در صورت توافق، وضعیت نفت ایران چه می شود؟

به گزارش مستقل آنلاین؛ اطلاعات ردیابی کشتی ها نشان می دهد که صادرات نفت خام ایران در ماه ژوئن 110 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به 810 هزار بشکه در روز رسیده است.

به گزارش رویترز، ایران در ۲ ماه گذشته صادرات نفت خود را افزایش داده است و احتمالاً با ارزان‌تر کردن نفت خود نسبت به نفت روسیه برای خریدار اصلی خود، چین، صادرات خود را دوباره افزایش خواهد داد.

علیرغم تحریم های آمریکا، ایران صادرات نفت خود را در دوران ریاست جمهوری جو بایدن افزایش داد، اما اخیراً جریان نفت ایران به دلیل رقابت با نفت روسیه کاهش یافته است.

به گفته سارا وحشوری، یکی از مشاوران انرژی شرکت بین المللی SVB، ایران در دولت جدید آمریکا نفت و فرآورده های نفتی و پتروشیمی بیشتری صادر کرده است.

در صورت اجرای توافق هسته ای برجام، صادرات نفت ایران افزایش می یابد و علاوه بر چین، به خریداران قدیمی مانند کره جنوبی و اروپا می رسد.

تحلیلگران انتظار دارند واردات نفت خام چین از ایران در ماه اوت افزایش یابد. ماه گذشته، نفت خام ایران با رقابت سختی از سوی اورال روسیه مواجه شد، زیرا بشکه های نفت این کشور به دلیل کاهش تقاضا از سوی اروپا قیمت پایین تری داشت. اما با افزایش شکاف قیمتی بین نفت ایران و روسیه و کاهش قیمت نفت ایران، پالایشگاه های چینی دوباره در ماه اوت به بشکه های نفت ایران روی آوردند.

چین با واردات نفت ارزان از روسیه و ایران، رقابت پذیری اقتصاد خود را در برابر غرب افزایش داده است که باید هزینه بیشتری برای انرژی بپردازد.

  ابراز عشق نگین معتضدی

داده‌های ردیابی کشتی‌ها نشان می‌دهد که صادرات نفت خام ایران در ماه گذشته ۱۱۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل افزایش یافته و به ۸۱۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

نفت ایران در ماه اوت با تخفیف 11 دلاری نسبت به نفت خام برنت در دسترس است که حدود 8 دلار کمتر از قیمت تعیین شده برای نفت خام اورال روسیه است. اختلاف قیمت نفت ایران و روسیه در پایان ماه گذشته بین 3.5 تا 4 دلار بوده است.

کپلر تخمین می زند که صادرات نفت خام ایران در ژوئن به 950 هزار بشکه در روز رسیده است که بالاترین رقم صادرات ماهانه در 3 سال گذشته است.

صادرات فرآورده های نفتی ایران نیز افزایش یافته است. گمان می رود ایران در ماه ژوئن روزانه 790 هزار بشکه فرآورده نفتی صادر کرده باشد که انتظار می رود این رقم تا سه ماهه چهارم امسال به یک میلیون بشکه در روز برسد./تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید