درس طعنه آمیز اوکراین در مورد آمریکا

درس طعنه آمیز اوکراین در مورد آمریکا

امور خارجه

گیدئون رز

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه متقاعد شده است که می تواند به راحتی و به سرعت هر مقاومتی از سوی اوکراین را درهم بشکند، به گرمی از نیروهای روسیه به عنوان یک نیروی آزادیبخش استقبال می کند و می تواند از دولت دست نشانده خود برای دفاع از منافع روسیه در اوکراین استفاده کند.

روسیه به جای معکوس کردن منطقی روند جنگ، اکنون مانند یک خرس زخمی که در باتلاق خوابیده است فریاد می زند.

اشتباه پوتین نه تنها تکرار تجربه تلخ شوروی در افغانستان، بلکه تکرار سیاست های امنیت ملی آمریکا در دهه های اخیر است.

امور خارجه

مانند جنگ هایی که ایالات متحده در ویتنام، افغانستان و عراق انجام داد. واشنگتن بارها مداخلات نظامی را با انتظارات غیرواقع بینانه و پر سر و صدا وارد کرده است، توانایی های خود را دست کم گرفته و طرف مقابل را دست کم گرفته و ادعا می کند که محبوبیت بیشتری نسبت به منفور دارد. او اصرار داشت که به جای رویارویی با واقعیت ها به جای اینکه تصمیم بگیرد آنها را برگرداند، برود.

اگر واشنگتن اوکراین را به‌عنوان ویتنام، افغانستان و عراق می‌بیند، باید به روسیه در نقش قدیمی‌اش فکر کند.

این تصویر به سیاستمداران آمریکایی کمک می کند تا با روسیه آشنا شوند و به میز مذاکره نزدیک شوند.

پوتین مرتکب اشتباه شد و اکنون در موقعیت بدی با گزینه های کمی قرار دارد.

شکست یا ناامیدی شرط لازم برای خروج روسیه است، اما همانطور که آمریکایی ها آموخته اند، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا یک قدرت بزرگ این واقعیت را بپذیرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

در این میان، تحقیر تنها خروج این قدرت بزرگ از منطقه را دشوار می کند، نه آسان تر. بنابراین، واشنگتن باید با روسیه در تماس باشد و راهبردهای خروج را پیشنهاد دهد.

برخلاف زمانی که ایالات متحده تهاجمی و خوش بین بود، دولت بایدن اکنون از حقیقت به عنوان سلاح استفاده می کند، اطلاعات دقیق را منتشر می کند و به صداقت آن احترام می گذارد.

یکی از جنبه های تکان دهنده جنگ در اوکراین این است که یک احمق بدون برنامه به کشوری حمله می کند؟

این سخت ترین درس برای واشنگتن است که جنگ برنامه ریزی نشده را به سرگرمی ملی تبدیل کرده است.

حداقل یک راه حل ساده برای این مشکل وجود دارد. برنامه ریزی یک جنگ را با چشم اندازی قابل قبول برای وضعیت باثبات پس از جنگ آغاز کنید. پایان جنگ را نقطه شروع اختلاف خود قرار دهید. بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید از فکر کردن در مورد آن یا انجام آن به روشی که می خواهید اجتناب کنید.

آخرین درسی که آمریکایی ها به خوبی فهمیدند این بود که علیه ملی گرایی شرط بندی نکنند. کسانی که در سرزمین خود با خارجی ها می جنگند انگیزه بالایی دارند.

کارل فون کلاوس فیتز، نظریه پرداز بزرگ نظامی، می گوید: «استفاده حداکثری از زور به هیچ وجه با استفاده همزمان از عقل ناسازگار نیست.

ممکن است ناسازگار نباشد، اما در عمل این ترکیب بسیار نادر است. اگر نمی توانید یک داستان قانع کننده در مورد چگونگی پایان خوب یک جنگ بگویید، از اول شروع نکنید.

  واتس اپ به وعده خود عمل کرد! + عکس

دیدگاهتان را بنویسید