در حالی که در منطقه جهل و فقر وجود دارد، داعش و طالبان هستند

در حالی که در منطقه جهل و فقر وجود دارد، داعش و طالبان هستند

خدمات سیاسی

ماجرای قتل در حرم امام رضا چند جنبه داشت که با دستگیری عاملان ترور، علل و عوامل آن شناسایی و ارائه می شود.

اما بیش از همه، شایعات و اتهامات تاثیر خود را گذاشت.

شایعاتی مانند حضور شیعه و سنی در مشهد، ورود داعش به ایران در پوشش پناهجویان افغانستانی، انتقام جویی پناهجویان افغانستانی از مردم ایران و بسیاری اخبار دیگر در این گفت وگو منتشر می شود.

این شایعات فضا را برای پناهجویان و مهاجران افغان خطرناک می کند و هر حادثه ای بدون دلیل مشخص می تواند فاجعه بار باشد.

برای بررسی این موضوع با محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح طلب و از اعضای شورای شهر پنجم تهران گفت وگو کرده ایم.

با ظهور طالبان در افغانستان، گزارش شده است که روزانه ده ها هزار افغان به ایران مهاجرت می کنند. این مهاجرت ها چه پیامدهای منفی برای دولت و مردم ایران می تواند داشته باشد؟

متأسفانه منطقه ما از دیرباز کانون هرج و مرج و درگیری های قومی و مذهبی بوده است و مجموعه ای از مسائل قومی و مذهبی در اینجا وجود دارد.

از سوریه و عراق گرفته تا افغانستان و پاکستان. افغانستان همچنین مرکز تجربه همه درگیری های قومی، مذهبی و سیاسی است.

از این رو کشور ما از ابتدای حوادث و ناآرامی‌های افغانستان از زمان حمله شوروی که مهاجرت‌های اولیه به ایران آغاز شد، با این پدیده و پیامدهای آن دست و پنجه نرم می‌کند، هرچند که مناطق شرقی، مرکزی و غربی کشورمان پناهنده دارند. مسئله.

در غرب کشور با وجود جنگ با غرب همچنان شاهد مهاجرت عده ای از عراقی ها بودیم. کشور ما به عنوان کشوری با موقعیت جغرافیایی عظیم و همسایگان زیاد، همواره میزبان سرریز ناآرامی ها و ناآرامی ها بوده است.

امروز پناهندگان افغان یک واقعیت است. به هر حال ما چهل سال تجربه از این افراد در زمینه های مختلف داریم و جزئی اجتناب ناپذیر از نیروی کار ایران هستند.

  معوقات تامین اجتماعی در فروردین و اردیبهشت ماه اعلام شد

اخیراً سعی کرده اند در مشاغل فنی نیز نقش مهمی ایفا کنند، ممکن است کمتر ساخت و سازهایی را پیدا کنید که شامل نیروی کار افغانی نباشد. سؤال بعدی این است که مشکلات ما در کشورهای همسایه تأثیر دارد و مشکلات آنها در کشور ما نیز تأثیر دارد.

این موج مهاجرت تا چه اندازه می تواند با اتفاقات اخیر کشور از جمله تندروی و تنش مرتبط باشد؟

حوادث گنبد و روحانیون اهل سنت مورد حمله قرار گرفت و حوادث مشهد و حمله به سه طلبه شیعه محکوم شد. ما نباید شک داشته باشیم که این اتفاقات را نمی توان نادیده گرفت.

زمانی که آمریکا می خواست با شوروی بجنگد، طالبان و بن لادن را به وجود آوردند و عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس از آنها حمایت کردند، اما بعداً این مسئله تبدیل به یک مشکل شد. منطقه ما معمولاً گرفتار چنین حوادثی است.

ناآگاهی بسیاری از مردم و اختلافات شدید قومیتی که در خاورمیانه دامن می زند و رفتارهای تنش آمیز در کشورهای مختلف باعث التهاب اطراف ما شده است.

متأسفانه هر دو طرف به نام اسلام این کارها را انجام می دهند و همه این افراط گرایی ها باید محکوم شود.

محکومیت این اقدامات نباید مورد تبعیض قرار گیرد، اما ما برای داشتن یک روند صلح با مردم افغانستان بسیار سخت کار کرده ایم و بیشترین هزینه را برای مسکن مردم افغانستان پرداخته ایم.

پاکستان که پناهجویان افغان را پذیرفته است، از سازمان های بین المللی و ناتو نیز کمک گرفته است، اما ایران از هیچ کشور و سازمانی در این زمینه کمکی دریافت نکرده است.

حقیقت این است که امروز کشور ما به نیروی کار افغان نیاز دارد، ما هم به امنیت کشورمان نیاز داریم تا در امنیت زندگی کنیم، البته وضعیت آنها به گونه ای است که از ما انتظار دارند که فرصت های بهتری به آنها بدهیم که این بحث دیگری است.

  دانشگاه آزاد اسلامی در دوره های آموزشی حضوری پیشگام است

باید مواظب باشیم که تحت تاثیر این اتفاقات روحی قرار نگیریم و رسیدگی به این شرایط درست است.

ما نباید اجازه دهیم که از این کشور تنش ایجاد شود و باید بتوانیم این اتفاقات را از مردم افغانستان تشخیص دهیم.

اگر بخواهیم خدماتی را که به افغانستان ارائه کرده ایم محاسبه کنیم، از همه همسایگان افغانستان بیشتر خواهد بود.

برای فعالیت های زیرساختی و پذیرش مهاجران هزینه های زیادی پرداخت کرده ایم. آمریکایی هایی که قبض های عملیات در افغانستان را می پردازند، متحمل هزینه های زیادی شده اند و متأسفانه تمام پولی که به نمایندگی از افغانستان مصرف می شود، صرف هزینه های تجملی در برخی محله های کابل شده و افغان ها از خدمات صحی و بهداشتی محروم شده اند. خدمات اولیه

به نظر من، ایران در زمینه های مختلف سرمایه گذاری زیادی به خرج مردم افغانستان می کند و تا زمانی که مشکلش حل نشود باید هزینه کند.

شما به آمریکا اشاره کردید. کشورهای بلوک شرق و غرب تا چه اندازه به این تنش منطقه ای کمک می کنند؟

برای ایالات متحده مهم است که تسلیحات خود را بفروشد و برای فروش سلاح های خود نیاز به تنش دارد.

در دوره ریاست جمهوری قبلی آمریکا هم دیدم که به بهانه «تهدید ایران» چه تعداد سلاح به امارات و عربستان فروخته شد. در این منطقه چون نفت و پول هست خارجی ها سعی می کنند سلاح های خود را بفروشند و در منطقه دشمن ایجاد کنند. فراموش نکنیم که داعش هنوز تمام نشده است و زمینه برای جنگ های طولانی وجود دارد.

مردم منطقه گرسنه اند اما تجهیزات نظامی آنها مدرن است!

شرکت های اروپایی، روسی و آمریکایی هر روز از این وضعیت سوء استفاده می کنند.

با توجه به اتفاقات اخیر در گنبد و مشهد؛ آیا در سایر نقاط کشور نیز شاهد چنین رویدادهایی هستیم؟

بله، در نهایت وقتی منطقه آلوده است، بعید است زیرا تندروها در منطقه هستند.

داعش و طالبان از کجا آمدند؟ در حالی که جهل و فقر در منطقه وجود دارد، با وجود اینکه منابع عمده دنیا در این منطقه است، این رفتارها نیز وجود دارد.

  مهمانان فصل جدید جوکر

وقتی احزاب افراطی در بسیاری از جاها سخنرانان را نگه می دارند، بعید است که جوانان خشن را به این نقطه از افراط گرایی برسانند.

در کشورمان هم چنین افرادی داریم. خودسری های داخلی چیست؟

یا در همین مرکز کشور متأسفانه در مراسم های فساد در برخی موارد جلساتی داریم که ببینیم مردم عادی چگونه هر دو کشور را تحریک می کنند.

کسانی که به رهبران مذاهب دینی توهین می کنند عامل اختلافات مذهبی هستند.

به هر حال امام تلاش زیادی برای ایجاد وحدت بین اهل سنت و شیعه داشتند و یکی از هنرهای ائمه حل و فصل این گونه درگیری ها در منطقه بود.

زمانی آنقدر درگیری عمیق بود که سنی ها می گفتند ما حاضریم با اسرائیل کار کنیم، اما شیعیان نه، بلکه شیعیان همین کار را کردند. اما امام برای ایجاد وحدت در برابر دشمن اصلی تلاش می کند.

اما در مواجهه با پدیده پناهجویان افغان و تنش های احتمالی چه باید کرد؟

کشور دیگر افغانستان و طالبان است، این واقعیت در شرق ایران است.

یکی از تعهدات طالبان در قبال طالبان، کنترل داعش در افغانستان است، اما همچنان خطراتی وجود دارد.

در بخش هایی از افغانستان و جنوب روسیه و پاکستان این افکار و افراد وجود دارد و بیشتر این افراد درگیر منابع کوتاه و یک سری تصورات غلط هستند و به سرعت تحریک می شوند. در همین مشهد یک سری مطالب منتشر شد که مصداق افراطی گری است و یک سری سوالات در مورد افرادی که باعث تنش شده اند.

در اقصی نقاط کشور این اتفاقات و بحث ها دامن می زند، از درگیری های قومی و تاریخی گرفته تا درگیری های مذهبی!

اما باید مراقب بود که روابط بین اقوام و مذاهب همچنان حفظ شود و با این اتفاقات اختلافات جدیدی ایجاد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید