درد پا می تواند نشان دهنده مشکلات جدی عروقی باشد

درد در هر قسمت از ساق پا می تواند یکی از علائم شایع آسیب یا بیماری باشد. دلایل زیادی برای این تجربه ناخوشایند وجود دارد. علل تروماتیک معمولاً شامل صدمات ورزشی است. سایر عوامل نیز می توانند به عروق خونی، اعصاب، ماهیچه ها، مفاصل، بافت های نرم یا استخوان ها مرتبط باشند.

دوره درمان بستگی به علت درد پا دارد. درد ساق پا اغلب در خانه قابل درمان است، اما اگر درد ناگهانی، شدید و مداوم باشد یا علائم دیگری وجود داشته باشد، ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز باشد. لازم به ذکر است تمامی نکاتی که در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد بر اساس مطالعات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده گردآوری شده است:

حقایقی در مورد درد پا

– علل اصلی پا درد می تواند اسکلتی عضلانی، عصبی یا عروقی باشد.

پا درد گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات جدی عروقی باشد. چنین مشکلاتی گاهی می تواند کشنده باشد و قطعا نیاز به مداخله پزشکی دارد.

– در صورت درد شدید و طولانی مدت، استفاده از داروهای خانگی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

درد اسکلتی عضلانی

برای مثال می توان به صدای مرموز یا مفصلی اشاره کرد که با صدای ترکیدن در مفاصلی مانند زانو تشخیص داده می شود. آرتریت همچنین یک بیماری خود ایمنی است که مفاصل ران، زانو یا مچ پا را درگیر می کند. اگر عضله، تاندون یا رباط در حین فعالیتی مانند زمین خوردن کشیده شود، هر گونه دردی عضلانی اسکلتی خواهد بود.

گرفتگی شبانه، سندرم کمپارتمان و شکستگی‌های استرس استخوان نیز از جمله مشکلات اسکلتی عضلانی هستند.

  پیکان رسما به داوری دیدار مقابل پرسپولیس اعتراض کرد

درد عروقی

علل این درد بیماری شریان محیطی (PAD)، ترومبوز ورید عمقی (DVT)، سلولیت، عفونت های مختلف، واریس و اگزمای واریسی است که درد با تغییر رنگ پوست همراه است.

درد عصب

درد عصبی شامل شرایطی از جمله سندرم پای بی قرار، که در آن پاها به طور غیرقابل کنترلی می لرزند، نوروپاتی یا آسیب عصبی، و درد عصب سیاتیک است. این درد ممکن است حتی در حالت استراحت نیز ادامه یابد.

درد ساق پا می تواند تیز، مبهم، دردناک، گزگز یا همراه با سوزش باشد. همچنین می تواند حاد به معنای ناگهانی و کوتاه مدت یا مزمن و طولانی مدت باشد. شدت را می توان در مقیاس 1 تا 10 (خفیف تا شدید) ارزیابی کرد.

آسیب ناشی از یک بازی ورزشی یا تصادف معمولاً حاد و آسیب زا است. فردی که در این موقعیت قرار می گیرد اغلب به راحتی می تواند علت را تشخیص دهد. عوامل دیگری مانند بیماری شریان محیطی (PAD) در طول زمان ایجاد می شوند. با این حال، ممکن است فرد همچنان بتواند شروع درد و علت آن را شناسایی کند.

برخی از آسیب های ورزشی نیز با گذشت زمان ایجاد می شوند، مانند آسیب های فشاری مکرر و شکستگی های استرس. اگر فرد استراحت نکند یا به دنبال درمان نباشد، آسیب های تروماتیک نیز می توانند به مشکلات طولانی مدت یا مزمن تبدیل شوند.

به طور کلی، آگاهی از علائم و علل اصلی درد پا بسیار مهم است. زیرا می تواند به شما در تصمیم گیری صحیح در زمان مراجعه به پزشک کمک کند.

برخی از مهم ترین انواع پا درد

  وعده ساخت یک میلیون خانه در سال چه شد؟

گرفتگی عضلات پا

کرامپ دوره های گذرا درد است که می تواند چند دقیقه طول بکشد. عضله ساق در پشت ساق منقبض شده و دچار اسپاسم می شود.

گرفتگی عضلات در شب و در افراد مسن بیشتر شایع است. تخمین زده می شود که از هر 3 نفر بالای 60 سال، 1 نفر از گرفتگی شبانه رنج می برد و 40 درصد بیش از 3 حمله در هفته را تجربه می کنند.

بیماری شریان محیطی

این بیماری به دلیل گردش خون ضعیف می تواند باعث درد پا شود و بدون درمان کشنده خواهد بود. علامت کلیدی PAD لنگیدن متناوب است.

لنگش دوره ای منجر به محدود شدن خون رسانی به عضلات پاها می شود. در نتیجه کمبود اکسیژن و مواد مغذی باعث درد می شود.

این مشکل اغلب شامل علائم زیر است:

– دردهای عضلانی مانند گرفتگی در حین ورزش یا فعالیت

– درد در لگن، ران و ساق پا

– درد هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها

گرفتگی عضلات به طور مداوم پس از فواصل مشابه رخ می دهد و اغلب با استراحت برطرف می شود.

ترومبوز سیاهرگی عمقی

این بیماری به لخته شدن خون در وریدهای عمقی پاها اشاره دارد که ممکن است پس از نشستن طولانی مدت، به عنوان مثال در حین پرواز، ایجاد شود.

علائم DVT شامل تورم، سوزش و درد در یک طرف ساق پا است. البته این حالت فقط هنگام راه رفتن یا ایستادن ممکن است رخ دهد. ممکن است لخته به خودی خود حل شود، اما اگر فرد ناگهان دچار سرگیجه شود و خفه شود یا خون سرفه کند، به کمک اورژانسی نیاز است.

  چه زمانی مادر نباید به نوزادش شیر دهد؟

اینها از جمله نشانه هایی هستند که نشان می دهد DVT ممکن است به آمبولی ریه یا لخته خون در ریه تبدیل شده باشد. مشکلات عروقی به هر حال جدی هستند. هر دو PAD و DVT می توانند بدون علائم رخ دهند. بنابراین افرادی که سبک زندگی یا سابقه پزشکی آنها را مستعد مشکلات عروقی در پاها می کند باید از علائم احتمالی آن آگاه باشند.

سندرم کمپارتمان

هنگامی که آسیب پا منجر به تورم می شود، سطوح خطرناک فشار در عضلات می تواند باعث سندرم کمپارتمان حاد یا مزمن شود.

این رویداد ممکن است به دلیل شکستگی یا کبودی شدید باشد. تورم فشار را افزایش می دهد تا زمانی که خون رسانی به بافت عضلانی قطع شود و ماهیچه ها از اکسیژن و مواد مغذی خالی شوند. بسته به آسیب، درد می تواند به طور غیرمنتظره ای شدید باشد.

درد عصب سیاتیک

سیاتیک زمانی رخ می دهد که به عصب، معمولا در ستون فقرات، فشار وارد شود. این وضعیت منجر به دردی می شود که از لگن به ساق پا می رسد.

چنین اختلالی زمانی رخ می دهد که عصب توسط اسپاسم عضلانی یا فتق دیسک فشرده شود. از عوارض طولانی مدت می توان به فشار بر سایر قسمت های بدن به دلیل تغییر روش راه رفتن برای جبران درد اشاره کرد./عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید