خطر ابتلا به سرطان در بیماران کلیوی

533789 خبر ناگهانی

به گفته محققان، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کلیوی در مراحل پایانی به زوال عقل مبتلا می شوند زیرا پزشکان بیشتر بر مشکلات قلبی عروقی خود تمرکز می کنند.

بیشتر بخوانید:

درباره گیاهان موثر در تقویت کلیه و کبد بیشتر بدانید

آنها همچنین خاطرنشان می کنند که برخی از درمان های سرطان برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی به دلیل آسیبی که درمان ها می توانند به کلیه ها وارد کنند قابل استفاده نیستند.

محققان کانادایی با بررسی داده‌ها یا سوابق آزمایش‌های خون 14 میلیون بیمار دیالیزی یا پیوند کلیه، داده‌های مربوط به خطر ابتلا به سرطان و مرگ و میر ناشی از سرطان را بررسی کردند.

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به بیماری کلیوی خفیف تا متوسط ​​و همچنین دریافت کنندگان پیوند کلیه نسبت به افراد دارای عملکرد طبیعی کلیه در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان هستند.

همچنین، افراد مبتلا به بیماری کلیوی نسبت به افرادی که عملکرد طبیعی کلیه دارند، به ویژه در اثر سرطان مثانه، کلیه و مولتیپل میلوما در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان هستند.

در این مطالعه 10 تا 15 درصد از بیماران کلیوی بعداً به سرطان مبتلا شدند.

بیماری مزمن کلیه در حال حاضر یک عامل خطر شناخته شده برای سرطان است. سرطان همچنین می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم از طریق اثرات نامطلوب درمان باعث بیماری مزمن کلیه شود.

دکتر Abidjat Quichelo، متخصص نفرولوژی در دانشگاه تورنتو، گفت: بیماران مبتلا به بیماری کلیوی معمولاً دارای درجاتی از التهاب و عملکرد ضعیف سیستم ایمنی هستند. “سیستم ایمنی آنها ممکن است به خطر بیفتد و سرطان در بیماران کلیه، به ویژه آنهایی که سیستم ایمنی دارند، تشخیص داده نشود.”

  فروش بلیط اتوبوس اربعین به صورت روزانه می باشد

وی گفت: از آنجایی که بیماران کلیوی بیش از بیماری کلیوی دارای عوامل خطر قلبی عروقی نیز هستند، تمرکز پزشکان بیشتر بر پیشگیری از پیامدهای بد قلبی عروقی است. بنابراین، غربالگری معمول سرطان را می توان کنار گذاشت، که می تواند منجر به تشخیص تاخیری سرطان شود.

کیچلو گفت: به دلیل این تأخیرها، افراد مبتلا به بیماری کلیوی معمولاً در زمان تشخیص سرطان پیشرفته تری دارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید