دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان + صوت

559884 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، شرح دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان به شرح زیر است:

«خدایا کوشش کن که شکر کنی، و گناهی که در آن آمرزیده می شوی، و عملی که در آن پسندیده ای، و عملی که در آن دقت کنی، یا اگر بشنوی آنچه می شنوی».

«خدایا تلاشم را در این ماه قدر بدان و گناهم را در این ماه بیامرز و کارم را در آن بپذیر و خطای مرا در آن بپوش، ای فرمانبرترین شنوندگان. »

بیشتر بخوانید:

آیت الله مجتهدی تهرانی در تفسیر فراز رضی الله عنه می فرماید: در این قسمت از دعا می خوانیم خدایا زحمات ما را در ماه رمضان قبول کن. کلمه «شکر» به معنای «شکر» است و معنای آن در این دعا «قبول» و «قبول» است.

می افزاید: انسان کار می کند و روزه می گیرد، گرسنه و تشنه است; اما نه می خورد و نه می نوشد و در ماه رمضان دچار بی خوابی می شود و اگر خداوند تلاش ما را نپذیرد کاری برای ما انجام نمی دهد. اگر سختی ها و رنج ها به دنبال داشته باشد و نتیجه ای نداشته باشد، اتفاق بدی افتاده است.

این معلم اخلاق می گوید: باید غمگین باشیم تا به اعمالمان آسیبی وارد نشود. مثلا یک غیبت می تواند تمام زحمات ما را هدر دهد. در صورت غیبت ۴۰ روز از حسنات شما در اعمال غایب ثبت می شود و اگر کار خیر نکنید گناهان آن شخص در اعمال شما ثبت می شود. این داستان معصوم (ع) است.

  کشف «لامینور» با مهرجویی و نصیریان

وی ادامه داد: باید حواسمان به خودمان باشد و ببینیم چه کرده ایم; آیا ما کمبودی داریم؟ گل از خدا بی عیب است و محال است که بی عیب نباشیم. در داستان آمده است: «وقتی انسان خار کوچکی را در چشم دوست خود ببیند چه می شود; اما شاخه را در چشم خود نمی بیند. »

آیت الله مجتهدی تهرانی می فرماید: این داستان کنایه از این است که انسان عیب های بزرگ خود را نمی بیند; اما عیب کوچک مردم را می بیند.

این عالم ربانی در ادامه تصریح می کند: این حدیث از پیامبر معصوم(ع) است که کسی که خطای خود را ببیند و به گناه دیگری کاری نداشته باشد خوشحال می شود.

در ادامه در تفسیر می فرماید: «وَ الذَنْبُ آمرزُونَ وَ الْعَمْلُ مَجْبُلُونَ». از خداوند می خواهیم که قبل از ماه رمضان گناهان ما را ببخشد. از آنجایی که ماه رمضان فصل درآمد و ثواب معنوی است، حتی خوابیدن و نفس کشیدن در این ماه نیز عبادت محسوب می شود.

آیت الله مجتهدی تهرانی تاکید می کند: این همه درآمد در ماه رمضان است و مگر نمی شود با این همه درآمد جان خود را از دست داد؟ پیامبر اسلام در خطبه‌ای در شعبان می‌فرماید: «پشتت از گناه سنگین شده و گروگان گرفته‌ای و در ماه رمضان بدنت را رها کن. »

وی ادامه می دهد: برخی از افراد به دلیل وزن زیاد که نشانه گناه است نمی توانند هنگام نماز صبح برخیزند. شخصی به امام حسن عسگری (ع) گفت که من قصد دارم هر شب نماز شب بخوانم. اما امکان پذیر نیست. حضرت فرمود: گناه تو را در غل کرده است. علت اینکه کسی می خواهد نماز شب بخواند ولی نمی تواند گناهی است انجام دهد و با استغفار می تواند آن را برطرف کند.

  افکار عمومی جهان باید به توانایی ایران در بازدارندگی/نباید تهدیدهای سطحی رژیم صهیونیستی نادیده گرفته شود.

این استاد بزرگ اخلاق و حوزه در ادامه سخنان خود به بیدار شدن در سحر و استفاده از برکات آن پرداخت و گفت: شعری است که می گوید «کسی که سحر نمی داند خودش را نمی داند» که سحر می خوابد نمی داند. . او می داند کیست و باید خودش را پیدا کند. حدیث از پیامبر معصوم (صلی الله علیه و آله و سلم) است که می فرماید عجیب است که مردم گمشده را می جویند ولی خودشان را نمی جویند.

می گوید: وضو بگیر و شب در تاریکی صد بار از خود بپرس که من کیستم؟ شاید خودت را پیدا کنی اگر خودت را پیدا کنی، میل به نماز شب پیدا می کنی.

وی در ادامه در تفسیر خود می گوید: خداوند «ستاره عیب» است و نگذاشته کسی از گناهان ما باخبر شود. حديث اين است كه اگر انسان بوي گناه ببيند دو نفر با هم نمي نشينند. اگر گناه کسی فاش می شد، کسی جسد او را دفن نمی کرد.

آیت الله مجتهدی در شرح آیه آخر نماز می فرماید: در آخر نماز می گویم خدایا تو از همه شنوندگان شنواترینی. خدا همه چیز را می شنود. اگر آهسته صحبت کنیم، خدا هنوز می شنود. حضرت موسی (علیه السلام) به خدا گفت که خدایا اگر آهسته نزدیک خود صحبت کنم و اگر از دور سخن بگویم. خداوند فرمود: من همنشین کسی هستم که مرا یاد کند. خداوند شنونده است; به همین دلیل است که می گوییم خدایا شنونده همه شنوندگان این دعاها را برای ما مستجاب کن.

دیدگاهتان را بنویسید