خیابان شوشا، مأمن دزدانی که علناً مرتکب جنایت می شوند / بازار شبانه معتادان متجاهر و فروش اجناس مسروقه

562891 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، میدان شوشا یکی از قدیمی ترین میدان های تهران است که از یک طرف به دروازه غار و از سمت جنوب به لبه خط و میدان مولوی منتهی می شود. امروزه این منطقه به فروشندگان کریستال و لوازم خانگی معروف است و کمتر دختری است که برای خرید جهیزیه خود به این محله نرفته باشد، اما شوش هم پشت آشفته بازار کریستال فروش ها در تاریکی است. حضور مردمی که ساعت ها به خرید می پردازند، هیاهو و شلوغی شوش را به پناهگاه سارقان تبدیل کرده است.

ادامه مطلب

در مسیر شوش چیزی که توجه من را به خود جلب کرد حضور معتادان در گوشه و کنار خیابان بود که در طول روز ترسی از مصرف مواد مخدر در ملاء عام نداشتند و چند نفر جمع شده بودند و در حضور مردم مواد مصرف می کردند. از میدان شلوغ و شلوغ شوشا به سمت مغازه های خیابان صابونیان رفتم. بیشترشان نمی خواستند صحبت کنند و یکی از بزرگترها می گفت این کارها درست نمی شود و خیلی از خبرنگاران اینجا آمدند و بارها گزارش دادند، اما دردی از ما دوا نشد.

یکی از دستفروشان که سن کمتری داشت، توضیح داد که بیشتر مشتری ها خانم هستند و البته سرقت کیف و موبایل هم بیشتر شده است. دزدها در گوشه و کنار خیابان ها کمین کرده اند و کسانی را که از مال خود بی خبرند را تماشا می کنند و در زمان مناسب اقدام می کنند.

در حین تهیه گزارش مشاهده کردم که فروشندگان به مشتریان توصیه می کنند که خریدها را داخل خودرو نگذارند و آنها را رها کنند تا در فروشگاه بمانند و پس از تکمیل خرید در بازار اجناس را دریافت کنند. دلیلی که پرسیدم این بود: اتفاقی که زیاد افتاد این بود که مشتریان خریدهای خود را داخل ماشین گذاشتند و سپس سارقان که چند نفر بودند در کمتر از چند دقیقه وسایل را دزدیدند و ترفند آنها این بود که یکی با مشتری می رود. و وقتی به ماشینش برمی گردد و دزد چیزهای دیگری را از ماشین بیرون می آورد نگاه می کند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این فروشندگان اعلام کردند: در روزهای پنجشنبه و جمعه سرقت ها بیشتر به دلیل حضور بیشتر مردم بوده و در صورت حضور ماموران پلیس در محل، ممکن است سارقان جرات سرقت را نداشته باشند.

دادگاه و دزدان شجاع

وجود پادگان پلیس درست در وسط بازار این سوال را در ذهنم ایجاد می کند که دزدان در حضور پلیس چقدر راحت عمل می کنند؟ این سوال در صحبت های فروشندگان نیز مهم است. یکی از دستفروشان می گوید پادگان پلیس است: پادگان پلیس اینجاست اما پاسخگوی حجم سرقت ها نیست. در طول دوره پلیس، آنها در اطراف غیرنظامیان رستوران قدم می زدند، اما مسئول تعداد سرقت ها نبودند. بیشتر سارقان معتادانی هستند که برای پرداخت هزینه مواد دزدی می کنند.

فروشندگان از ردیابی ضعیف سرقت ها توسط پلیس شکایت داشتند و معتقد بودند که این امر باعث جرات بیشتر سارقان برای سرقت می شود. یکی از مغازه دارها خندید و تعریف کرد که ماشینش را دزدیده اند و پلیس گفت ما کبرا 11 نیستیم که دنبال دزدها بگردیم!

دزدها محدودیت هایی دارند

بین مصاحبه ها مغازه دارها هم به من تذکر دادند که مراقب موبایل و کیفم باشم. یکی از دستفروشان که 15 سال است در این منطقه کار می کند، درباره وضعیت نابسامان منطقه گفت: سارقان وسعت دارند و هر کدام به راحتی در منطقه خود کار می کنند. راهروهای بازار ظرفیت محدودی دارند و این منطقه به خرید جهیزیه معروف است و حتی برای خرید از شهر می آیند و گاهی به دلیل شلوغی جمعیت مجبور می شوند خودروهای خود را بیرون از پارکینگ پارک کنند. از طرفی مدت زیادی است که در بازار هستند و سارقان وقت کافی برای انجام کار خود دارند.

  بهترین سن برای بوتاکس چه زمانی است؟

بسیاری از افرادی که با آنها صحبت کردم معتقد بودند که دزدان خیابان شوشا و بازار معتادان متجاهر هستند که برای تهیه مواد مخدر دست به سرقت های کوچک می زنند، اما یکی از دست فروشان گفت که همه این سرقت ها مربوط به معتادان نبوده و می بینیم که مردم به آنها نگاه می کنند. از نظر ظاهری خواب آلود و معتاد نیستند و ظاهر خوبی دارند، اما ممکن است به آن عادت کرده باشند.

این مرد مسن که نگهبان این انبار بود، توضیح داد: در طول شب معتادان منطقه زیاد بودند و بارها قطعات کولر گازی از پشت بام ها به سرقت رفت. موردی هم بود که سارقان با چاقو مردم را تهدید کردند. الان هم اگر به خیابان ها نگاه کنید، حضور معتادان زیادی را می بینید. پلیس او را دستگیر کرد، اما پس از پایان دوره محکومیت آنها آزاد شدند و دوباره به کار خود ادامه دادند.

فروشندگان می گویند همه فروشگاه ها دوربین مداربسته دارند، اما سارقان این کار را آشکارا انجام می دهند. یکی از فروشندگان توضیح داد که ما دزدها را می بینیم، اما کاری از دستمان برنمی آید چون تحت تعقیب قرار نمی گیریم. آخر وقت که به خانه می رسیم، فیلم آن روز را می بینیم و دزدی ها را می بینیم، اما کاری از دستمان بر نمی آید. ما برای کار در امنیت هزینه کردیم، اما مسئولان شکست می خورند. چه باید می کردیم که نکرده ایم؟

صورت سیاه شوش در تاریکی شب

ماجرا به اینجا ختم نمی شود و تنها پس از تاریک شدن هوا چهره خیابان شوش تغییر می کند. فروشندگان ماجرای بازار شبانه سارقان و معتادان را برایم تعریف کردند و توضیح دادند: شب های اینجا خطرناک است، البته امروز وضعیت بهتر از قبل شده است، اما از ساعت 21:00 در منطقه تعداد زیادی متکدی وجود دارد. معتادان به مواد مخدر و دزدها در خیابان ها و اشیاء در خیابان فروخته می شود. به نوعی بازارچه راه انداختند و دیدیم همان کالاهایی که در مغازه می بینیم شب ها در بازار دزد می فروشند. اینجا یک ساعت خطرناک است و دیگر نمی توانید به راحتی در طول روز سفر کنید.

  قیمت سکه، طلا و دلار پنجشنبه 29 بهمن 92

فروشندگان از حضور انبوه معتادان در شب گلایه کردند و گفتند که اجازه نداریم شبانه به مغازه های خود مراجعه کنیم. زن و مرد اینجا سیگار می کشند، آنقدر راحت که حتی نزدیک اداره پلیس دزدی می کنند. بیشتر سرقت ها در نزدیکی انبارها صورت می گرفت. در طول شب در تاریکی، همه به سرعت مغازه ها را می بندند و هیچکس جرات نمی کند بماند.

شهردار تهران چند روز پیش در نشست خبری یکی از سوالات پرتکرار خبرنگاران درباره وضعیت نابسامان خیابان شوسه و محله های اطراف آن بود که اتفاقاً معتاد به این منطقه نیستند. سارقان جلوی دوربین ها و جلوی پادگان نیروی انتظامی در خیابان شوشا دزدی می کنند و مسئولان چگونه جرأت کرده اند در قانون مرتکب جرم شوند؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید