خاطرات شیرین افغان ها در ایران بیش از اتفاقات تلخ است/ نقش اخبار جعلی در اختلاف افکنی بین دو ملت

560526 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، در هفته های اخیر ویدئوهایی از آزار و اذیت شهروندان افغان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که در نهایت منجر به آتش زدن سرکنسولگری ایران در هرات شد. به نظر می رسد گروه ها و جریان های خاصی در ایران و افغانستان با تفرقه افکنی بین دو ملت درصدد ایجاد بحران سیاسی هستند. مصاحبه ای با شبیر احمدی، تحلیلگر و روزنامه نگار افغان برای بررسی انگیزه عاملان انجام شد.

به گفته وی، مردم ایران و افغانستان روابط طولانی مدتی دارند، اما این رابطه گاهی دچار آسیب شده است. به خصوص که اکنون تعداد زیادی از مردم به دلیل وضعیت افغانستان آواره شده اند و بسیاری به کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان پناه برده اند. این تحلیلگر افغان می گوید: «مدیریت این تعداد زیاد پناهجو و پناهجو مسلما برای ایران که با مشکلات اقتصادی نیز مواجه است کار آسانی نیست. البته در طول چهار دهه ای که ایران میزبان پناهجویان افغان بوده است، مردم ایران داستان ها و خاطرات تلخی داشته اند. وی تاکید کرد که خاطرات و داستان های شیرین افغان های حاضر در ایران بسیار بیشتر از اتفاقات تلخی است که برای پناهجویان رخ داده است.

احمدی افزود: با توجه به اینکه ایران همسایه، برادر، داماد و هم مومن افغانستان است، اکثر مردم انتظار داشتند که چنین مشکلاتی پیش نیاید. با قضاوت از ویدئوهایی که در روزها و هفته های اخیر منتشر شده است، می بینیم که عده ای سعی در انتشار اکاذیب و ویدئوهای گذشته دارند، اما نمی توان گفت که همه این ویدئوها مربوط به گذشته است. به گفته وی، باید بپذیریم که مهاجران در ایران نیز با مشکلاتی مواجه بوده اند. این تحلیلگر افغان یکی از راه های پایان دادن به آزار و اذیت را اعتراف به وضعیت دانست و گفت: بسیاری از ایرانیان نیز در شبکه های اجتماعی از این آزار و اذیت انتقاد کرده اند.

  هواشناسی ایران بارش های پراکنده در برخی مناطق / افزایش غلظت آلاینده ها در شهرهای صنعتی

وی با تاکید بر اینکه اکثر ایرانیان مردم خوبی هستند که با افغان ها مشکلی ندارند، گفت: نژادپرستان و مخالفان حضور پناهجویان و پناهجویان همه جا هستند. اینکه جریان های خاصی در ایران و افغانستان تلاش می کنند بین دو ملت اختلاف ایجاد کنند، موضوعی است که باید بررسی شود. احمدی تصریح کرد: چه جریانات خاصی در این مسائل دخیل بوده اند یا نه، باید بپذیریم که برخی از اتفاقاتی که در هفته های اخیر دیده ایم ممکن است واکنش طبیعی مردم باشد.

وی همچنین حمله به کنسولگری ایران در هرات را نادرست و غیرقابل قبول خواند و گفت: «دولت ایران باید اقدامات بیشتری را برای مدیریت پناهجویان و دستگیری کسانی که پناهجویان را آزار داده اند، بردارد». شبیر احمدی اعتراف کرد که برخی از ویدئوهای پخش شده اصلا مربوط به افغان ها نبوده و برخی مربوط به سال های گذشته است. بدون شک در چنین شرایطی گروه هایی وجود دارند که فیلم های جعلی مربوط به گذشته را پخش می کنند. باید بررسی شود که آیا این گروه ها در یک مکان خاص مرتبط هستند یا سازماندهی شده اند. اما در چنین شرایطی محیط همیشه برای «اخبار جعلی» آماده است.

به گفته وی، گروه دیگری که فیلم های آزار و اذیت افغان ها را منتشر می کنند، افرادی هستند که قصد افزایش فالوور در شبکه های اجتماعی را دارند و از عواقب کار خود آگاه نیستند. وی تاکید کرد: درگیری و دشمنی مردم ایران و افغانستان به ضرر هر دو طرف است و نیازهای دو کشور از بین نمی رود و در طول سالیان متمادی ایران میزبان مردم افغانستان بوده و مردم افغانستان نقش مهمی در توسعه ایران داشته اند. بازسازی «کارگران افغان کارهایی انجام داده‌اند که هیچ ایرانی نمی‌خواست انجام دهد.

  وضعیت حجاب در ایران اصلا خوب نیست/ مردم فکر نکنند که آزاد هستند

در بخش دیگری از این مصاحبه ویدئوهایی به نمایش درآمد که در آن برخی از افراد به عنوان فرماندهان طالبان تهدید به انجام عملیات انتحاری در ایران کردند. احمدی در مورد موضع طالبان در قبال این موضوع گفت: «برخی از این فیلم های تهدیدآمیز مربوط به سال های گذشته است. به عنوان مثال ویدئویی از ملا منان نیازی منتشر شد که حدود یک سال و نیم پیش در درگیری با طالبان کشته شد و سخنان وی در مورد حملات انتحاری در ایران و پاکستان به گذشته مربوط می شود. حتی اگر فیلم جدیدی از فرماندهان طالبان منتشر شود، فکر نمی‌کنم طالبان به این تهدیدها پاسخ دهند و در ایران عملیات انتحاری انجام دهند. به گفته این تحلیلگر افغان، باید از تفرقه بیشتر و بدتر شدن اوضاع اجتناب شود. این مشکلات باید از طریق گفتگو و مدیریت صحیح بحران حل شود و بعید است که طالبان در ایران عملیات انتحاری انجام دهند.

بخش آخر مصاحبه به آینده روابط ایران و افغانستان در دوران حکومت طالبان می پردازد. به گفته شبیر احمدی: با توجه به اینکه ایران و طالبان در گذشته روابط نزدیکی نداشته اند، بعید است که روابط پرشور و نزدیک بین ایران و افغانستان ایجاد شود. وی افزود: اگر رژیم طالبان در افغانستان ادامه پیدا کند، جدای از روابطی که دستگاه های امنیتی ایران با طالبان دارند، فکر نمی کنم این روابط نزدیک تر شود. ایران به کمک های بشردوستانه به افغانستان ادامه خواهد داد. او گفت: «طالبان احتمالا محتاطانه عمل خواهند کرد. زیرا طالبان نیز اهمیت روابط بین المللی و دیپلماسی را نسبت به دوره اول در گذشته درک می کنند. دولت ایران نیز با توجه به تهدیداتی که احساس می کند، تلاش خواهد کرد تا روابط با طالبان را حفظ کرده و از بدتر شدن آنها جلوگیری کند.

  تا مشکل سپاه حل نشود چیزی حل نمی شود

وی در پایان با اشاره به اینکه انتظار از این روابط برای رسیدن به سطح بسیار عمیق کمی اغراق آمیز است، افزود: همچنان مشکلات و مسائلی مانند آب، مهاجران و… وجود دارد. بین دو طرف و به همین دلیل.» این اتصالات کند هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید