خبر خوش بورس و ساماندهی اوراق بهادار برای سهامداران

636105004483489608 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ در گذشته موضوع واریز سود انباشته به حساب سهامداران یکی از موضوعاتی بود که بارها از سوی فعالان بازار مطرح شد که با اقدامات مختلف مسئولان برای اجرای هرچه سریعتر آن اقدام شد.

واریز سود سالانه به حساب سهامداران با توجه به الزام شرکت ها به پرداخت سود از طریق سامانه سجام با افزایش رهگیری سهامداران همراه بود که اجرای این اقدام را در دستور کار بورس و سپرده مرکزی گلمرضا ابوترابی قرار داد. معاون امور اجرایی سازمان سپرده گذاری مرکزی و تسویه اوراق بهادار به ایرنا گفت: در خصوص اشخاص حقوقی و مانده مطالبات سهامداران حقیقی بابت سود سپرده گذاری، فرآیند اجرا، تست و عملیاتی می شود.

در پی پیگیری های شرکت سپرده گذاری و سازمان بورس، ساعاتی پیش از انتشار خبر فرآیند پرداخت سود، خبر خوبی برای سهامدارانی بود که خواهان سپرده های کلان از شرکت ها بودند اما متضرر شدند. روندهای قبلی از دریافت آن خودداری کرده اند.

«محسن انصاری مهیار» مدیر نظارت بر انتشارات سازمان بورس و اوراق بهادار امروز در جریان اعلام اجرای فرآیند پرداخت مطالبات سالانه سهامداران (سود واریز شده) همزمان با عید سعید فطر خبر داد. .

این سازمان به منظور تسهیل امور سهامداران و انطباق کامل با قوانین و مقررات از جمله ماده 240 لایحه قانونی اصلاح قانون تجارت، نسبت به ایجاد زیرساخت های لازم جهت تعیین سود سهامداران از سال های گذشته اقدام کرده است.

بر اساس این اطلاعیه، سازمان بورس و اوراق بهادار مرکزی (صمت) از طریق شرکت ها و استفاده از اطلاعات سهامداران امکان پرداخت مطالبات سال های گذشته سهامداران را از 14 اردیبهشت ماه سال جاری مصادف با عید سعید فطر فراهم می کند.

  گذار به الیگارشی مسیر توسعه اقتصادی است

بر این اساس کلیه شرکت هایی که به دلایل مختلف از جمله عدم اعلام شماره حساب سهامدار، عدم اعزام سهامدار به بانک، غیر سجامی و موارد دیگر سود سهام خود را از سال های گذشته به سهامداران واریز نکرده اند، باید از موارد فوق سود پرداخت کنند. تاریخ سهامداران باید در گذشته اقدام کرده و نتایج اقدامات خود را در سامانه کدال منتشر کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید