حذف ارز ترجیحی در حال حاضر ویرانگر است

549229 خبر ناگهانی

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره لغو ارز ترجیحی و نگاه مجلس به این موضوع گفت: نباید به موضوع ارز ترجیحی نگاه دوگانه داشته باشیم. همه می دانیم که این ناکارآمدترین روش در سه سال اخیر بوده که منجر به از دست رفتن بیش از 70 میلیارد دلار از سرمایه کشور شده است.

وی گفت: نتیجه ارز ترجیحی این بود که در دام، طیور، لبنیات، شیر و گندم و بسیاری از زمینه‌های دیگر عقب ماندیم و دوباره رشد کردیم. بنابراین معتقدم اصرار بر ادامه این روش به هر نحوی به ضرر کشور خواهد بود.

حذف ارز ترجیحی «در حال حاضر» مخرب است

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه تنها برنامه دولت این است که پس از حذف ارز ترجیحی به مردم پول بدهد، گفت: اجرای این برنامه در شرایط فعلی آثار مخرب متعددی دارد. این اولین اثر مخرب در عرصه بین الملل است، کشور در سال 1401 به حداقل 20 میلیارد دلار ارز نیاز دارد و این اقدام باعث کاهش جایگاه و قدرت ما در پای میز مذاکره می شود.

زنگنه گفت: برخی می گویند اگر ارز ترجیحی حذف شود، معامله های ما روی میز مذاکره کاهش می یابد. این گفته درست نیست، درست نیست.» متأسفانه اینها اظهارات نادرستی از سوی برخی گروه های سیاسی است.

وی افزود: من نسبت به جریان خاصی که حذف ارز ترجیحی را افزایش دهد، شک دارم. مردم بدانند که در حوزه گوشت قرمز ارز 4200 پرداخت نمی شود و تحویل این محصول بدون یارانه برای دام انجام می شود. لازم به ذکر است که مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن از محصولاتی هستند که یارانه می گیرند و برای دام ها مواد اولیه می دهند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

باورهای غلط و افزایش نادرست مردم را می ترساند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: نکته دیگر این است که منابع دامی که به دامداران می دهیم تنها یک چهارم نیاز آنهاست که اغلب به دست دامداران نمی رسد. این تصور غلط در کشور وجود دارد که دولت پول را به کشاورز می پردازد و به کشاورز کمک می کند و اگر این عرضه توسط دولت قطع شود، قیمت ها به یکباره 5 برابر می شود. این تصور نتیجه افزایش کاذبی است که در جامعه اتفاق افتاده است.

زنگنه گفت: متأسفانه نه دولت و نه مجلس آمادگی پاسخگویی به سوال منطقی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارند. زیرا می ترسند این کار عواقبی داشته باشد که باعث ناراحتی مردم شود و بر آنها تأثیر بگذارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش کاذب جامعه می تواند باعث ایجاد وحشت در مجلس و ایجاد نوعی دوگانگی بین قوه مجریه و مقننه شود؟ وی افزود: به نظر من دولت باید در این موضوع کمی قوی تر عمل کند. طرحی که دولت روی میز می گذارد باید برای مجلس قانع کننده باشد تا نمایندگان مجلس تصور کنند دولت همه جوانب موضوع را دیده است. این یک چالش برای دولت است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره نحوه ورود مجلس به موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ارز 4200 تومانی حذف شده است.

زنگنه با اشاره به اینکه برخی گروه ها برای مردم و جامعه نامه می نویسند و تشویق می کنند، افزود: گروه خاصی تلاش می کنند فضایی ایجاد کنند که اگر چنین اتفاقی بیفتد مردم به خیابان بیایند؛ تکلیف آنها با افزایش قیمت مردم مواجه است. از 500 درصد

  گزارش زنده / نساجی 0

وی گفت: باید نیازهای موجود را از طریق دیگری تامین کنیم، دلار 4200 دلاری به واردکنندگان محدود که حدود 65 نفر هستند، ندهیم. در مورد ارز ترجیحی از یک طرف به 65 نفر در کشور نیاز داریم و از طرف دیگر بودجه را می بندیم در حالی که دولت به 20 هزار میلیارد دلار ارز نیاز دارد که از طریق فروش تامین می شود. از نفت به تنهایی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: مطمئن باشید اگر مجلس چنین چیزی را تصویب کند، طرف مقابل اهرمی پشت میز مذاکره خواهد داشت تا علیه ما استفاده کند؛ اما اگر مجلس چنین چیزی را تصویب کند، اهرمی پشت میز مذاکره خواهد داشت. چون می بیند بودجه را به طور کامل به دلار بسته ایم و اگر زیر پای ما بکشد و دست ما را در این زمینه ببندد، سقوط می کنیم.

زنگنه افزود: رسانه ها تبلیغ می کنند که اگر ارز ترجیحی را حذف کنیم قدرت بیشتری خواهد داشت در صورتی که برعکس است.

وی افزود: نکته دیگری که صحت ندارد و اخیراً شنیده می شود که حتی برخی از نمایندگان مجلس به این موضوع اشاره می کنند که دولت از جایگزینی 4200 تن 400 هزار میلیارد تن آورده است که می خواهد 100 هزار میلیارد تن را به مردم برگرداند. و مابقی را به جامعه نمی دهد؛ این یک اشتباه است.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه 70 میلیارد تن از جیب مردم برداشته شد و در اختیار عده ای خاص قرار گرفت، گفت: دولت می خواهد این پول را به جیب مردم برگرداند. سوال اینجاست که آیا ساخت راه های روستایی پول را به جیب مردم باز نمی گرداند؟ حقوق کارمندان در جیب مردم نیست؟ دولت نمی خواهد بقیه پول را برای خود بگیرد، بلکه می خواهد از آن برای پرداخت حقوق مردم و مستمری بگیران و رفع مشکلاتی مانند رتبه بندی معلمان استفاده کند. چنین دیدگاهی بسیار خطرناک است و این فرض اساساً اشتباه است.

  جشنواره رسانه ای امام رضا (ع) برای اولین بار به صورت بین المللی برگزار می شود

انتهای پیام/

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید