حواشی سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در تهران

سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به همراه سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به تهران با واکنش های عجیبی روبرو شد و اعتراض بسیاری از رسانه های منتقد را برانگیخت.

به نظر می رسد اکثر عکس ها و نظرات ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه که به همراه سرگئی لاوروف در تهران به سر می برد، در شبکه های اجتماعی واکنش هایی را برانگیخته است.

ماریا زاخارووا

این روکش که در ساختمان وزارت امور خارجه ایران مورد استفاده قرار گرفت، مورد بحث و انتقاد جدی مردم قرار گرفت.

وزارت خارجه ایران پوشش زاخارووا را عادی می داند، اما عکس هایی منتشر شده که نشان می دهد او در سفر به عربستان با حجاب کامل ظاهر شده و قوانین آنجا را رعایت می کند.

ماریا زاخارووا

در پی این اختلاف، سخنگوی آن تاریخ سفر لاوروف بود که توجه کاربران و فعالان سیاسی توییتر را به خود جلب کرد. این سفر دقیقا در سالگرد تعطیلی مجلس شورای ملی صورت گرفت.

سید محمد صحفی، معاون سخنگوی دولت سید محمد خاتمی در همین رابطه نوشت: «در تئوری توطئه آمده است که همزمانی اولین سفر لاوروف به تهران در دوره ریاست جمهوری با یومال تاپ (روزی که به دستور محمدعلی شاه و به فرماندهی ولادیمیر لیاهوف، رئیس مجلس شورای ملی روسیه برکنار شد) تصادفی نیست. .

با این حال صدای توپ را در 23 تیر 1287 همه شنیدند، اما صدای توپ دیروز از خواص شنیده شد.»

اکنون توییت ماریا زاهارووا در فضای مجازی دیده شده است که در آن عکس سلفی خود را با حجاب منتشر می کند:

  صادرات دام ممنوع شد

سلام تهران

سلام تهران

سلفی ماریا زاخارووا

سرانجام، اکانت ماریا زاخارووا با انتشار ویدئویی از حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه های مربوط به سفر وزیر خارجه روسیه به تهران منتشر شد. زیبایی های ایرانی در پشت صحنه; اما آنها شایسته حضور در جعبه هستند.

قاب های ایرانی برای قاب و شایسته بودن در قاب

این سفر در روزهای 23 و 24 خرداد در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 1 و 2 تیرماه انجام شد.

یک روزنامه قطری در جریان سفر لاوروف به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که وزیر امور خارجه روسیه در سفر به تهران درباره سوریه و همکاری مشترک برای مقابله با تحریم ها گفتگو خواهد کرد.

به نوشته روزنامه قطری العربی الجدید چاپ لندن، لاوروف روز چهارشنبه در جریان گفت وگوهای تهران نوشت که روابط دوجانبه ایران و روسیه و همکاری مشترک در زمینه مسائل منطقه ای و بین المللی به ویژه رویدادهای مرتبط با توافق هسته ای و اوضاع. در سوریه مورد بحث قرار گرفت.

به گفته منابع، موضوع مهم دیگری که در این سفر مورد بررسی قرار خواهد گرفت، تقویت همکاری های ایران و روسیه برای مقابله با تحریم های آمریکا است.

منابع خاطرنشان می کنند که «در ماه های اخیر سفرهای علنی و پنهانی برای استفاده از تجربه ایران در مقابله با تحریم ها انجام شده است». [‌از سوی مقامات] روسیه به ایران.” منابع همچنین افزودند که سفر مقامات ایرانی به روسیه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت، زیرا اخیرا همکاری دو کشور برای مقابله مشترک با تحریم های آمریکا و غرب تشدید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید