در نهایت، آینده بازار جهانی طلا چه خواهد بود؟

571853 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، با کاهش ارزش دلار آمریکا به زیر حمایت فنی کلیدی، داده های ضعیف تر از حد انتظار قیمت مصرف کننده در هفته گذشته باعث افزایش قیمت طلا شد.

بیشتر بخوانید:

طلا پس از افزایش هشت درصدی شاخص قیمت تولیدکننده، معیار اصلی تورم در سطح عمده فروشی، در ماه اکتبر در مقایسه با افزایش 8.4 درصدی در سپتامبر، افزایش یافت. این تثبیت بیشتر توسط فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره تا 50 واحد پایه دیگر در ماه آینده، از 75 واحد پایه پیش بینی شده قبلی، کافی بود و طلا و نقره را به سطوح مقاومتی قوی سوق داد.

فدرال رزرو از ماه مارس به امید مهار تورم، نرخ های بهره را به شدت افزایش داده است و یک باد مخالف قوی برای قیمت طلا ایجاد کرده است. قدرتمندترین بانک مرکزی جهان نرخ بهره معیار خود را شش بار به 3.75 درصد افزایش داد که شامل چهار افزایش متوالی 75 واحد پایه بود.

پس از داده‌های تورمی این هفته، بازار همچنان بر این احتمال که فدرال رزرو تا اواسط دسامبر نرخ‌ها را 50 واحد پایه افزایش دهد، می‌اندیشد. فدرال رزرو نرخ بهره را تا نیمه اول سال 2023 به 25 واحد افزایش خواهد داد. لائل برینارد، معاون رئیس فدرال رزرو نیز با این موضوع موافق بود و گفت: “اگر داده های اقتصادی نشان دهد که تورم در حال کاهش است، بانک مرکزی ممکن است اندازه نرخ بهره را کاهش دهد. در آینده افزایش می یابد.»

به گزارش رویترز، از فوریه 2021، خروج نقره فیزیکی از Comex قابل توجه بوده است، در حالی که تنها در سه ماهه سوم سال 2022، بانک های مرکزی در سراسر جهان بیش از هر سه ماهه دیگری از سال 1967 طلا خریداری کردند. اگر این روند با همان سرعت ادامه یابد، Comex تا پایان مارس 2023 نقره فیزیکی خود را تمام خواهد کرد. تنها با گذشت پنج ماه از ماه های تقاضای قوی، خریدهای بانک مرکزی در سه ماهه سوم بسیار بیشتر از رکورد سه ماهه قبلی در تاریخ گذاری داده ها بود. به سال 2000، زمانی که قیمت طلا در سال 2011 حرکت شش برابری را آغاز کرد.

  ظرفیت پذیرش دانشجویان بستگی به نتایج اعتباربخشی در دانشگاه دارد -

به گفته یک شرکت فلزات گرانبها، طلا و نقره در ماه نوامبر به شدت افزایش یافتند، اما فلزات گرانبها همچنان در سال 2023 با راه دشواری روبرو هستند زیرا انتظار می‌رود سیاست پولی ایالات متحده بسیار فشرده باقی بماند. تحلیلگران شرکت تحقیقاتی متالز فوکوس بریتانیا در پیش بینی قیمت خود در سال 2023 اعلام کردند که انتظار دارند میانگین قیمت طلا در سال آینده 10 درصد کاهش یابد و در سه ماهه چهارم به کمترین میزان در چهار سال گذشته یعنی حدود 1500 دلار در هر اونس برسد.

تحلیلگران چشم انداز ضعیف تری برای نقره دارند و کاهش 17 درصدی متوسط ​​قیمت نقره در سال 2023 را پیش بینی می کنند. به گفته تحلیلگران، علیرغم عوامل بنیادی قوی، انتظار می رود نقره از خروج طلای اضافی آسیب ببیند. تحلیلگران گفتند که سیاست پولی فدرال رزرو و تاثیر آن بر دلار و بازده اوراق قرضه همچنان بزرگترین باد مخالف برای طلا و نقره در سال جدید خواهد بود.

تحلیلگران در این گزارش عنوان می کنند: بی شک اقتصاد ضعیف خواهد شد. طلا و نقره احتمالاً کاهش خواهند یافت زیرا علاوه بر بازده اسمی بالاتر، تورم کمتر در نهایت باید تورم واقعی را افزایش دهد.

اگرچه انتظار می‌رود قیمت طلا و نقره تا سال 2023 با مشکل مواجه شود، متالز فوکوس گفت فلزات گرانبها هنوز نقشی را ایفا می‌کنند. تحلیلگران گفتند که انتظار دارند طلا و نقره نسبت به بازار سهام و اوراق قرضه بهتر عمل کنند. حتی در پایین‌ترین قیمت طلا در سال جاری، زمانی که قیمت‌ها به پایین‌ترین حد در دو سال گذشته یعنی 1618 دلار کاهش یافت، این فلز گرانبها به طور قابل توجهی بهتر عمل کرد و امسال بیش از 17 درصد کاهش یافت.

  کسب رتبه کشوری از مرکز تحقیقات زیست شناسی دانشگاه آزاد مشهد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید