خواص و مضرات اسپند

547580 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، گیاه اسپند علفی دارای گل های درشت سفید و مایل به سبز است و همچنین از برگ های شکاف خورده بلند و باریک و میوه ای کروی شکل با کپسولی از دانه های سیاه تشکیل شده است. رشد این گیاه دارویی در اکثر نقاط کشور مشهود است و دارای ترکیباتی مانند هارمالول و هارمالین است.

بیشتر بخوانید:

از زمان های قدیم تا به امروز، مردم دانه های این گیاه را می سوزانند و بر این باورند که دود غلیظ آن برای خوشبو کردن فضا، دفع حشرات، ضدعفونی هوا و برخی حتی برای چشم های بیمار موثر است. علاوه بر موارد فوق، دانه های اسفند در آسیا به عنوان کرم، ضد انگلی و کشنده استفاده می شود.

اگرچه قلع فواید زیادی دارد، اما سیگار اگرچه از گذشته به ارث رسیده است، اما هنوز کارشناسان در مورد این روش نظر قطعی نداده اند، اما همچنان متخصصان طب سنتی می گویند که کشیدن قلع یکی از قوی ترین راه های ضدعفونی هوای خانه است. یا … می دانند چون معتقدند این روش توسط بوعلی سینا توصیه شده و توصیه های او موثر است پس در این که قلع کشی خاصیت دارد شکی نیست.

اسپند از نظر طب سنتی و اسلامی

گردو از نظر طب سنتی به نام های سپند و اسفند نیز شناخته می شود و علاوه بر خواص درمانی و ضد عفونی کنندگی برای برخی مشکلات و بیماری ها توصیه می شود.

در سال های اخیر در برخی از نقاط جهان به ویژه در میان ایرانیان استفاده از دود گیاه اسفند یا اسپند برای جلوگیری از فراموشی برخی «چشم ها» رایج شده است و این امر مورد تاکید عموم مردم بوده است. .

  اعاده دادرسی محمد محمدرضایی به رئیس قوه قضائیه رسید

البته باید بگوییم که در برخی از نقاط ایران مانند نواحی شمالی فقط به گیاه اسفند محدود نمی شود، بلکه مردم این منطقه از گیاه گلپر که خواص دارویی بسیار بالایی دارد نیز برای غذا و … استفاده می کنند. دود نیز برای حذف استفاده می شود. برای ضد عفونی و ضد عفونی محیط استفاده می شود.

آیا کشیدن قلع و تخم مرغ برای چشم زخم منشأ اسلامی دارد؟

به دلیل خواص درمانی گیاه اسفند در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود و علیرغم اینکه در مورد دود شدن آن احادیثی به دست نیامده، داستان هایی درباره گیاه اسفند و خواص آن وجود دارد. در حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمده است: از اسفند ماه هیچ درخت و برگی و میوه ای نمی روید مگر اینکه فرشته ای گماشته شود که آن را به آنچه باید برساند یا خشک کند و در ریشه و ساقه آن باشد. دارویی است و در دانه آن شفای ۷۲ بیماری است.

اسپند و التیام زخم چشم

علم و عقل بشری قادر به درک برخی از حقایق و واقعیات زندگی نیست. یکی از پدیده هایی که علم بشر تاکنون نتوانسته آن را ثابت کند، چشم بیمار است که هنوز دلیلی برای انکار آن پیدا نکرده است، به عقیده برخی، بو دادن اسپند از چشم بیمار پیشگیری می کند.

طبق افسانه، اسپند به شیطان پشت کرده و نگهبان خانه و اهل آن از شر شیطان و چشم زخم است. از امام صادق (علیه السلام) در مورد اسپند و بخور سؤال شد و فرمودند: هیچ ریشه گیاهی در زمین حرکت نمی کند و هیچ شاخه ای در آسمان برنمی خیزد مگر اینکه خداوند فرشته ای را مبعوث کرده است که آن را تکه تکه کند یا به سرنوشت او برسد. شيطان (جنين) از هفتاد خانه كه نزديك خانه گردو است فرار مي كند و شفاي هفتاد بيماري در اسپند كه راحت ترين خوردن است پس حتما اسپند دود كنيد. اما عود را پیامبران پیشین برگزیدند و حضرت مریم (ع) چندان از آن نگرفت و هیچ دودی سریعتر از دود بخور به آسمان بلند نمی شود. دود بخور میکروب ها، آفات و بلایا را دفع می کند، پس حتما بخور بخورید.

  دو پروتئین خون که بر طول عمر تاثیر می گذارند

همچنین از حضرت علی (علیه السلام) نقل شده است: ریشه اسپند شفای جنون است و شاخه آن درمان هفتاد و دو نوع بیماری است.

خواص درمانی اسپند

اسفند اغلب به عنوان خوشبو کننده هوا استفاده می شود و کمتر به صورت خوراکی استفاده می شود، زیرا استفاده نادرست از آن عوارض بدی مانند سکسکه، تشنج، بزاق بیش از حد، حالت تهوع و ضعف سیستم عصبی مرکزی را به همراه دارد.

در طب سنتی و اسلامی از عصاره اسپند برای افزایش ترشح شیر، رفع ترشح شیر، درمان روماتیسم، افزایش قوای جنسی و درد معده استفاده می شود.

بر اساس مطالعات آزمایشگاهی از عصاره اسپند برای از بین بردن میکروب ها استفاده می شود.عصاره پینه خواص ضد میکروبی در برابر میکروب هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس، اشریشیا کلی و کاندیدا آلبیکنس نشان داده است.

اسفند برای افراد گرم مزاج مضر است و اگر افراد گرم و خشک مزاج اگر خیلی کم مصرف کنند دچار مشکل می شوند پس مراقب باشید از مصرف ناخواسته این گیاه خودداری کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید