خسرو شکیبای چشم به جشنواره فجر گشود

چهارمین جشنواره تئاتر فجر دقیقاً همزمان با دهه فجر یعنی از 12 تا 22 بهمن 64 در تهران برگزار شد.

از آنجایی که مدیر مرکز هنرهای نمایشی در آن زمان دبیری جشنواره را بر عهده داشت، طاها عبداهدایی نیز مانند سه دوره قبل دبیری این رویداد را بر عهده داشت. این دوره از جشنواره در سراسر کشور نیز برگزار شد.

یکی از نکات جالب توجه در مورد این دوره این است که طراحی پوستر به مرکز هنرهای تجسمی واگذار شده و نامی از طراح پوستر این دوره ذکر نشده است.

افتتاحیه و اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر فجر در تالار وحدت برگزار شد و در این دوره علاوه بر این دو مراسم، هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره در جمعی حضور یافتند.

بر اساس اسناد منتشر شده در سیمای ایران تئاتر برای این دوره از جشنواره، 43 نمایش از سراسر کشور در چهارمین جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه رفتند.

متن های اجرا شده در جشنواره از نویسندگان داخلی است و نمایش های خارجی مانند دوره های گذشته در این جشنواره اجرا نشد.

از دیگر لحظات جالب توجه در این جشنواره، حضور خسرو شکیبایی به عنوان کارگردان نمایش «بازی نامه قانون» است.

این متن به نویسندگی محمدرضا خجسته و کارگردانی خسرو شکیبایی که عمدتاً به عنوان بازیگر از سال های پیش از انقلاب وارد عرصه تئاتر شد، نوشته شده است.

از جمله آثار روی صحنه رفته در چهارمین جشنواره تئاتر فجر می توان به نمایش های از کافه تا برگه به ​​نویسندگی و کارگردانی یونس آبسالان، آزمایشگاه مرکزی به نویسندگی و کارگردانی علی تفضلیان، بیداران نویسندگی و کارگردانی علی حاج علی اصغری، پیشگام نویسندگی و کارگردانی علی اشاره کرد. نقی رزاقی، پیشنهاد به نویسندگی و کارگردانی جواد اردکانی، تفنگ ما به نویسندگی و کارگردانی منوچهر محمدپور، توطئه به نویسندگی و کارگردانی حسن انصاریان و کارگردانی غلامعلی محمدی، «در سوگ سوخته لنگ» به نویسندگی و کارگردانی مجید زارع کار، بازی دزد نوشته محمد حامد و حسین شیدایی و…

  سالار آگیلی در نمایشگاه دبی

نمایش های شرکت کننده در جشنواره در سه بخش مسابقه، مهمان و ویژه ارائه می شوند.

تالار وحدت، تئاتر شهر، تالار سنگلج، تالار هنر، تالار محراب، تالار مولوی و موزه هنرهای معاصر میزبان آثار شرکت کنندگان چهارمین جشنواره تئاتر فجر هستند.

اما طبق جدول به جا مانده از این دوره جشنواره، این سالن ها هر روز شاهد اجرا نبودند و برخی از روزهای جشنواره خالی بود.

دو پوستر جشنواره از این دوره باقی مانده است که برخلاف پوسترهای دوره قبل، هیچ اطلاعات چاپی از جشنواره ندارند و فقط در باخمن 1364 نوشته شده اند.

اعظم بروجردی نام آشنای دیگری است که به عنوان نویسنده در این دوره از جشنواره حضور دارد.

برنامه های شرکت کننده معمولا در حال و هوای جنگ و انقلاب است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید