دانشگاه آزاد دیگر مرکز آموزش همگانی نیست / ماموریت تخصصی هراستان مبتنی بر آمایش سرزمین

637109674342229282 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشگاه آزاد اسلامی در اوایل انقلاب اسلامی در 30 اردیبهشت 1361 با هدف گسترش دسترسی آسان به تحصیلات تکمیلی در اقصی نقاط کشور و تأسیس شعبه در تهران تأسیس شد. این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه پاره وقت در جهان شناخته می شود. در سال های اخیر دانشگاه با تغییر ریل تحول کمی و کیفی را در تمامی حوزه های فعالیت خود آغاز کرده است. یکی از اقدامات مهم در این حوزه، تدوین و افشای سند 5 ساله تحول دانشگاه و اجرای گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس آن است. تبدیل از دانشگاه آموزش محور به مرکز کارآفرینی و فناوری یکی از مهمترین موضوعات در سند است.

حسین کرمانیان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، گفت: ایجاد دانشگاه آزاد اسلامی با یک اتاق مطالعه آغاز شد و تا امروز با نزدیک به 400 واحد دانشگاهی، تعداد زیادی دانشکده مهارت ادامه دارد. و مدارس سما. نمونه موفق مدیریت یک مجتمع بزرگ بدون حمایت دولت و با تکیه بر درآمدهای نفتی.

وی افزود: یکی از ضعف‌های دانشگاه در سال‌های اخیر نبود تحقیقات و راه‌حل‌های دقیق بدون در نظر گرفتن اثرات نامطلوب دانشگاه در دهه 70 است که رقبای دولتی و غیرانتفاعی آن افزایش یافتند و به مشارکت دانشجویان آسیب وارد کردند. به عنوان هدف اولیه دانشگاه «آزاد مشخص شد، در نتیجه در دهه 80 قرن گذشته تعادل بین تعداد دانشجو و اساتید رعایت نمی شد و دانشگاه با کمبود دانشجو مواجه می شد.

کرمانیان بیان کرد: باید با دید منصفانه و عادلانه به خدمات دانشگاه آزاد اسلامی به جامعه نگاه کنیم. اگر دانشگاه آزاد هیچ وقت تأسیس نمی شد، باز هم باید برای درمان به پزشکان هندی و فیلیپینی در شهرهای خود مراجعه می کردیم. دانشگاه آزاد علاوه بر بهداشت و درمان، تامین نیروی کار کشور را بر عهده دارد. ایجاد شبکه گسترده دانشگاهی در سراسر کشور نیز مانع از مهاجرت فارغ التحصیلان از زادگاه یا حتی کشور خود شده است که از بسیاری از آسیب های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جلوگیری کرده است.

  عوارض خطرناک قرص آسپرین

وی معتقد است سهم قابل توجه دانشگاه آزاد در تولید علم در کشور را می توان از تعداد مقالات علمی و جامعه دانشمندان گرانقدر دریافت. ساخت بی شمار آزمایشگاه و کارگاه مجهز و ورزشگاه های نظامی و سرپوشیده مختلف در نقاط مختلف کشور، دانشگاه آزاد را به حمله به وزارتخانه های این مناطق سوق داده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مازندران گفت: با حضور دکتر طهرانچی و تدوین سند 5 ساله تحول و تعالی، دانشگاه در مسیر جامع فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و … قرار گرفته است. پیشرفت با سرعت فزاینده در این سند، دانشگاه بر اساس طرح های سرزمینی هر استان به سمت اهداف دانش بنیان و تخصصی متناسب با بوم شناسی همان منطقه حرکت می کند که اجرای آن مستلزم تداوم تدریجی است.

به گفته وی، دانشگاه آزاد اسلامی دیگر مرکز آموزش عمومی نیست. بلکه با کمک دبیرخانه طرح پایش، هر استان با توجه به ظرفیت های بومی خود، بر اساس نظام منسجم موضوعات و نگارش ده ها هزار پایان نامه موضوعی در کشور، مأموریتی را محول می کند.

حسین کرمانیان تصریح کرد: استان مازندران با توجه به سواحل طولانی و شرایط جوی مساعد در حوزه دریا و کشاورزی به انجام ماموریت خود پرداخته است. در این راستا تعدادی از خوابگاه های دانشجویی مجوز و تعدادی نیز اخذ می شود. به عنوان مثال خانه کشاورزی دانشگاه ما به تولید بذر برنج پرمحصول می پردازد. همچنین بر اساس دستورات سازمان مرکزی، استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان که ظرفیت خوبی برای تحقق شعار سال و مشارکت دارند، تلاش کردیم گام دوم دانشگاه را در رویداد ملی دانشگاه ارائه کنیم. در این رویداد در ماه ژوئن .

  جزئیات سرقت از شعبه بانک ملی / خسارت وارده به اموال مسروقه پرداخت می شود

رئیس دانشگاه آزاد مازندران در پایان با اشاره به فعالیت های ارزشمند فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه تاکید کرد: دانشگاه آزاد با اجرای برنامه ای منحصربفرد در کشور و در روزهایی که تمامی مراکز دانشگاهی به طور کامل به حالت کامل درآمده بود، توانست فعالیت های فرهنگی و دانشجویی را احیا کند. تعطیل به دلیل تاج گذاری فعالیت های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه آزاد تعطیل نشد، بلکه با نوآوری توسعه یافت. گستردگی دپارتمان های آزاد را می توان یکی از بزرگترین دستاوردهای اخیر در حوزه فرهنگی دانشگاه دانست.

خبرنگار: حسن دانش

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید