خطرات و عوارض جانبی نگهداری از حیوانات خانگی برای سلامت انسان

553222 خبر ناگهانی

همانطور که می دانید به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز; بسیاری از مردم در سراسر جهان علاقه زیادی به پرورش حیوانات خانگی دارند. در سال 2012، بیش از 62 درصد از مردم کشورهای غربی حداقل یک حیوان خانگی در خانه نگهداری می کردند. به همین دلیل بهتر است از خطرات آن آگاه باشید و بدانید حیوان خانگی شما چه ضرری برای سلامتی شما می آورد.

بیشتر بخوانید:

کمپیلوباکتر

این باکتری یکی از شایع ترین علل اسهال است و سالانه بیش از 1.3 میلیون نفر را مبتلا می کند، این عفونت می تواند باعث سوزش سر دل و تب شود و زمانی رخ می دهد که افراد 2 تا 5 روز زندگی کنند، در معرض این باکتری قرار بگیرید. زمانی که فرد در معرض غذا با حیوان قرار می گیرد، این امر بیشتر دیده می شود و همچنین می تواند از طریق مدفوع حیوان آلوده منتقل شود.

آسکاریس، کرم قلابدار و کرم نواری

کرم نواری یکی از شایع ترین بیماری هایی است که توسط سگ و گربه به راحتی منتقل می شود. به بدن انسان نیز منتقل می شود. خطر عفونت در بدن را افزایش می دهد و معمولا در جوانان و کودکان شایع تر است. انگل کرم قلابدار نیز از طریق مدفوع حیوانات منتقل می شود و همچنین می تواند از طریق خاکی که حیوانات در آن زندگی می کردند منتقل شود. به بدن می رسد و باعث مشکلات پوستی نیز خواهد شد. انگل اسکاریس یک بیماری است که از طریق تخم حیوان منتقل می شود و از طریق مدفوع نیز قابل انتقال است.

  وظایف و اختیارات بنیاد و موسسه خیریه چیست؟

سالمونلا

این بیماری از طریق لاک پشت ها، مارها و مارمولک ها منتقل می شود و بیش از 3 درصد از مردم کشورهای بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد. دلیل نگهداری حیوانات خانگی نیز همین امر است که باعث انتقال جرم و آلودگی می شود. اگر فرد مبتلا باشد؛ قرار گرفتن در معرض سالمونلا به مدت 12 تا 72 ساعت، علائمی مانند تب، اسهال و سوزش سر دل را ایجاد می کند که می تواند تا 4 تا 7 روز ادامه داشته باشد.

خشم

این یکی از شایع ترین بیماری هایی است که توسط سگ و گربه به انسان منتقل می شود. البته برخی از حیوانات دیگر نیز می توانند این بیماری را منتقل کنند. سالانه 59000 نفر در سراسر جهان بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند، زیرا این بیماری بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و زمانی رخ می دهد که حیوان انسان را گاز بگیرد. علائم شامل تب، سردرد و ضعف است. علائم شدیدتر شامل فلج، بی خوابی، استرس، اضطراب و مشکل در بلع است.

تب طوطی

این بیماری برخلاف نامش. این فقط از طریق طوطی ها اتفاق نمی افتد. همه پرندگان می توانند آلوده و به انسان منتقل شوند. این بیماری توسط طوطی، بوقلمون و اردک منتقل می شود و علائم آن چند روز پس از قرار گرفتن در معرض عفونت ظاهر می شود. باعث تب، تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی، درد قفسه سینه و تنگی نفس می شود و همچنین می تواند باعث التهاب مغز، کبد و سایر اندام های داخلی شود.

توکسوپلاسموز

این بیماری توسط یک انگل ایجاد می شود و زمانی رخ می دهد که گوشت خام و فرآوری نشده بخورید. سالانه بیش از 60 میلیون نفر را در کشورهای بزرگ تحت تاثیر قرار می دهد. توکسوپلاسموز از طریق قرار گرفتن در معرض مدفوع حیوانات نیز منتقل می شود. زنان باردار، کودکان و افراد مسن با سیستم ایمنی ضعیف در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

  یاد بگیرید چگونه از بخش تبادل کیف پولم برای خرید بیت کوین استفاده کنم

بیماری خراش گربه

بیماری خراش گربه یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در تماس با حیوانات ایجاد می شود که به دلیل وجود باکتری ایجاد می شود. بیش از 40 درصد گربه ها این باکتری را منتقل می کنند. گربه های زیر یک سال بیشتر احتمال دارد این بیماری را منتقل کنند و مشکلاتی مانند تورم، درد، سوزش، سردرد، تب، بی اشتهایی و خستگی ایجاد کنند.

منبع: نمناک

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید