در صحرا تنها راه نرو!

دکتر ناصر رضایی، معاون پژوهشی پژوهشکده گردشگری; پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در گفت و گو با سیناپرس، در خصوص اهمیت افزایش امکانات امنیتی در مناطق کویری ایران گفت:

چالش های امنیت در اکوتوریسم (طبیعت گردی) ایران نه تنها در مناطق کویری، بلکه در مناطق جنگلی و دریایی و همچنین چالش هایی برای گردشگران مشهود است. بنابراین تعریف برنامه ریزی و تعیین مسیر اصلی ترین راه غلبه بر این چالش هاست. در واقع اگر گردشگران بدون برنامه به گردشگری بروند، قطعاً مشکلات زیادی برای آنها پیش خواهد آمد.

وی افزود: با توجه به ماهیت ژئومورفولوژیکی (شکل زمین) مناطق کویری ایران، این مناطق دارای شرایط بیولوژیکی نامناسبی هستند که تاب آوری انسان را برای مدت طولانی کاهش می دهد و آن را به منطقه ای ویژه تبدیل می کند. در حالی که در سایر نقاط کشور درصد استقامت بیشتر است. علاوه بر این، طبیعت بسیار شکننده ای وجود دارد که باید به طور مکرر از آن محافظت کرد.

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن علمی گردشگری ایران گفت: مناطق کویری ایران به دلیل شرایط ذکر شده از لحاظ امنیتی بسیار حساستر از سایر مناطق است. شناسایی کامل تمامی نقاط سفر در این مناطق یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید توسط گردشگران و مسافران انجام شود. خوشبختانه این امر با ابزارهای ماهواره ای به راحتی امکان پذیر است. زیرا می توان وضعیت توپوگرافی منطقه را به خوبی درک کرد.

به گفته این محقق؛ تعیین مسیرهای گردشگری و تعیین زمان مناسب و پرهیز از سفرهای انفرادی از راهکارهای جدی برای حفظ امنیت گردشگران است.

  ممنوعیت پرداخت سود بیش از 18 درصد به سپرده های بانکی

به جایی سفر نکنید

وی گفت: مناطقی که آسیب پذیر هستند باید از لیست تورها حذف شوند و به راحتی در دسترس گردشگران قرار نگیرند. در غیر این صورت هم برای محیط زیست و هم برای مردم خطرناک است. در واقع هم محیط زیست و هم ایمنی و امنیت انسان در خطر است.

رضایی تاکید کرد: نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از نقاط جهان به احتمال بسیار زیاد بخشی از مناطق کویری و کویری محلی برای قاچاقچیان و حتی گروه های تروریستی خواهد بود. به همین دلیل اگر مسافران بدون اطلاعات محیطی کافی به این منطقه سفر کنند، مطمئنا در بحث امنیت با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. بنابراین تنها با شناسایی دقیق و بررسی ظرفیت این منطقه و تعیین مسیرهای گردشگری می توان به گردشگران اجازه سفر به این گونه مناطق را داد. همانطور که قبلا ذکر شد، افراد نباید به تنهایی به چنین مناطقی سفر کنند.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف نهادهای دولتی برای ایجاد امنیت در مناطق کویری چیست؟ وی گفت: امنیت تمامی مناطق کشور همواره بر عهده نیروهای امنیتی سپاه، ارتش و نیروی انتظامی و همچنین در لایه های پنهان نیروهای اطلاعاتی است; اما امنیت در تمام مناطق بیابانی پرهزینه است. بنابراین، همه این نهادها نیازی به صرف وقت و انرژی برای امنیت این مناطق ندارند. لازم به ذکر است یکی از مولفه های مهم در برنامه ریزی سفر این است که بدانیم کدام مناطق دارای پوشش حفاظتی هستند. در این شرایط می توانیم خطرات احتمالی را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.

  انگیزه بازیکنان پرسپولیس استقلال را تحت فشار قرار می دهد

وی با اشاره به اهمیت ارائه خدمات مخابراتی در این مناطق گفت: امروزه با توجه به پیشرفت هایی که دنیا در بحث های ارتباطی داشته است، می توان گفت که ارائه خدمات مخابراتی در مناطق کویری ایران به ویژه برای گردشگران، اهمیت و توسعه بسیار حائز اهمیت است. «امکانات ارتباطی در مسیرهای خاص می تواند خطرات مخاطرات انسانی و زیست محیطی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به گفته این محقق؛ ایجاد امکانات مخابراتی در تمامی مناطق کویری نه تنها برای گردشگران سودی ندارد، بلکه منجر به درآمد زیادی نیز می شود. به طور کلی توسعه مکان های گردشگری در مناطق کویری یکی از رویکردهای مهم اقتصادی این صنعت است که بر اساس آن می توان بخشی از آسیب های ناشی از همه گیری تاج را از بین برد.

چقدر خطرناک بودن سفر به تنهایی در کویر همیشه مورد تاکید بوده است و این نشان می دهد که طبیعت خاص کویر با همه زیبایی و جذابیتش با هیچکس شوخی نمی کند و می تواند یک قدمی شما را بمیراند.

دیدگاهتان را بنویسید