حذف ارز ترجیحی تا چه اندازه بر افزایش قیمت کالاها تاثیر دارد؟

560292 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، زمزمه حذف ارز از قیمت 4200 تومانی سال گذشته به گوش می رسید اما هر بار مانعی وجود داشت. در پایان سال گذشته اما رسما اعلام شد که ارز 4200 تنی 1401 از اقتصاد کشور حذف می شود.

در این راستا طبق دفاتر 1 و 2 بند «ه» تبصره 7 قانون بودجه 1401، نرخ پایه محاسبه عوارض باید بر اساس برابری نرخ ارز اعلامی بانک مرکزی که همان نرخ ارز اعلامی است، تعیین شود. نرخ ارز الکترونیکی سامانه (ETS) در روز 4200 به 23 هزار تن (نرخ ارز در سامانه الکترونیکی بانک مرکزی) و افزایش تعرفه گمرکی واردات کالاهای اساسی و دارو برای موسسات دامی و کشاورزی از یک به 4 درصد

قانون بودجه امسال درباره حذف ارز ترجیحی چه می گوید؟

اما به دلیل نامشخص بودن نرخ سود تجاری و همچنین تعرفه ها و تعرفه های جدید بر کالاها (به استثنای کالاهای اساسی که از 4 به 1 درصد کاهش یافته اما هنوز محاسبه نشده است)، این لغو ارز ترجیحی هنوز انجام نشده است. انجام شده واردات با نرخ تعرفه سال قبل انجام می شود. انتظار می رود این افزایش پس از تصویب در کابینه اجرایی شود.

کالاهایی که طبق قانون بودجه امسال مشمول تعرفه یک درصدی می شوند شامل کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی، مواد دامی و کشاورزی است.

علاوه بر این، به گفته برخی از مقامات ارشد وزارت صمت و گمرک ایران، تغییرات در نرخ تعرفه گمرکی و سود بازرگانی برخی دیگر از کالاهای وارداتی (غیر از کالاهای اساسی) باید رخ دهد تا فشار تغییر نرخ پایه کاهش یابد. محاسبه وظایف واردات پیدا کنید.

معاون وزیر اقتصاد: چهار گام برای کاهش چند برابری ارز ترجیحی

به گفته علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک، دولت برای کاهش فشار ناشی از لغو ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی چهار گام برداشته است:

1 تعیین یک درصد عوارض کالاهای اساسی و معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای برخی کالاهای اساسی یا حداکثر یک درصد.

2. کاهش عوارض گمرکی سایر کالاها (گفته می شود هفته آینده تعرفه گمرکی جدید برای واردات تعیین و ابلاغ می شود)

  اخبار بازار خودرو/ افزایش روزی 5 میلیونی

3. محاسبه حقوق گمرکی به نرخ سال گذشته در انتظار تعیین حقوق گمرکی و سود بازرگانی جدید به منظور جلوگیری از توقف چرخه واردات.

4. ابلاغ دستورالعمل جدید اخذ ضمانت نامه گمرکی در گمرکات اجرایی کشور به منظور تسهیل تشریفات واردات و صادرات و تقویت بنیه مالی فعالان اقتصادی.

سخنگوی گمرک: حتی اگر کاهش تعرفه گمرکی را فرض کنیم، باز هم حداکثر افزایش قیمت کالاهای اساسی 17 درصد است.

سید روژولا لطیفی سخنگوی گمرک درباره تاثیر حذف ارز ترجیحی با افزایش قیمت کالا گفت: سال گذشته 53 میلیارد دلار کالا وارد کشور شد که 15.1 میلیارد دلار آن ارز ترجیحی و 38 دلار دیگر بود. میلیارد دلار ارز آزاد و نیمه آزاد.

وی افزود: بنابراین 28.4 درصد کالاهای وارداتی ارز ترجیحی و 71.6 درصد کالاهای وارداتی به صورت ارز آزاد و نیمه ارزی است.

لطیفی ادامه داد: بنابراین اگر به هر یک از این ارقام 17 درصد اضافه شود، مبلغ خاصی به کل کالاها اضافه نمی شود. این تنها در صورتی است که تعرفه های گمرکی و سود تجاری کاهش نیابد. اگر دولت تغییری در مقوله کالاهای وارداتی بیندیشد، هم سود بازرگانی و هم تعرفه گمرکی کالاهای وارداتی به ویژه کالاهای مربوط به معیشت مردم و همچنین کالاهای مواد اولیه و ماشین آلات را کاهش می دهد.

اثر حذف ارز ترجیحی بر قیمت مصرف کننده، با فرض عدم کاهش تعرفه گمرکی، در نهایت 17 درصد است.

وی بیان کرد: کاهش سود بازرگانی و تعرفه گمرکی به این معناست که حذف ارز ترجیحی در محاسبه سود بازرگانی و تعرفه گمرکی تاثیری بر قیمت تمام شده کالاهای وارداتی ندارد. بنابراین حتی اگر تعرفه گمرکی و سود بازرگانی تغییر نکند، افزایش 17 درصدی قیمت کالاهای وارداتی در بازار پایان خواهد یافت. کاهش تعرفه ها برنامه ریزی شده است.

سخنگوی گمرک افزود: بر اساس قانون بودجه 1401 و مصوبه مجلس شورای اسلامی، نرخ پایه تعرفه گمرکی از 4200 تن به نرخ ارز سامانه الکترونیکی بانک مرکزی که 23 هزار تن است تغییر می کند.

  زاهدی وفا استعفا نداده است

لطیفی گفت: بر اساس قانون بودجه امسال، دارو، ملزومات پزشکی و کالاهای اساسی که 15.1 میلیارد دلار کالاهای اساسی است، تعرفه گمرکی واردات باید از 4 به 1 درصد کاهش یابد. بنابراین در عمل کمتر از نیم درصد افزایش قیمت این کالاها را خواهیم داشت.

وی گفت: اگر تعرفه گمرکی برای واردات کالاهای اساسی در سال گذشته 4 درصد محاسبه شده بود و به ازای هر 100 دلار کالای وارداتی 16 هزار و 800 تن وصول می شد، اکنون فرض بر این است که با تعرفه یک درصدی وارد شود و این کاهش تعرفه باعث می شود. دلایل تفاوت بسیار بسیار کوچک است.

لطیفی یادآور شد: سال گذشته نسبت به سال قبل 15 میلیارد دلار و 8 میلیون تن بیشتر از وزن کالا وارد کشور شد. این افزایش واردات شامل انواع کالاها می شود که منجر به افزایش واردات گروه های مختلف کالا از جمله کالاهای اساسی شد.

پارسال 41 میلیون تن کالا وارد کشور شد که بخشی از آن هنوز وارد چرخه بازار نشده است / مردم نگران نباشند

سخنگوی گمرک تاکید کرد: در سال گذشته 41.2 میلیون تن کالا وارد شده است. برخی از این کالاهای وارداتی وارد چرخه بازار نشده و همچنان به عنوان مواد اولیه تولید یا کالاهای اساسی در انبارها باقی می مانند. بنابراین می توانیم برای سال جاری از این کالاهای باقی مانده در انبارها استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: بنابراین عرضه بیش از تقاضا است و برندگان نباید به بهانه حذف ارز 4200 تنی در احتساب حقوق ورودی، قیمت کالاها را افزایش دهند. وزارت صمت برای کاهش تعرفه واردات کالاهای اساسی تلاش می کند. برای کالاهای اساسی، سود تجارت عمدتاً صفر است. بنابراین ارائه چند برابری قیمت کالاها درست نیست.
لطیفی گفت: با توجه به اینکه در سال 1400 نسبت به سال 1399، 8 میلیون تن و در سال 1399 نسبت به سال 1398، 8 میلیون تن مازاد واردات داریم که عمدتاً کالاهای اساسی، مواد اولیه و کالاها هستند، به عبارت دیگر، در سال 1400 حدود 16 میلیون تن کالا بیشتر از سال 98 وارد شد و تولیدکنندگان با خوشحالی می توانند به تولید خود ادامه دهند و دلالان نباید در این زمینه سوء استفاده کنند.

  اعلام نتایج قرعه کشی ویژه آبان 1401 ایران خودرو

اگر تعرفه گمرکی اضافه نشود حداکثر اثر حذف ارز ترجیحی بر قیمت مواد اولیه کمتر از یک درصد است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید سهم مواد اولیه مورد نیاز برای تولید نهایی را ارزیابی کرد. یک کالا می تواند 90 درصد مواد اولیه خود را در بازار داخلی تولید کند و تنها به 10 درصد از مواد اولیه وارداتی خود نیاز دارد. همه اینها به این معنی است که اگر در این 10 درصد 17 درصد افزایش قیمت داشته باشد، تأثیر آن بر قیمت تمام شده محصول نهایی زیر 1 درصد خواهد بود.

لطیفی با اشاره به اختلاف برخی برندگان بر سر افزایش چند برابری قیمت کالاها در صورت حذف ارز ترجیحی، گفت: تنظیم تعرفه واردات و همچنین تنظیم تولید و بازار بر عهده وزارت صمت است. تعرفه ها نقش عمده ای ندارند، اما با وزارت صمت به عنوان بخشی از دولت خواهد بود.

9 میلیون تن مازاد کالای وارداتی از سال گذشته در انبارها داریم، سودجویان نباید از لغو ارز ترجیحی منتفع شوند.

وی افزود: در دو سال اول بر اساس حذف بخشی از ارز ترجیحی، بیش از 70 درصد کالاها نیمی از ارز وارد شد اما تعرفه آن 4200 تن محاسبه شد. ممکن است برخی شرکت ها از یارانه دولت به واردکنندگان برای محاسبه حقوق ورودی و برداشت آن از جیب تولیدکننده یا مصرف کننده نهایی استفاده کرده باشند، اما با اجرای قانون جدید این امکان دیگر وجود ندارد و اقتصاد شفاف تر می شود و محاسبات و محاسبات اقتصاد. واقعی تر

لطیفی تاکید کرد: علاوه بر این، رانت هایی که قبلا برای این مابه التفاوت ایجاد شده حذف می شود، ضمن اینکه تولیدکننده داخلی نیز می تواند از مزایای تولید داخلی از سربار تا عدم پرداخت اولیه و دستمزد با سایر متغیرهای تولید خارج از کشور استفاده کند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید