خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات در مردان چاق

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان و چهارمین سرطان شایع در جهان است.

محققان وضعیت بیش از 200000 مرد را بررسی کردند که اطلاعات پزشکی آنها توسط Biobank جمع آوری شده بود. Biobank سازمانی است که سال هاست در بریتانیا به جمع آوری داده های بهداشتی می پردازد.

اما این مطالعه تنها بر اساس این داده ها نیست، بلکه بر اساس مهم ترین مطالعات تا به امروز در مورد ارتباط بین اضافه وزن و سرطان پروستات است که در مجموع حدود 2.5 میلیون مرد را پوشش می دهد.

محققان دریافته اند که خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات در مردان با اضافه وزن مرتبط است. بر اساس مطالعه ای که در مجله BMC Medicine منتشر شده است، هر پنج واحد اضافی در شاخص توده بدنی خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را تا 10 درصد افزایش می دهد.

آرورا پرز کورناگو، اپیدمیولوژیست و نویسنده اصلی این مطالعه به خبرگزاری فرانسه گفت: “پیام کلیدی، آقایان، لطفا مراقب وزن خود باشید.”

وی افزود: اگر مردان پنج امتیاز اضافی از شاخص توده بدنی خود را از دست بدهند، سالانه 1300 مرگ ناشی از سرطان در بریتانیا کاهش می یابد.

پیش از این، برخی از محققان پیشنهاد کردند که چربی شکم اساساً باعث ایجاد سرطان جدی پروستات می شود. اما خانم پرز کورناگو می گوید: “به نظر می رسد مهم نیست که چربی بدن کجا باشد.”

البته هنوز مشخص نیست که آیا چاقی به طور مستقیم باعث سرطان پروستات می شود یا خیر. تیم تحقیقاتی به بررسی این موضوع ادامه می دهد، اما هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

  بهاره رهنما توسط گالانت مزون تبلیغ شد + عکس

از سوی دیگر، آنها پیشنهاد کرده اند که اضافه وزن به بدن کمک می کند تا مولکول هایی برای این نوع سرطان تولید کند. این موضوع نیز توسط گروه انگلیسی در دست بررسی است.

به گزارش یورونیوز، دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهد سرطان پروستات اغلب در مردان دارای اضافه وزن دیرتر تشخیص داده می شود، از جمله اینکه آنها به سلامت خود توجه کمتری می کنند.

Perez-Cornago می گوید: دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهد سرطان پروستات اغلب در مردان دارای اضافه وزن دیرتر تشخیص داده می شود، از جمله این واقعیت که آنها کمتر به سلامت خود توجه می کنند و در صورت داشتن علائم اولیه سرطان کمتر به پزشک مراجعه می کنند.

وی گفت: اگر این افراد در شب بیشتر به توالت بروند، ممکن است از علائم کلاسیک سرطان پروستات باشد، اما با وجود این علامت ممکن است این مردان به پزشک عمومی مراجعه نکنند.

وی گفت: داشتن اطلاعات بیشتر در مورد عواملی که خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد، کلید پیشگیری از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید