دلایل اصلی طولانی شدن علائم کووید چیست؟

این جنبه نگران کننده از همه گیری در هاله ای از ابهام قرار دارد و کارشناسان بهداشت در تلاشند به این سوال پاسخ دهند که چرا برخی از بیماران بلافاصله پس از ابتلا بهبود می یابند. در حالی که دیگران برای ماه ها با علائم پایدار دست و پنجه نرم می کنند.

محققان استرالیایی بیش از 200 بیمار را مورد مطالعه قرار داده اند و برخی از عواملی را که در طولانی شدن علائم عروق کرونر نقش دارند، شناسایی کرده اند.

آیا برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به “حفره های طولانی” هستند؟

این سوال را نمی توان با قطعیت پاسخ داد. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده، بیماری عروق کرونر قلب طولانی مدت به عنوان علائم جدید، عود کننده یا پایدار چهار هفته یا بیشتر پس از عفونت و شروع اولیه تعریف می شود و برخی از شایع ترین علائم شامل خستگی، سرفه و از دست دادن آنها حس چشایی و بویایی هستند.

مطالعات نشان می دهد که حتی افرادی که دارای پوسیدگی خفیف دندان هستند نیز ممکن است دچار پوسیدگی طولانی شوند.

چه عواملی خطر ایجاد حفره های بلند را افزایش می دهد؟

طبق مطالعات انجام شده، چهار عامل اصلی وجود دارد که می تواند خطر ایجاد حفره های بلند را افزایش دهد. این عوامل عبارتند از:

با دیابت نوع 2

سطح RNA SARS-CoV2 خون

فعال‌سازی مجدد ویروس اپشتین بار (EBV) در خون (ویروسی که معمولاً در اکثر افراد غیرفعال می‌ماند).

وجود اتوآنتی بادی ها (آنتی بادی هایی که به اشتباه به بافت حمله می کنند.)

  انتشار مقالات علمی یک هدف واقعی است و باید مورد حمایت و تاکید قرار گیرد

از سوی دیگر، محققان بر این باورند که سابقه بیماری های تنفسی و تعداد بالای گلبول های قرمز خون نیز ممکن است با علائم طولانی مدت کووید همراه باشد.

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی و افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند نیز ممکن است مستعد انعقاد طولانی مدت باشند. با این حال، هیچ پزشکی نمی تواند پیش بینی کند که کدام بیمار علائم طولانی مدت خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید