شکاف اقتصادی و تقابل بین فقیر و غنی نیز نشان از سیل نزدیک شدن به انتهای خیابان و ورود به منظره نمایان جامعه دارد. در این باره با احمد حکیمی پور فعال سیاسی گفت وگو کرده ایم.

احمد حکیمی پور، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با مستغلات با اشاره به وضعیت بگرانجی که این روزها محسوس است، گفت: دولت سیزدهم به شانزدهمین ماه از کار خود رسیده است و آنچه در این مدت اتفاق افتاد کاملا محسوس است. با وعده ها سید ابراهیم رئیسی به دور از این است که بگوید برای دلسردی افکار عمومی از حکومتی که مردم به آن رای داده اند و ادعای انقلابی بودن دارند، فقط «یک سال» کافی است!

یکی از اعضای حزب اراده ملت ادامه داد: درباره دلایل شکست دولت ها می توان به چند نکته اشاره کرد که مهم ترین آنها چیزی نیست جز اینکه رئیس جمهور افرادی را برای حضور در این کشور انتخاب کرده است. کابینه و مناصب عالی که تجربه دارند و حتی شاید بتوان گفت تدبیر کافی برای محرومیت از تابعیت دارند. بر این اساس حتی بخشی از جریان اصولگرا نیز به ضعف و ناکارآمدی دولت پی می برد. به عنوان مثال وقتی سخنگوی دولت نمی داند چه هزینه ای برای دولت و حتی کل نظام خواهد داشت، بیان می کند که «مثل آب آشامیدنی بود که دولت اجازه شلیک گلوله های واقعی را از روز اول داد» و چه عواقب منفی دارد. ممکن است داشته باشد، آنچه ما انتظار داریم سایر مولفه ها و دستگاه ها دولت می تواند واقع بینانه به مشکلات نگاه کند و در فضایی منطقی و به دور از هیجان تصمیم گیری کند.

  رد مذاکره تیم پرسپولیس با دلفی!

وی افزود: همچنین می توان به انتصاب عجیب خجت الله عبدالمالکی به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی اشاره کرد. مثل 4 ماه پیش نیست که به دلیل اینکه از روزهای قبل از رای اعتماد مجلس به دلیل شعارهای رویایی خود مورد ارزیابی منفی افکار عمومی قرار گرفت، مجبور به استعفا از کابینه شد. در واقع این انتخاب آنقدر سوال برانگیز بود که بارها در رسانه ها خبر این انتصاب با کلمه «کهت الرجال» مورد استقبال قرار گرفت. جای تردید و تعجب است که کارمندان دولت ندانند که این انتصابات غیرمنطقی افکار عمومی را نسبت به دولت و اصلاح امور مأیوس می کند. با چنین تصمیماتی باید گفت دولت بی تجربه و بی تدبیر است.

احمد حکیمی پور در پایان گفت: لازم به ذکر و توجه است که اگر رئیس جمهور به فکر احیای دولت جدی نباشد قطعا با چالش های بیشتری مواجه خواهیم شد و مردم هر روز مشکلات بیشتری را تجربه خواهند کرد. و آن هم در شرایطی که جمع کثیری از مردم تصمیم گرفته اند اعتراضات خود را آشکارا و بدون فکر اعلام کنند. به همین دلیل باید گفت که اگر دولت و سایر نهادهای حاکمیتی نتوانند عاجل مشکلات را کاهش دهند، قطعا با وضعیت بسیار خطرناک و پرهزینه ای مواجه خواهیم شد.

ریشه بسیاری از مشکلات در دولت ها نیست، بلکه در قالب دولت است

در همین رابطه سیدمصطفی هاشمی طب چندی پیش در یادداشتی نوشت: وقتی انسان هم فقیر و هم ناامید باشد، بازنده است و امروز با پدیده گسترش مال باختگان مواجه هستیم و این افراد نیز می توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند. ضد انقلاب

  بازپرداخت وام 100 میلیونی به دانشجویان

دولت آقای رئیسی چندی پیش لایحه ای را برای افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران به مجلس ارسال کرد که برای تورم ناشی از حذف ارز ترجیحی و حمایت از معیشت خانواده ها و البته تعدیل حقوق اعمال می شود.

از یک طرف صحبت های دولت در مورد زندگی مردم تحت فشار تورم درست است و در واقع حذف ارز ترجیحی و طبق اظهارات مطرح شده اصل درگیری اوکراین و روسیه منجر به تورم جهانی شد. اما واقعیت این است که این تصمیم برای افزایش دستمزدها یا مثلاً سهمیه بندی دستمزد چقدر در کاهش فشار تورم بر زندگی مردم موثر است؟ در این زمینه باید به چند نکته اشاره کرد:

1- نظر اقتصادی دولت فعلی با دولت قبل تفاوتی نداشت. از این رو به نظر می رسد شعارهای دولت مبنی بر اینکه ناکارآمدی دولت قبل منجر به مشکلات اقتصادی و فشار معیشتی شده است، شعارهای بی اساس است و تصمیمات این دولت هیچ تاثیری در بهبود وضعیت معیشتی مردم نداشته و غالباً به بهبود وضعیت معیشتی مردم کمک می کند. تورم و فشار بر زندگی مردم

از اینجا به بعد باید بفهمیم که ریشه بسیاری از مشکلات در دولت ها نیست، بلکه در قالب دولت ما و نحوه تصمیم گیری های کلان مدیریتی است.

2- در دهه های اخیر سیاست یارانه دادن و پول انداختن نتیجه ای جز تعمیق و ریشه یابی تورم نداشته است. از این منظر که دولت محترم به فکر افزایش حقوق مردم است، این اقدام قابل توجهی است و نشان دهنده دغدغه آقای رئیسی و دولت است، اما مشکل اینجاست که در حکومت داری و مدیریت دولتی این است. نه نیات و خواسته‌های ما که مشکلات را پیش می‌برد، بلکه نحوه تصمیم‌گیری، زمان‌بندی و توجه به تجربه و نتایج اعمال است که ارزش اعمال را روشن می‌کند.

3- بحران‌های اجتماعی در میان راه‌حل‌های اقتصادی در ابتدا ضعیف به نظر می‌رسند، اما اینها بحران‌هایی هستند که یکی بر روی دیگری انباشته می‌شوند و گاهی با یک اتفاق بزرگ یا کوچک به کف خیابان‌ها می‌رسند و به بستر خشونت تبدیل می‌شوند و مورد خشونت قرار می‌گیرند. سوء استفاده از مخالفان افزایش فشار اقتصادی بر مردم در سال‌های اخیر در سایه تصمیم‌های غیرکارشناسی، به جایی رسیده است که ناهنجاری‌های اجتماعی افزایش یافته و این ناهنجاری‌ها هر روز شکل جدیدی به خود می‌گیرد. در نتیجه این افزایش ناهنجاری ها، ممکن است هر راه حلی درد گرانی را موقتاً کم کند، اما در بلندمدت مؤثر نخواهد بود. مسئولان باید همه گیر باشند و هر چه زودتر بحران معیشتی مردم را حل کنند وگرنه مشخص است که خطرات گسترده ای در پیش است.

  گزارش هفته یازدهم لیگ برتر/ برتری استقلال مقابل هواداران

4- تصمیمات غلط اقتصادی در سال های اخیر باعث افزایش فشار بر طبقه متوسط ​​شده و حتی به گفته برخی از جامعه شناسان سیاسی این طبقه به کلی از بین رفته است. در نتیجه دو طبقه ثروتمند و فقیر در مقابل هم قرار گرفتند و چنین وضعیتی بدون شک عواقب خطرناکی را به دنبال داشت. پیامدهای خطرناک ادامه فشارهای اقتصادی را در روزهای اخیر شاهد بودیم که شاید دلیلی برای اعتراض به سیاست های اجتماعی به نظر برسد، اما هیچکس نمی تواند تأثیر گرانی سال های اخیر و وضعیت معیشتی را در این نارضایتی ها پنهان کند. امروز مردم سرخورده اند و ناامیدی در وجود مردم ریشه دوانده و آینده ای در پیش روی خود نمی بینند. یعنی ممکن است عده ای فقیر باشند اما در عین حال به آینده امیدوار باشند، اما وقتی انسان هم فقیر است و هم ناامید، بازنده است و امروز با پدیده گسترش بازندگان مواجه هستیم و اینها. مردم نیز می توانند مورد سوء استفاده ضدانقلاب قرار گیرند.

5- موضوع تورم و اقتصاد رویکردهای علمی دارد. نمی شود یک لایحه همه مشکلات را یکجا حل کرد. با این اقدامات دولت می تواند برای مدت کوتاهی مسکن موقت برای جامعه تجویز کند اما اثر این مسکن به سرعت از بین می رود. بنابراین، تجویز هر مسکن باید بر اساس آگاهی از اثربخشی آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید