دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار چیست؟

523906 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، در حالی که قیمت خودرو در بازار در اسفندماه سال گذشته تا حدودی کاهش یافت، اما قیمت خودرو از نوروز تاکنون افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که قیمت انواع خودرو بیش از 15 میلیون تن است. در برخی موارد به 40 میلیون تن افزایش یافت.

ادامه مطلب

در سال های اخیر و به ویژه از سال 1376 به دلایل مختلف از جمله خروج خودروسازان خارجی از ایران، افزایش نرخ ارز، ممنوعیت واردات خودرو، کاهش تولید خودرو توسط خودروسازان داخلی، قیمت خودرو به طور مداوم در حال افزایش بوده است. بازار با با توجه به اینکه هیچ گاه از افزایش قیمت ها بازمانده است، یکی از پر نوسان ترین بازارها است، هرچند در چند سال اخیر هیچ یک از وعده های کنترل قیمت خودرو در بازار محقق نشده است.

وزیر صمت: قیمت خودرو کاهش یابد

سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت بهمن ماه گذشته در برنامه ثریا از کاهش قیمت خودرو خبر داد. قیمت خودروها واقعی نیست و تا پایان سال 1401 باید 15 درصد از قیمت خودروها کاسته شود اما با وجود اظهارات این وزیر، تاکنون نشانه ای از کاهش قیمت ها دیده نشده است، بنابراین در روزهای اخیر یکی از عمده ترین قیمت ها خودروسازان 23 محصول را مورد ارزیابی قرار دادند در فروردین ماه اعلام شد که بررسی قیمت کارخانه این خودروها در فروردین 1401 نسبت به اسفند 1400 حاکی از افزایش تا یک میلیون تومانی قیمت اکثر خودروهای این خودروساز است.

قیمت خودرو در بازار نیز روند صعودی خود را حفظ کرده و کنترلی بر این بازار وجود ندارد و اکثر فعالان بازار عرضه پایین نسبت به تقاضا را مهم ترین عامل خودرو می دانند.

  تعصب از زمان استقلال رفته است

منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت در این باره گفت: وقتی عرضه نسبت به تقاضا کم باشد طبیعتاً قیمت بالا می رود و هزینه تحویل خودرو از کارخانه تا بازار فاصله قابل توجهی دارد.

* معاون وزیر: افزایش تقاضا و ضریب عرضه کم برای افزایش قیمت خودرو

البته بسیاری از فعالان بازار خودرو معتقدند که بحث ادامه ممنوعیت واردات خودرو نیز در افزایش قیمت ها تاثیر داشته است.

* رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو: کاهش 35 درصدی عرضه خودروهای گران قیمت

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه داران تهران با بیان اینکه تفاوت 90 درصدی قیمت خودرو در بازار با کارخانه وجود دارد، گفت: کاهش 35 درصدی عرضه خودرو از سال 97 تاکنون باعث گران شدن خودرو در بازار شده است. نسبت به کارخانه

وی با بیان اینکه قیمت خودرو در بازار نسبت به اسفند 93 حدود 10 تا 13 درصد افزایش داشته است، گفت: یکی از دلایل آن عدم واردات خودرو است. اواخر سال گذشته بحث واردات مجدد خودرو مطرح شد به طوری که قیمت خودرو در بازار تا حدودی کاهش یافت اما با آغاز سال جدید و بحث تمدید ممنوعیت خودرو. واردات، قیمت خودرو دوباره افزایش یافت.

موتمنی درباره قیمت خودرو نیز گفت: قیمت پراید 111 در بازار در حال حاضر حدود 200 میلیون تن است در حالی که قیمت این خودرو در اسفند 182 میلیون تن بوده است، همچنین قیمت پژو 206 تیپ دو مدل 1400 نیز می باشد. در حال حاضر 288 میلیون تن در بازار است، در حالی که قیمت این خودرو در اسفند ماه سال گذشته حدود 263 میلیون تن بوده است.

  زنان سردتر هستند یا مردان؟

* کارشناس خودرو: یکی از دلایل گرانی خودرو ممنوعیت واردات است

سپهر زنگنه کارشناس بازار و صنعت خودرو درباره دلایل گرانی خودرو در روزهای اخیر معتقد است یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر موضوع ممنوعیت واردات خودرو است.

به گفته وی، با توجه به نوسانات بازار سهام، رکود در بازار مسکن، دارندگان پول های راکد، سرمایه های مازاد و سرگردان در حال ورود به بازار خودرو هستند و با توجه به اینکه قیمت خودرو در کشور دائما در حال افزایش است و هرگز کاهش نمی یابد، بنابراین سرمایه در این راستا جریان دارد.

* مدیرعامل ایران خودرو: سفته بازی در بازار خودرو گران شده است

مهدی خطیبی مدیرعامل ایران خودرو در دفاعیات خود در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه با عرضه خودرو بعد از نوروز نسبت به اسفندماه، قیمت خودرو در بازار افزایش یافته است، گفت: متغیرهای کلان اقتصادی برای برخی از تعاملات بازار است. و تقاضای احتکار خودرو از جمله مشکلاتی است که می تواند قیمت خودرو در بازار را تحت تاثیر قرار دهد اما افزایش قیمت خودرو در بازار را به دلیل کاهش عرضه خودرو از سوی ایران خودرو تکذیب می کنم.

بررسی موضوعات مطرح شده از سوی کارشناسان و دست اندرکاران صنعت خودرو نشان می دهد که یکی از مهم ترین عوامل موثر بر افزایش قیمت خودرو، عدم تناسب عرضه و تقاضا است، به طوری که در صورت وعده وزیر صمت برای تولید یک میلیون و 500 هزار خودرو در سال، برق محقق شده است، می توان امیدوار بود که قیمت خودرو تا حدودی کاهش یا کنترل شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید