در برابر رکوردها و خاطرات جام جهانی/ درخشش امباپه در کنار زیدان و پله

575269 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار ورزشی ایسکانیوز، پس از اینکه کیلیان امباپه در دیدار فینال مقابل آرژانتین توانست سه بار دروازه آبی و سفیدها را باز کند، حالا به پنجمین مردی تبدیل شده که در فینال سه گل به ثمر رسانده است.

قبل از امباپه، جف هرست، زین الدین زیدان، واوا و پله چهار بازیکنی بودند که در فینال جام جهانی سه گل به ثمر رساندند.

واوا و پله، ستارگان فوتبال برزیل از سال 1955 تا 1970، هر کدام سه گل در فینال جام جهانی به ثمر رساندند: برزیل برای اولین بار در فینال جام جهانی 1958 مقابل سوئد با نتیجه 5–2 قهرمان جام جهانی شد. واوا دو گل و پله دو گل دیگر را به ثمر رساندند. در فینال جام جهانی 1962، واوا یکی از سه گل برزیل را مقابل چکسلواکی به ثمر رساند و اولین بازیکنی شد که در یک فینال سه گل به ثمر رساند. هشت سال بعد، پله در فینال جام جهانی گلزنی کرد و برزیل 4-1 ایتالیا را شکست داد تا رکورد خود و برزیل را در بیشترین تعداد به ثبت برساند. در سال 1970، برزیل رکورد بیشترین تعداد جام جهانی را در اختیار داشت و پله به همراه واوا، رکورد بیشترین گل زده در فینال را در اختیار داشتند.

ادامه مطلب

جف هرست، مهاجم انگلیس در جام جهانی 1966 در فینال مقابل آلمان غربی، سه بار دروازه را باز کرد و اولین رکورددار هت تریک در فینال شد. اگرچه جام جهانی 1966 پر از اولین مسابقات بود. جام جهانی که به میزبانی انگلیس برگزار شد، با حاشیه های سیاسی زیادی برگزار شد، این اولین باری بود که یک قاره تلاش می کرد جام جهانی را تحریم کند، دقیقاً به این دلیل که فقط یک اقدام از جام جهانی برای اقیانوسیه، آسیا و آفریقا در نظر گرفته شده بود. و این برای آفریقایی ها اصلا خوشایند نبود، آنها تصمیم گرفتند مهم ترین تورنمنت فوتبال را تحریم کنند و هیچ یک از کشورهای آفریقایی در این مسابقات شرکت نکردند.

  عدم قطعیت در اعمال مالیات بر ارزش افزوده در پروازهای خارجی

همچنین جام جهانی 1966 اولین باری بود که فوتبال به صورت رنگی و با صحنه های آهسته از تلویزیون پخش شد.

در جام جهانی 1966 انگلیس با غلبه بر کشورهای بزرگی چون آرژانتین، اروگوئه و فرانسه و رقابت با آلمان غربی موفق شد به فینال راه یابد. در نهایت انگلیس موفق شد آلمان ها را با نتیجه چهار بر سه شکست دهد و سه گل از آن چهار گل را جف هرست به ثمر رساند. این اولین و آخرین باری بود که انگلیس قهرمان جام جهانی شد.

زین الدین زیدان، ستاره فرانسوی دوران فوتبال، در فینال جام جهانی 1998 دو گل به ثمر رساند تا تیم فارسانه برای اولین بار قهرمان جهان شود و 8 سال بعد در فینال جام جهانی 2006، فارسان با تیم زیدان قهرمان جهان شد. گل و در نهایت تساوی مقابل ایتالیا رقابت آنها به ضربات پنالتی کشیده شد اما نتوانستند پیروز میدان شوند و به مقام دوم بسنده کردند. با این حال، زیدان رکورددار بیشترین گل زده در فینال نیز شد.

در این جام جهانی، زیدان یکی از جنجالی ترین اتفاقات تاریخ فوتبال را رقم زد، زمانی که زیدان عصبانی با ضربه سر مارکو ماتراتزی ایتالیایی را از بازی به ثمر رساند و در نهایت یکی از عوامل شکست خروس ها بود.

امباپه در فینال جام جهانی 2022 توانست نام خود را در کنار بزرگانی چون واوا، زیدان، هرست و پله با هت تریکی که به ثمر رساند، قرار دهد و دومین مردی باشد که در فینال جام جهانی هت تریک می کند. ، همراه با جف هرست.

  قتل برای خرید کت گران قیمت

با توجه به جوانی امباپه و حضور او در جام جهانی بعدی و همچنین فرصت گلزنی در فینال این مسابقات؛ او می تواند اولین بازیکنی باشد که بیشترین گل را در فینال به ثمر رسانده و احتمالاً از بزرگان تاریخ فوتبال پیشی بگیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید