خروج روسیه از سوریه کار را برای صهیونیست ها سخت می کند

562892 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، فصل جدیدی در تاریخ سوریه در پیش است و این کشور پس از نزدیک به یک دهه جنگ داخلی و مبارزه با تروریست های بین المللی مسیر خود را برای بهبود و توسعه آغاز کرده است. این موضوع در دیدار اخیر بشار اسد با مقام معظم رهبری نیز مطرح شد. رهبر معظم انقلاب در این دیدار «مقاومت مردم و نظام سوریه و پیروزی در جنگ بین المللی را زمینه ساز افزایش حیثیت و سربلندی سوریه می دانند». وی گفت: سوریه امروز سوریه قبل از جنگ نیست، اگرچه در آن زمان هیچ تخریبی وجود نداشت، اما اکنون سوریه بسیار محترم تر از گذشته است و همه آن را به عنوان یک نیرو می بینند.

اما آنچه این روزها مورد توجه تحلیلگران منطقه قرار گرفته آغاز روند خروج نیروهای روسیه از پایگاه های نظامی در سوریه و تحویل آنها به مستشاران ایرانی است. مشکلی که به نظر می رسد معادلات نظامی و امنیتی سوریه را تغییر می دهد. در این راستا با دکتر احمد زارعان -عضو هیات علمی دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل منطقه ای مصاحبه ای انجام شد.

متن کامل گفتگوی ایسکانیوز با «دکتر احمد زاریان» به شرح زیر است:

روسیه ظاهرا نیروهای خود را از سوریه تخلیه کرده و این پایگاه ها را به مستشاران نظامی ایران تحویل داده است. فکر می کنید این موضوع چه تاثیری بر تغییر معادلات منطقه ای خواهد داشت؟

ابتدا باید تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت سوریه و در راستای مبارزه با تروریسم تکفیری و در چارچوب توافقات دفاعی و امنیتی بین دو کشور، در سوریه حضور نظامی داشته و مشمول آن است. به ضرورت و شرایط بنابراین سیاست جمهوری اسلامی در منطقه عدم توسعه حضور نظامی است. انقلاب اسلامی اصولاً یک جنبش نرم افزاری است که با استفاده از روش ها و ابزارهای نرم، تحقق ارزش ها و آرمان های خود را دنبال می کند و روش ها و ابزارهای سخت از سر ناچاری و تنها در برابر تهدیدات سخت به کار می رود. وضعیت امنیتی سوریه در حال حاضر در بهترین حالت خود در یک دهه اخیر قرار دارد و ارتش، سرویس های امنیتی و نیروهای مردمی کنترل کامل اوضاع امنیتی را در اختیار دارند. در چنین شرایطی محور مقاومت بر بازسازی سوریه در ابعاد مختلف متمرکز شده است. این در حالی است که ایران، سوریه، حزب الله و روسیه در جریان این بحران با هماهنگی و هم افزایی با یکدیگر عمل کردند و طبیعی است که این همکاری و هماهنگی به اشکال مختلف حتی در مورد چگونگی خروج نیروهای روسی از سوریه ادامه خواهد داشت. روسیه وارد بحران سوریه شد که در 30 دسامبر 2015 با هماهنگی جمهوری اسلامی صورت گرفت.

  موافق طرح فصلی حمایت از کتابفروشی ها/ تاثیر مثبت برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی

به نظر شما آیا ارتباطی بین این خبر و سفر غیرمنتظره بشار اسد به ایران وجود دارد؟

به نظر من ارتباط قابل توجهی بین این سفر و خروج نیروهای روسیه از سوریه وجود ندارد. با توجه به ایجاد دولت جدید در ایران و رویکرد منطقه گرایی و مقاومت آن دولت، سفر آقای بشار اسد را باید در چارچوب آغاز فصل جدیدی از روابط دو کشور تحلیل کرد.

به نظر شما انتقال پایگاه های نظامی ایران به سوریه چقدر باعث افزایش تنش بین ایران و اسرائیل می شود؟

صهیونیست ها عمدتاً نگران حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه به ویژه در فضای امنیتی هستند و آن را تهدیدی برای امنیت خود می دانند. به خصوص اگر این حضور ماهیت نظامی داشته باشد. از سوی دیگر صهیونیست ها امیدوار بودند که روسیه به عنوان یک فعال بین المللی با اذعان به موجودیت اسرائیل، با تأثیرگذاری بر فرآیندهای دفاعی و امنیتی سوریه، تهدید سوریه و محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را کاهش دهد. از منظر صهیونیستی، خروج نیروهای روسیه از سوریه مترادف با افزایش فعالیت محور مقاومت در سوریه است. بنابراین سناریوی اول این است که پس از خروج نیروهای روسی از سوریه، صهیونیست ها به تشدید آزار و اذیت خود علیه مقاومت در سوریه بپردازند تا هزینه حضور و فعالیت نیروهای مقاومت و سطح، ماهیت و کمیت فعالیت آنها افزایش یابد. در سوریه سناریوی دوم این است که با توجه به تغییر شرایط در سطح منطقه ای و بین المللی به نفع محور مقاومت و افزایش اراده و انگیزه برای پاسخگویی به اقدامات وحشیانه صهیونیست ها علیه محور مقاومت در بین نهادهای تصمیم گیری در ایران، بازدارندگی فعال وجود دارد.صهیونیست ها تمایلی به افزایش تنش در محیط امنیتی اطراف ندارند و در تلاش برای ادامه رویارویی با ایران در مناطق دیگر هستند. به نظر من در شرایط فعلی احتمال وقوع سناریوی دوم بیشتر است.

  آیا برای افرادی که پول خرید نان ندارند گوشت وارد می کنید؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید