خوردن این غذاها شما را کوتاه می کند

تبلیغات جعلی و پرسود گاهی اوقات شما را غلغلک می دهد، کفش، دارو و ابزاری برای بلندتر شدن قد می کشد. شما نمی خواهید آنها را روی فرزندتان امتحان کنید. بیایید ببینیم شایع ترین دلیل کوتاهی قد و آنچه در ماهواره تبلیغ می شود برای افزایش قد چیست و آیا واقعاً اینها تبلیغات واقعی هستند؟

این تبلیغ جعلی و فریبنده است. پس از هجده سال، هیچ مکمل یا دارویی رشد را افزایش نمی دهد. برخی از افراد ممکن است تا بیست سالگی قدشان بلندتر شود اما بعد از این سن هیچ دارویی برای افزایش قد وجود ندارد و مکمل ها آن تاثیر را ندارند، بنابراین مکمل ها یا روش های دیگری که در ماهواره تبلیغ می شود تاثیری در افزایش رشد ندارند. .

داروها را فقط از داروخانه تهیه کنید

آنچه مردم باید بدانند این است که هر دارویی که از نظر علمی تایید شده باشد وارد داروخانه ها می شود. مردم مطمئن باشند داروهایی که خارج از این کانال ارائه می شوند، با وجود اینکه حداقل های لازم برای اثربخشی را ندارند، برای سلامتی مضر هستند و می توانند اثر معکوس داشته باشند. دو عامل مهم برای تعیین قد افراد وجود دارد که مهمترین آنها عامل ژنتیکی است که تاثیر آن در جمعیت های مختلف بین 60 تا 80 درصد متغیر است. علاوه بر ژنتیک، عوامل محیطی از جمله رژیم غذایی، سبک زندگی، سرعت خواب، فعالیت بدنی، آب و هوا و محیط زندگی نیز بر رشد قد تأثیر دارند.

مصرف مکمل ها را فراموش نکنید

تا چهار سالگی 50 درصد رشد قد رخ می دهد، از چهار تا هشت سالگی – 30 درصد و سپس تا سن بلوغ یعنی هجده سالگی 20 درصد رشد قد ایجاد می شود. در واقع هجده سالگی زمانی است که افراد قد بلندتر می شوند.

  بیل گیتس در مورد کسانی که واکسیناسیون را تئوری توطئه می نامند، اظهار نظر کرد

به طور کلی می توان گفت که روند رشد دارای نقاطی به نام صفحات رشد در انتهای استخوان ها می باشد. این صفحات تا سن هجده سالگی غضروفی هستند و باعث تداوم رشد می شوند و پس از آن حالت استخوانی به خود می گیرند که به آن صفحات رشد بسته می شود و بعد از آن رشد نمی کند. هر گونه درمان توسط متخصص قبل از بسته شدن صفحات رشد در سن هجده یا گاهی بیست سالگی موثر است و بعد از آن هیچ دارو یا مکملی موثر نیست.

داروها و مکمل ها تا سن هجده سالگی تاثیر زیادی دارند. مکمل های رشد محصولاتی هستند که حاوی اسیدهای آمینه، کلسیم، ویتامین D، منیزیم، فسفر، فلوئور، روی یا ترکیبی از آنها هستند. در برخی افراد این ترکیبات توسط متخصص به عنوان مکمل درمان توصیه می شود.

آیا داروهای هورمونی قبل از بلوغ برای افزایش قد موثر هستند: مهمترین عامل در رشد قد، هورمون رشد است که توسط بدن تولید و ترشح می شود. اگر کمبود هورمون توسط متخصص زیر هجده سال تشخیص داده شود، با تجویز هورمون رشد تا حدودی می توان رشد رشد را تحریک کرد.

داروهایی که شما را کوتاه می کند

حال بیایید ببینیم چه داروهایی می توانند باعث کوتاهی قد شوند. گاهی اوقات فرد به دلیل بیماری از داروهای خاصی استفاده می کند. اگر دارو توسط پزشک تشخیص داده شود، پزشک این مضرات را ارزیابی کرده است و نباید نگران مصرف آن باشد، اما به طور کلی مصرف بیش از حد یا طولانی مدت برخی داروها مانند کورتون در بزرگسالی مضر است، اما نباید به دلیل ترس از تاخیر در رشد دارو را کنار می‌زند. تنها کاری که برای رسیدن به بیشترین اثر مثبت و کمترین ضرر ناشی از مصرف دارو باید انجام دهیم، مصرف دارو طبق دستور پزشک و دستور او و همچنین توصیه داروساز است.

  آنچه باید و نباید در یک رژیم غذایی سالم در نوروز انجام دهید

این نوشیدنی 2 فوت قد می خورد

اکنون می بینیم که کودکان نوشابه و بیسکویت مصرف می کنند. چگونه این مواد می توانند از رشد قبل از بلوغ جلوگیری کنند؟ مطالعات روی دوقلوهای همسان نشان می دهد که غذا خوردن روی قد تاثیر می گذارد. به طور خاص، نوشیدنی ها جذب کلسیم را مهار می کنند و در نتیجه ممکن است رشد قد یا کوتاهی قد را کاهش دهند، علاوه بر این، نوشابه های گازدار باعث پوکی استخوان و مشکلات مربوط به آن می شوند. بنابراین توصیه می کنیم مصرف این گونه مواد تا حد امکان محدود شود.

بالا، هدیه خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند در افزایش ارتفاع موثر باشد، سنتز ویتامین D در بدن تحت تاثیر نور خورشید اتفاق می افتد. ویتامین D به نوبه خود جذب کلسیم را افزایش می دهد. کلسیم عنصر سازنده استخوان ها و یکی از مهم ترین عوامل رشد قد است. هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید، تولید ویتامین D و جذب کلسیم در بدن افزایش می یابد و این عامل می تواند به رشد کمک کند.

مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ژنتیک عامل اصلی رشد قد است، اما برای رشد بهتر، رژیم غذایی سالم، مصرف پروتئین و ورزش نیز می تواند موثر باشد. علاوه بر این، ویتامین D، کلسیم، روی و منیزیم نیز به رشد قد کمک می کنند.

آیا ورزش شما را قد بلندتر می کند؟

برخی از مطالعات نشان می دهد که کودکان ورزشکار کمی بلندتر از سایر کودکان هستند. اما آیا چنین مشاهداتی اثربخشی تمرینات در ارتفاعات را تایید می کند؟ مطالعات نشان می دهد که ساعت های طولانی مصرف انرژی می تواند زمان خواب را افزایش دهد و باعث ایجاد محیطی مطلوب برای تولید هورمون رشد شود. از سوی دیگر، بچه های بزرگتر بهتر از بچه های کوچکتر می توانند ورزش کنند.

  افزایش 4 درصدی 1401 داوطلب کنکور نسبت به سال گذشته

اما ورزش را نمی توان عاملی برای رشد کودکان دانست، در عین حال تاثیر آن را در تقویت توده استخوانی نیز نباید انکار کرد. ورزش به بدن شما کمک می کند تا کلسیم مورد نیاز خود را برای ده سال آینده با افزایش فشار طبیعی روی استخوان سازی بدن دریافت کند. ورزش ممکن است با افزایش قد همراه نباشد، اما باعث افزایش تراکم استخوان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید