در 19 اردیبهشت چه گذشت؟

562469 خبر ناگهانی

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، امروز 18 اردیبهشت برابر با 9 اردیبهشت در تقویم میلادی است. روزی در تاریخ تصور بسیاری از حوادث و اتفاقات ایران و جهان. بیایید به برخی از این رویدادها نگاه کنیم.

امروز ۱۹ مه برابر با ۹ می بر اساس تقویم میلادی است. روزی در تاریخ تصور بسیاری از حوادث و اتفاقات ایران و جهان. بیایید به برخی از این رویدادها نگاه کنیم.

بیشتر بخوانید:

مناسبت ها:

13 هجری قمری – جنگ یرموک بین مجاهدان مسلمان و سپاه روم

رومیان در این جنگ لشکری ​​بزرگ آماده کرده و در برابر مسلمانان قرار داده بودند. سرانجام با کشته شدن سپاهیان اسلام این جنگ به نفع مسلمانان پایان یافت و بیش از ده هزار رومی کشته و حدود سه هزار مسلمان به شهادت رسیدند. گویند ابوسفیان در این جنگ شرکت داشت و چون رومیان فتح کردند گفت: مبارکه بنی الاسفار یعنی رومیان.

570 – ارتش امپراتوری حبشی ها را از یمن بیرون کرد

در هفته دوم ماه مه سال 570 میلادی، سپاهی از ارتش شاهنشاهی ایران به فرماندهی ژنرال ورز دیلمی با کشتی از خلیج فارس وارد یمن شد. اعضای این نیرو و به طور کلی کرمانی و سیستانی به درخواست سران قبایل یمن به تصمیم شاه وقت ساسانی ایران – خسرو انوشیروان – برای بیرون راندن اشغالگران حبشه به یمن اعزام شدند. ارتش (اتیوپی).

ژنرال ورز پس از فرود در یمن متوجه شد که تعداد نیروهای اشغالگر حبشی (به فرماندهی ابرهه) بیش از سه برابر بیشتر از رزمندگانش است. پس از اطلاع از تعداد نیروهای حبشه به سربازان خود گفت: ما به اینجا آمده ایم تا متجاوز را شکست دهیم و او را بدرقه کنیم. ما به بازار نیامده ایم که شکست بخوریم، برده شویم، شکنجه و تحقیر شویم و به عنوان برده فروخته شویم. برای سربازی که در میدان جنگ بمیرد بسیار بهتر از اسارت و ذلت و یک عمر بردگی است. اجداد ما می دانستند که تسلیم سرباز ایرانی را به شدت منع کرده اند. برای احترام به این قانون مقدس نیاکان، دستور می‌دهم کشتی‌هایی را که امروز سوار می‌شویم به آتش بکشند تا فقط دو راه داشته باشیم: پیروزی یا مرگ. ما از حمایت مردم یمن برخورداریم که این یک امتیاز بزرگ است. ما با تاکتیک جدیدی که من طراحی کرده ام وارد جنگ می شویم و این تاکتیک با آنچه شما تجربه کرده اید متفاوت است. از فیل های جنگی ارتش حبشه نترسید. فیل از شتر می ترسد و از گله شتر به سمت فیل ها فرار می کنیم و بعد پای حبشی را می گیریم و به دریا می اندازیم.

  جشن تولد 39 سالگی امیرحسین آرمند + عکس

ژنرال «وهرز دیلمی» پس از ایراد این سخنرانی در جمع مردمش [که در تاریخ آورده شده است]دستور داد کشتی های جنگی را آتش بزنند و غرق کنند تا سربازان به فکر عقب نشینی و بازگشت نباشند. مورخان نظامی این ابتکار را به پیروزی نسبت می دهند و می افزایند که این ابتکار باید برای هر فرمانده در شرایط جنگی (در منطقه جنگی) درس عبرت باشد.

در جنگ یمن، نیروهای اعزامی ایران پیروز شدند، سپاه ابرهه با کشته شدن پسرش مسروک فرار کرد و یمن تا زمان انتشار اسلام در شبه جزیره عربستان تحت الحمایه ایران باقی ماند.

1902 – یک آتش نشان در جزیره مارتینیک در دریای کارائیب (آنتیل کوچک) به طور ناگهانی فعال شد و به جز تعداد کمی از بزرگترین شهرهای جزیره همه را ویران کرد و شهر را ویران کرد. تعداد کشته شدگان حدود 30000 گزارش شده است.

1927 – لغو سرمایه در ایران

در 18 اردیبهشت 1326 کاپیتال سازی در ایران لغو شد و در 17 اردیبهشت 1312 (دقیقاً یک سال بعد) حتی در مورد الوداد نیز بی اثر شد. (بزرگ نویسی به معنای تسلیم و در دادگاه به معنای حکم کنسولی – دادگاه و مجازات متهم در کشور خود، به جای صحنه جرم است).

این امتیاز از سوی دولت قاجار به برخی دولت ها داده شد و به این ترتیب بخشی از حاکمیت ملی واگذار شد. رسیدگی به جنایات محلی و مجازات متخلفین بر عهده دولت حاکم است که در برابر شهروندان کشور پاسخگو بوده و قابل سرنگونی نیست. کار جدا از کار درست است.

  حقوق به سبک اروپایی

1325 – تخلیه کامل ایران از شوروی سابق پس از پایان جنگ جهانی دوم

پس از پایان جنگ جهانی دوم، ایران به شورای امنیت شکایت کرد که روسیه برخلاف توافق سه جانبه ایران را تخلیه نکرده و در امور داخلی کشور دخالت می کند. شوراها انتظار تجدیدنظر را نداشتند و درخواست تعویق کردند. اما نمایندگان ایران، انگلیس و آمریکا با به تعویق افتادن نشست شورای امنیت درباره این موضوع مخالفت کردند. شوروی نمی خواست موضوع ایران یک مناقشه بین المللی علیه آن کشور باشد، از این رو سفیر شوروی در ایران تلاش زیادی کرد تا با مقامات ایرانی به توافق برسد. سرانجام توافق نامه ای برای تخلیه ایران، نفت شمال و آذربایجان از کشورها امضا شد تا سرانجام در 29 اردیبهشت 1325 تخلیه کامل ایران صورت گرفت.

1358 – اعدام هفت تن دیگر از مقامات حکومتی پهلوی

در 7 مه 1979 هفت نفر دیگر از جمله وزیر سابق اطلاعات و گردشگری (گرایش) که توسط قاضی شرع مفسد فی الارض اعلام شد، به ضرب گلوله کشته شدند.

از جمله اعدام شدگان حبیب الکانیان، رئیس انجمن یهودیان ایران و رحیم علی هورام (صاحب یک شهربازی در غرب تهران که اکنون به پارک ارم معروف است) بودند. در کیفرخواست علیه الکانیان آمده است که وی زمینی را در نزدیکی تل آویو در اسرائیل خریده است و در نشستی در اسرائیل به مقامات اسرائیلی از جمله وزیر دفاع و وزیر امور خارجه موشه دایان و آبابان قول داده است که بیشتر از یهودیان ایرانی پول جمع آوری کنند. اسرائیل و ….

سپهبد سعادتمند (گیلانی)، معاون وزیر و سپس وزیر اطلاعات و گردشگری (راهنمای) در اواسط دهه 40، یکی دیگر از اعدام شدگان در 19 اردیبهشت بود. او قبلاً سخنگوی سازمان‌های نظامی بود و متهم به سرکوب و تلاش برای تحکیم رژیم پهلوی از طریق همکاری با دولت بود. «به چشم = آری چشم» شناخته شد!.

  وزارت بهداشت باید عادلانه پزشک را توزیع کند

یکی دیگر از اتهامات وارده به دکتر محمد بقایی یزدی این بود که وی با نامزدی در مجلس، اقدام به ایجاد نظام سلطنتی (پهلوی) کرد. به دادگاه گفته شد که دکتر بقایی یزدی زمانی رئیس بهداری ساواک بوده و بعدا نماینده مجلس شده است.

1992 – اشغال قره باغ کوهستانی توسط جمهوری ارمنستان

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری های جدید آن، ارمنستان به دنبال الحاق قره باغ کوهستانی به جمهوری آذربایجان است. این در حالی بود که مبارزات داخلی در آذربایجان بالا گرفته بود و از سوی دیگر مردم قره باغ کوهستانی به استقلال رای می دادند. در همین حال، ارمنستان از مردم منطقه که عمدتاً ارمنی‌ها هستند، در مخالفت با آذربایجان حمایت کرده است. با این حال، ارمنستان در فوریه 1992 حمله ای را با هدف تضعیف جمهوری آذربایجان و تقویت مواضع جنبش استقلال قره باغ آغاز کرد. در جریان حمله به جمهوری آذربایجان، ارتش ارمنستان حدود 20 درصد از خاک این کشور به ویژه مناطق استراتژیک را که ارمنستان را به قره باغ کوهستانی متصل می کند، اشغال کرد. با وجود آتش بس در سال 1993 بین دو کشور، این بخش از خاک جمهوری آذربایجان همچنان در اشغال ارتش ارمنستان است و درگیری طولانی مدت در قره باغ کوهستانی هنوز حل نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید