درباره سیستم ctbt بیشتر بدانید

568197 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، بر اساس تعریف، رژیم بازرسی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (CTBT) برای شناسایی هرگونه انفجار هسته ای در بالا و زیر زمین، زیر آب یا جو طراحی شده است.

هدف از رژیم بازرسی نظارت بر کشورهایی است که معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (CTBT) را که تمام انفجارهای هسته ای در کره زمین را ممنوع می کند، تصویب کرده اند. مأموریت اولیه کمیسیون مقدماتی سازمان معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (CTBTO)، علاوه بر ترویج CTBT، ایجاد و حفظ این رژیم اجباری معاهده است.

بر این اساس در صورت تصویب رسمی این توافقنامه توسط جمهوری اسلامی ایران در مجلس و اجرای آن، به سازمان های بین المللی اجازه می دهد تا مراکز نظارتی در کشور ایجاد کنند که این خود بعد جدیدی از مداخله در امور داخلی کشور محسوب می شود و باعث افزایش میزان نظارت خواهد شد. امکان جاسوسی از مراکز حساس کشورمان.

جمهوری اسلامی ایران اگرچه در سال ۱۳۷۵ این معاهده را پذیرفت و آن را در کشور اجرا کرد، اما هرگز آن را برای تصویب به شورای اسلامی ارسال نکرد. زیرا تصویب آن در مجلس و لزوم اجرای آن توسط دولت، پای این مراکز به اصطلاح نظارتی را در داخل کشور باز خواهد کرد.

علاوه بر این، تصویب این معاهده ممکن است در واقع مؤید این واقعیت باشد که جمهوری اسلامی قبلاً قصد انجام آزمایش هسته ای را داشته و امروز با پذیرش این معاهده از آن صرف نظر کرده است. سوالی که شاید اظهارات قبلی مقامات کشورمان در خصوص عدم تمایل جمهوری اسلامی ایران به دستیابی به سلاح هسته ای را مورد مناقشه قرار دهد.

  یک میلیون و 800 هزار نفر در آستانه تجرد کامل هستند

این در حالی است که معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای در سپتامبر 1996 به عنوان یک معاهده چند جانبه به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و از اواخر شهریور همان سال برای امضا در دسترس قرار گرفت.

تاکنون بیش از 160 کشور این معاهده را امضا و تصویب کرده اند، اما برای اجرایی شدن آن، 44 کشور خاص باید آن را امضا و تصویب کنند که هشت کشور هنوز این اقدام را اجرا نکرده اند.

بر این اساس، برخی از این کشورها عبارتند از آمریکا، مصر، چین و اسرائیل که این معاهده را امضا کرده اند اما در مجالس خود تصویب نکرده اند و پاکستان، هند و کره شمالی که هنوز این معاهده را امضا نکرده اند.

منبع: برنا

دیدگاهتان را بنویسید