دلار با کارت ملی در فاز جدید! سهمیه 5 هزار یورویی برای چه کسانی است؟

به گزارش مستقل آنلاین؛ تابناک نوشت: بانک مرکزی امروز برنامه جدیدی را برای تامین نیاز ارزی مردم اعلام کرد. این اقدام اگرچه با بلاتکلیفی همراه است، اما حکایت از افزایش حجم عرضه ارز برای کاندیداها در صفوف صرافی ها دارد. حال باید منتظر ماند و دید که آیا این اقدام به اصلاح شاخص ارز کمکی می کند یا خیر؟

در شرایطی که کمتر از دو ماه به پایان سال می گذرد، قیمت ها در بازار ارز با روند صعودی مواجه است. این در حالی است که به گفته رئیس کل بانک مرکزی دلیل اصلی نوسانات نرخ ارز آزاد سازی رسانه ها و عملیات روانی در جامعه است. فرزین تاکید می کند: امروز بانک مرکزی هیچ محدودیتی در خصوص منابع و ذخایر ارز و طلا ندارد.

از سوی دیگر در خرداد ماه سال جاری که قیمت های بازار ارز با نوسانات فزاینده ای روبه رو بود، بانک مرکزی به رهبری صالح آبادی تصمیم به گشایش بازار قراردادهای ارزی گرفت. بازاری که به منظور کشف نرخ ارز با مکانیزم عرضه و تقاضا بین صراف و صادرکننده و بر اساس توافق طرفین تشکیل شد و سپس با ورود بازار متشکل به بازار، وارد فاز جدیدی شد. مکانیزم معامله ترتیب . این در حالی بود که هر فردی که دارای کارت ملی و کارت بانکی به نام خود باشد می تواند سالی یک بار تا سقف دو هزار یورو و معادل سایر ارزها مانند دلار را با نرخ توافقی از صرافی های مجاز دریافت کند. رویکردی که با ورود فرزین و زمزمه های شکل گیری بازار جدیدی به نام «بازار مبادلات طلا و ارز» قوت گرفت و برخی پیش بینی کردند در آینده نزدیک شاهد تغییر مکانیسم عرضه توافقی باشیم. دلار به هر کارت ملی .

  محدودیت های اینترنت حذف خواهد شد

با توجه به مدیریت بازار ارز و در راستای رفع نیازهای مردم، امکان فروش ارز به مردم تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای صرافی های دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی از محل منابع خریداری شده

اما امروز بانک مرکزی راهکار جدیدی (تامین نیاز ارزی لازم مردم از صرافی ها) در این خصوص اعلام کرد و افزود: صرافی ها از روز سه شنبه 4 باخمان 1401 می توانند ارز را به صورت اسکناس از طبیعی و قانونی خریداری کنند. افراد تحت عنوان “تامین نیازهای اساسی”

در این پیام آمده است: صرافی‌ها همچنین مجازند سالی یک‌بار برای هر مشتری و پس از تایید هویت، منابع ارائه شده توسط این مکان را به افراد ایرانی (بالای 18 سال) و حقوق اقامت خود را تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بفروشند. تحت عنوان «تامین نیازهای اساسی».

اگرچه بانک مرکزی اعلام کرده است که دستورالعمل اجرایی این سیاست به زودی منتشر می شود؛ اما انتشار تصویر این پیام خطاب به صرافی ها جزئیات بیشتری را نشان می دهد که در ادامه توضیح داده می شود.

صرافی‌ها می‌توانند پس از تایید هویت مشتری طبق مقررات ابلاغی، از اشخاص حقیقی و حقوقی (به استثنای بانک‌ها و صرافی‌ها) تا سقف 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها، ارز را به صورت حسابی با ثبت نام ارز خریداری کنند. سیستم مانیتورینگ سنا) تحت عنوان «تامین نیازهای اساسی؛ کد 56” با نرخ توافقی طرفین.

ضمناً صرافی ها تنها می توانند از منابع ارائه شده تحت عنوان «تامین نیازهای اساسی» برای فروش ارز به افراد ایرانی (بالای 18 سال) و مقیمان قانونی (به استثنای بانک ها و صرافی ها) سالی یک بار برای هر مشتری و پس از آن از احراز هویت با اخذ کارت ملی یا شناسنامه، شماره تلفن همراه به نام حقیقی یا نماینده شخص حقوقی با امضای مجاز، شماره حساب بانکی به نام شخص حقیقی یا حقوقی. فرد تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر با ثبت نام به سامانه نظارت بر ارز (سنا) تحت عنوان «تحویل نیازهای اساسی» مراجعه کند.

  انتقاد دبیر اتحادیه خواهران جامعه اسلامی از ضعف نقش زنان در تشکل ها

همچنین بانک مرکزی در صورت لزوم از طریق صرافی های بانکی، امکان تامین منابع مورد نیاز فروش را تحت عنوان «تامین نیازهای اساسی» تضمین می کند.

در ادامه پیام بانک مرکزی به صرافی ها آمده است: سقف نرخ تبدیل اسکناس (خرید اسکناس – فروش اسکناس) روزانه 30 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین شده است. در صورت وجود مازاد، امکان خرید آنها برای معاوضه وجود نخواهد داشت. صرافی موظف است اسکناس های مازاد را حداکثر تا پایان روز کاری بعد به اشخاص حقیقی و حقوقی (به استثنای بانک ها و بورس ها) و یا به بانک ملی ایران بفروشد.

در حال حاضر با توجه به اینکه تا زمان انتشار این گزارش امکان ثبت نام در سامانه یکپارچه بازار و دریافت ارز با نرخ توافقی وجود دارد، این سوال و ابهام ایجاد می شود که متقاضیان دریافت ارز با عنوان جدید «رضایت پایه» نیاز دارد؛ «کد 56» باید از طریق بازار متشکل به عنوان «سایر» ثبت شود یا نیازی به ثبت نام نیست و می توانند این ارز را به صورت حضوری خریداری کنند؟ همچنین افرادی که در ماه‌های اخیر ارز سهمیه‌ای را با نرخ توافقی دریافت کرده‌اند، می‌توانند آن را تحت عنوان جدید «تامین نیازهای اساسی» دریافت کنند. کد 56″ برای خرید ارز؟ برخی از صرافی ها نیز به خبرنگار ما گفتند که اگر قرار باشد روزانه 30 هزار یورو سقف فروش داشته باشیم، در نتیجه در یک روز تنها به 6 نفر پاسخ داده می شود و به نظر می رسد که وجود دارد. نیاز به افزایش این سقف همچنین مشخص نیست این رویکرد سیاستمدار سیاست خارجی با تشکیل «بازار طلا و ارز» همخوانی دارد؟

  پنج بازیکن خطرناک ایرانی از نگاه سایت انگلیسی

در مجموع، پس از رونمایی از سیاست عرضه ارز با نرخ توافقی تا 2000 یورو در ژوئن و سپس بانک مرکزی در اوایل آذرماه تصمیم گرفت ارز (اسکناس) مورد نیاز تولیدکنندگان و تجار را برای پوشش هزینه‌های مربوط به بازرگانی تامین کند. سقف فروش ارز در بازار توافقی در قالب حساب اشخاص دارای کارت بازرگانی معتبر از دو هزار یورو به 6 هزار یورو افزایش یابد. اکنون شاهد گام سوم بانک مرکزی برای افزایش عرضه ارز در صرافی ها هستیم. اقدامی که می تواند به اصلاح نرخ ارز در بازار کمک کند. این در حالی است که به نظر می رسد بر اساس جزئیات اعلام بانک مرکزی به صرافی ها، حاشیه سود خرید و فروش صرافی ها حداکثر نیم درصد است؛ بنابراین به نظر می رسد نرخ فروش ارز تا 5 هزار با نرخ توافقی باشد. نرخی که در معاملات امروز کانال معامله شد 39 هزار تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید