خواننده مشهور هندی درگذشت دو روز عزای عمومی در هند

لتا منگیشکار معروف به “بلبل بالیوود” و “ملکه ملودی ها” و یکی از معتبرترین خوانندگان هندوستان در سن 92 سالگی بر اثر بیماری عروق کرونر قلب درگذشت. او بیش از 25000 آهنگ برای بیش از 2000 فیلم هندی خوانده است.

این خواننده مشهور برای بسیاری از هندی ها نماد ملی بود و به گویش ها و زبان های مختلف هندی به ویژه هندی، بنگالی و مراتی می خواند.

او حدود دو ماه پیش به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری شد.

خبر درگذشت این خواننده پیشکسوت با واکنش گسترده بسیاری از چهره ها و مقامات هندی مواجه شد.

نخست وزیر هند

از جمله، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در توئیتی نوشت: «نسل های آینده از او به عنوان قهرمان فرهنگ هند یاد خواهند کرد که صدای ملودیک او مردم را بسیار مجذوب خود می کند».

در پی درگذشت این خواننده محبوب در هند، دولت این کشور روز یکشنبه 6 فوریه (15 بهمن) دو روز عزای عمومی اعلام کرد.

فرزند یک خانواده هنرمند

لتا منگیشکر در 28 سپتامبر 1929 در ایندور هند به دنیا آمد. پدرش نوازنده مشهور کلاسیک و بازیگر تئاتر است. لتا خواهر بزرگتر از پنج دختر خانواده بود که همگی به خوانندگی روی آوردند.

منگیشکار آواز خواندن را از کودکی از پدرش آموخت. پدرش در 13 سالگی درگذشت، بنابراین برای کسب درآمد و ادامه تحصیل در موسیقی به بمبئی نقل مکان کرد و شاگرد تعدادی از استادان موسیقی کلاسیک شد.

پس از انتشار صدای او در فیلم ها، بسیاری از منتقدان صدای او را بسیار نازک و نامناسب می دانستند. با این حال، منگیشکار با ادامه فعالیت هنری خود و خواندن آهنگ های محبوب در بسیاری از فیلم های محبوب، شهرت گسترده ای در هند در اواخر دهه 1940 به دست آورد.

  کاهش وزن / کاهش وزن با قهوه با لیمو

دهه ها درخشش در هنر هند

بسیاری از آهنگ های او به نمادی برای نسل های مختلف هندی ها تبدیل شده اند. در میان آنها، آهنگ “او، آن کسی که باید به خاطر بیاورد” از فیلم ترسناک 1949 عمارت (1328) اولین موفقیت بزرگ هنری لتا منگیشکر بود. برای بسیاری از هندی ها، این آهنگ هنوز هم عمارت های شبح مانند را تداعی می کند.

منگیشکار در دهه های 1960 و 1970 در صحنه خوانندگی هند به درخشش خود ادامه داد و آهنگ های محبوب را در کنار دیگر اسطوره ها و آهنگسازان بالیوود تولید و منتشر کرد.

آشا بوسل، دیگر خواننده مشهور بالیوود نیز خواهر منگیشکار است که بر خلاف لتا بیشتر به سبک مدرن کار می کند. این دو خواهر با هم آهنگ هایی اجرا کردند.

جوایز و امتیازات

در طول جنگ چین و هند در اوایل دهه 1960، او آهنگ “اوه! مردم کشور من برای ادای احترام به سربازان کشته شده و جواهر لعل نهرو، نخست وزیر وقت هند، گریه کرد. آلبرت هال در لندن روی صحنه رفت. و اولین خواننده هندی شد که در تالار آواز خواند.

این خواننده مشهور بالاترین جایزه شهروندی هند را در سال 2001 بهارات راتنا دریافت کرد. او همچنین در سال 2009 موفق به دریافت نشان لژیون دونر، بالاترین جایزه ملی فرانسه شد.

آخرین آلبوم این خواننده فقید هندی در سال 2012 منتشر شد.

با اعلام عزای عمومی در هند و پس از یک عمر فعالیت هنری در منگیشکار، پرچم این کشور به نیمه برافراشته شد.

به گفته نمایندگان دولت هند، “مراسم دولتی” برای لتا منگیشکار برگزار خواهد شد.

  امارات، ازبکستان و عربستان نامزدهای میزبانی مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا هستند

دیدگاهتان را بنویسید