«حفظ دازاشیب» اثری ملی در شمیران است

دزاشیب (سیدالشهدا) یکی از تکیه های قاجاریه در ناحیه شمیران است. قدمت آن حدود 120 سال تخمین زده می شود و یکی از قدیمی ترین ستون های شهر تهران است که همچنان نقش اذهان را ایفا می کند.

شیب شیب دار

«تکیه دزاشیب» در سال 1383 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.گفته می شود این تکیه که مسجد کوچکی در عهد ناصرالدین شاه قاجار بوده با همت اهالی محله به بنای کنونی تبدیل شده است. و رضا قلی خان مجدال الممالک – از اعیان قاجار.

ساختمان پشتیبان شامل دو تالار و طاق های دو طبقه متعدد است. در گذشته هر یک از طاق ها متعلق به یکی از طوایف دزاشیبی بود و قبل از شروع ماه محرم هر طایفه ای طاق خود را تزئین می کردند و در آن طاق ها اثاثیه و چای تهیه می کردند. پس از پایان عزاداری، طاق های ضلع غربی تکیه باز می شود و تکیه به بازار محلی تبدیل می شود. در این تکیه کتیبه هایی از قرآن و روایت «نادعلی» و تصنیف محتشم کاشانی و ابزار و آلات عزاداری از قبیل نشانه و گردنبند وجود دارد که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

در تالار سلطنتی او با طاق های مختلف حوض مرمری وجود دارد و در یکی از این طاق ها نخل کهنسالی قرار دارد که جایگزین نخل اول «تکیه دزاشیب» شده است. نخل نخل در گذشته یکی از آداب عزاداری تخایی دزاشیب بود که امروزه دیگر خبری از آن نیست و تنها به صورت نمادین در روز عاشورا نخل بر فضای تخایی پهن می شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

در اوایل دوره پهلوی دوم به همت حاج محمدعلی عباسی معروف به حاج لاهری سقف شیروانی برای این قطعه ساخته شد که تا آن زمان سقفی نداشت اما سقف فعلی این تکیه قدیمی در دهه هفتاد توسط استاد محمود کاظمی.

«تکیه دزاشیب» با همان ظاهر قدیمی همچنان در ایام محرم میزبان عزاداری های باشکوهی است. ضمناً نماز ظهر و شب در این حسینیه اقامه می شود.

منبع ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید