حقوق اجتماعی-فرهنگی دانش آموزان چیست؟

636841990810354425 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشجویان بر اساس منشور حقوق دانشجویی و آیین نامه کانون های دانشجویی از حقوق فرهنگی و اجتماعی از جمله عضویت و فعالیت در انجمن ها و کانون ها برخوردار هستند. این منشور توسط دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین شده است.

البته در این منشور دانشجویان از حقوق دیگری مانند حقوق آموزشی و پژوهشی، حقوق فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، صنفی و رفاهی و حقوق انضباطی برخوردارند. همچنین ملاک انتخاب اعضای این منشور از مجموعه مقررات و قوانین موجود بوده است. البته مواردی مانند «تعداد دانشجویان مشمول این حقوق و مقررات» و «میزان خسارت و میزان هزینه هایی که در صورت عدم رعایت موارد مذکور به دانشجویان و نظام آموزش عالی کشور تحمیل می شود». این حقوق و مقررات” نیز در نظر گرفته شده است.

حقوق فرهنگی و اجتماعی

حق عضویت و فعالیت در مؤسسات فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها بر اساس ماده 39 منشور حقوق دانشجویی و آیین نامه دانشجویی برای دانشجویان تلقی می شود. از جمله این موسسات می توان به انجمن های علمی- دانشجویی، کانون های فرهنگی و هنری دانشجویان اشاره کرد.

بر اساس ماده 3 آیین نامه دانشجویی، فعالیت علمی شامل دیدگاه ها و نقدهای علمی، همفکری و نشست های تخصصی، تحقیقات علمی و پژوهشی، انتشار و ترویج یافته های علمی و کمک آموزشی است. برگزاری دوره های آموزشی تکمیلی و تقویتی، برگزاری سمینارهای تخصصی، برگزاری و همکاری در برگزاری جشنواره های داخلی و خارجی، کنفرانس ها و مسابقات علمی، تولید و انتشار مجلات علمی، کتاب و نشریات الکترونیکی، نرم افزارهای رایانه ای و فیلم های علمی آموزشی و برنامه ریزی از جمله نمونه های آن است. و اجرای بازدیدهای علمی از مراکز علمی، صنعتی و فناوری.

  تهران دمای هوای 42 درجه را پیش بینی می کند

دانشجویان کلیه رشته ها و مقاطع تحصیلی یک رشته دانشگاهی عضو انجمن علمی مربوط به همان حوزه محسوب می شوند، بنابراین نیازی به ثبت نام ندارند. اما فعالیت در مراکز مستلزم عضویت داوطلبانه دانشجویان در آنها است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید