حسن ارژنگ نژاد درگذشت + رکورد

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، ظهر امروز – 4 مرداد 1401 – استاد میرحسن ارژنگ نژاد که مدتی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری بود، در سن صد و یک سالگی درگذشت.

سید عباس عظیمی مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در بیانیه ای درگذشت این عضو گرانقدر موسسه و میراث دار فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی را که یک بار درگذشت وی را به خانواده وی، هنرمندان و هنرمندان پیشکسوت تسلیت گفت. باز هم ذائقه هنردوستان را تلخ کرد.

ارژنگ نژاد در 13 دی ماه 1300 در شهر مشهد به دنیا آمد. از دوازده سالگی در کارگاه گلمرضا رحیم زاده ارژنگ که پسر عمویش است شروع به کار کرد و اولین کارش نمای بانک ملی بود. او به همراه اسماعیل ارژنگ در پروژه های زیباسازی مختلف تهران با غلامرضا رحیم زاده ارژنگ همکاری داشت که مجسمه گرشاسب در حال مبارزه با اژدها واقع در میدان باغشاه و نقش برجسته بهرام گور و خسروپرویز در کاخ سفید واقع در کاخ سعدآباد است.

از دیگر آثار او می توان به تندیس 12 تن از بزرگان ایرانی (مانند عشق اول، نادرشاه افشار، یعقوب لیت صفری و…) در پارک ملت مشهد، مجسمه نیم تنه ایپارم خان در موزه کلیسای ارامنه جلفا، اشاره کرد. اصفهان، نیم تنه جبار باغچه بان در مدرسه ناشنوایان تهران، به مجسمه لیمجی مانوکچی زرتشتی (بنیانگذار معافیت جزیه زرتشتیان در زمان شاه عباس دوم) در مدرسه انوشیروان تهران، نقش برجسته بهرام گور و خسروپرویز اشاره کرد. در ورودی کاخ آبیز و مجسمه حیوان در پردیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران.

  کمک های ارسالی جمهوری اسلامی صرف طالبان می شود

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید