خطر رادیولوژی برای زنان باردار

569431 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، بارداری یکی از حساس ترین دوران برای زن باردار و جنین است، بنابراین زنان در این دوران باید بیشتر مراقب خود باشند و از اقداماتی که برای سلامتی و سلامت آنها به خطر می اندازد خودداری کنند. جنین . رادیولوژی یکی از مواردی است که پزشکان برای تشخیص از آن استفاده می کنند، اما رادیولوژی در دوران بارداری برای سلامتی زن و جنین خطرناک است.

بیشتر بخوانید:

برخی از زنان باردار ممکن است در دوران بارداری نیاز به تصویربرداری و رادیولوژی داشته باشند، در این صورت چه نکاتی را باید رعایت کنند تا جنین خود را به خطر نیندازند.

رادیولوژی برای زنان باردار

اشعه ایکس نوعی تابش الکترومغناطیسی است که می تواند از اجسام جامد از جمله بدن عبور کند. اشعه ایکس به اجسام مختلف با چگالی کم یا زیاد نفوذ می کند. در پزشکی، از اشعه ایکس برای دیدن تصاویر استخوان ها و سایر ساختارهای بدن استفاده می شود.

برای تصاویر اشعه ایکس، بخشی از بدن بیمار در معرض تابش قرار می گیرد. هنگامی که اشعه ایکس از بدن عبور می کند، بسته به نوع بافتی که اشعه ایکس از آن عبور می کند، تصاویر اشعه ایکس به صورت سایه های سیاه و سفید ظاهر می شوند. سینه ها انجام می شود و تابش بر اندام تناسلی تأثیر نمی گذارد.

عوارض رادیولوژی در زنان باردار چیست؟

عدم اطلاع از بارداری و انجام رادیولوژی می تواند اثرات منفی بر روی جنین داشته باشد اما به طور کلی اطلاعات به دست آمده از رادیولوژی مهمتر از خطر احتمالی آن است.

  ژست جذاب میلاد کی مرام + عکس

سقط جنین:

اشعه ایکس شکم در دوران بارداری می تواند منجر به سقط جنین یا اثرات منفی بر روی جنین در حال رشد به دلیل تابش شود.

مشکلات ژنتیکی:

دوزهای بالای پرتو به زنان باردار تحت رادیولوژی می تواند مشکلات ژنتیکی و خطرات باروری برای جنین ایجاد کند.

ناتوانی ذهنی و یادگیری:

بین هفته دوم و هشتم بارداری، خطر محدودیت رشد جنین یا نقص مادرزادی افزایش می‌یابد و قرار گرفتن در معرض اشعه بعد از هفته هشتم منجر به خطر ناتوانی‌های ذهنی و یادگیری و خطر ابتلا به سرطان می‌شود.

چه دوزی از اشعه به جنین آسیب می رساند؟

هنگام محاسبه دوز اشعه ایکس باید عوامل متعددی از جمله نوع معاینه تشخیصی، نوع و عمر دستگاه، فاصله اندام مورد نظر از منبع تابش، ضخامت بدن را در نظر گرفت. اندامی که تشعشع از آن عبور می کند و غیره

مقدار تابش در رادیولوژی با واحدهایی به نام MGY اندازه گیری می شود. دوز بالای 100 MGY ممکن است به جنین آسیب برساند. اما اشعه های استفاده شده در ادارات بسیار ضعیف تر از این است.

به عنوان مثال میزان پرتو در رادیولوژی دندان بسیار کم است و خطرناک نیست. دوز معمول پرتو رادیواکتیو عوارض جانبی کمتری دارد، برای رادیولوژی آن قسمت‌هایی از بدن مادر که از رحم دور هستند مانند سر، دوز آن زمانی که به جنین می‌رسد بسیار ناچیز است.

آیا رادیولوژی یک بدن پرخطر است؟

اشعه ایکس قفسه سینه یکی از رایج ترین عکسبرداری های با اشعه ایکس در دوران بارداری است. در این اشعه ایکس، جنین در معرض تابش بسیار کمی قرار می گیرد.

  بچه گربه و پوشش غیر معمول لیندا کیانی + عکس

رادیوگرافی شکم که در آن دوز تشعشع بیشتر است، برای زن باردار و جنین او خطرناک تر است، زیرا جنین مستقیماً در معرض اشعه قرار دارد.

در مورد تصاویر رنگی کلیه ها، به دلیل تعداد زیاد تصاویر، دوز بالایی از اشعه به جنین می رسد. در اکثر رادیوگرافی های سایر اندام ها مانند جمجمه و دنده ها، به دلیل فاصله این اندام ها با جنین، دوز کمی از اشعه به جنین تزریق می شود.

قرار گرفتن در معرض تشعشعات در مادر باردار که در هفته هشتم تا پانزدهم بارداری است، خطر عقب ماندگی ذهنی جنین را در پی خواهد داشت. در دوزهای بالاتر پرتو، عقب ماندگی ذهنی در جنین های مادران کمتر از 8 هفته یا بیشتر از هفته 25 بارداری مشاهده نشد.

اگر باردار هستید به نکات زیر توجه کنید:

اگر باردار هستید، قبل از انجام رادیولوژی، وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهید. بسته به شرایط موجود، ممکن است بتوان میزان تابش را اصلاح یا کاهش داد.

اگر کودک شما نیاز به رادیولوژی دارد و باردار هستید، در این فضا نمانید.

برای تصویربرداری باید از پوشش سربی استفاده شود و رادیولوژی با پرتو محدود و افزایش فاصله لوله انجام شود.

از پزشک بخواهید که از سایر روش های تصویربرداری غیر اشعه ایکس استفاده کند.

اگر به عنوان یک زن باردار در محل کار در معرض اشعه ایکس هستید، با کارفرمای خود در مورد نحوه محافظت از خود و کودک صحبت کنید. ممکن است بخواهید با قرار دادن یک لایه محافظ (متداول ترین ابزارهای کنترل تشعشع خارجی مانند فیلم دندان) میزان اشعه دریافتی را بررسی کنید تا از سلامت خود و جنین اطمینان حاصل کنید.

  دلار به 28 هزار تن رسید

اگر بعد از عکسبرداری با اشعه ایکس متوجه بارداری خود شدید و نگران سلامت جنین خود هستید:

از پزشک متخصص بخواهید میزان تشعشع ساطع شده را تعیین کند، زیرا تابش بیش از 5 واحد پرتو به بدن مادر خطرناک است، اما در اکثر موارد کمتر از این مقدار به بدن تابش می شود، بنابراین نیازی نیست. نگران شدن

اگر از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنید و نمی دانید باردار هستید یا نه، بهترین زمان برای انجام عکس برداری غیر اورژانسی از ناحیه لگن و شکم، 14 روز اول بارداری است. طبق قانون، از 10 روز پس از شروع قاعدگی تا 10 روز پس از آن می توانید با خیال راحت عکس برداری با اشعه ایکس انجام دهید.

طبق قانون ۲۸ روزه، شما می توانید از شروع پریود تا ۲۸ روز رادیولوژی انجام دهید. تابش در این زمان یا باعث مرگ جنین و یا زنده ماندن جنین بدون هیچ آسیبی می شود.

خطر رادیولوژی در دوران شیردهی

قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس در دوران شیردهی خطری ندارد، اگر مادران شیرده به دلیل وجود ایزوتوپ های رادیواکتیو به ماموگرافی نیاز داشته باشند، طبق نظر هیئت پزشکی باید از شیر دادن به کودک خود برای مدت کوتاهی خودداری کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید