حداقل یکی می تواند بگوید ما به چه مذاکراتی رفتیم و محتوای این مذاکرات چه بود؟

از ابتدا کسانی که به مذاکرات برجام رفتند، متونی را امضا کردند که درست نخوانده بودند و این رویه ادامه دارد.

به گزارش مستقل آنلاین، فریدون عباسی عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به از سرگیری مذاکرات هسته ای در وین گفت: یکی از مشکلاتی که در زمینه مذاکرات هسته ای با آن مواجه هستیم که برای کشورمان وجود داشته است. 8 سال گذشته دولت، این آیا کسی می داند دقیقا در این مذاکرات چه گفته می شود؟ به احتمال زیاد این اطلاعات در اختیار مقامات عالی رتبه کشور و اعضای شورای عالی امنیت ملی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در دولت قبل به ما اطلاع رسانی نمی شد و بعد به ما گفتند که نمی توانیم شرایط لازم برای اجرای برجام را در مذاکرات جابه جا کنیم.

عضوکمیسیون انرژی مجلس در ادامه گفت: اتفاقی که در کشور افتاد این است که عده ای را برای گروه مذاکره انتخاب کردند اما وقتی به مذاکره رفتند اشتباهات زیادی کردند، متنی را امضا کردند که شما انجام دادید. درست خوانده نشده است ما در 8 سال گذشته دیده ایم. اما امروز هم هر چه می گوییم، پاسخ دقیقی برای آنچه شما در این مذاکرات می گویید نمی شنویم.

نماینده کازرون در شورای اسلامی تصریح کرد: اخباری را از طرف مقابل می بینیم که می گوید مذاکرات برای بازگشت به برجام ادامه دارد. اخبار ما هم می گوید برای رفع تحریم مذاکره می شود. یعنی عنوان مذاکرات مشخص نیست. آیا مذاکرات برای رفع تحریم ها است یا مذاکرات برای بازگشت به برجام؟ این موضوع به شدت بر متن مذاکرات تاثیر می گذارد. حداقل رسانه ها باید صحبت کنند که ما به چه مذاکره ای می رویم و محتوای آنها چیست؟

  دنیای مدنی پیراهن مردانه پوشید + عکس

عباسی همچنین تاکید کرد: باید مشخص شود چه تحریم هایی را می خواهیم برداریم؟ بانک، نفت، کشتیرانی یا تحریم های دیگر؟ آیا می خواهیم تحریم فروش نفت را برداریم یا تحریم بانک مرکزی را برداریم؟ اولویت ما در این مذاکرات چیست؟ اگر تیم مذاکره کننده ما بتواند بر مذاکرات در این زمینه نظارت داشته باشد، بسیار خوب است. حال سوال این است که طرف مقابل چه می گوید؟ طرف می گوید باید به برجام برگردید، یعنی قانون اقدامات راهبردی مجلس را کنار بگذارید و برگردید به برجامی که در سال 94 امضا کردید و هیچ اتفاقی برایتان نیفتاد. به عنوان یک قاعده، این درخواست بی اساس است.

وی گفت: تیم مذاکره کننده ما اصلا نباید در مورد بازگشت به برجام صحبت کند، ما در برجام بودیم اما چیزی نبردیم. آنها تکالیف زیادی برای ما نوشتند و ما نه تنها همه آن تکالیف را انجام دادیم، بلکه بیشتر از آن را انجام دادیم.

عباسی خاطرنشان کرد: اما آیا روز بعد از امضای برجام تحریم ها برداشته شد؟ پاسخ منفی است. در آن زمان رئیس جمهور آن دوره گفته بود که اگر اسفند 1397 آن را ترک می کردند، مشکل را حل می کردم. کسی نیست که با صدای بلند به آنها بگوید اگر مشکل داشتید 8 سال دولت دست شما بود و همه این کارها را کردید اما درآمدی برای دولت ندارید. متأسفانه تا به امروز مشخص نیست دقیقاً در مورد چیست.

یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس افزود: اگر صحبت ها در مورد رفع تحریم ها است، برای مردم شفاف سازی کنید که ما این موضوع را مطرح کردیم و پاسخ طرف مقابل چه بود؟ مردم باید بدانند که طرف های دیگر غیر منطقی هستند. آن وقت مردم برای گرفتن اطلاعات از رسانه های خارجی نمی روند.

  رابطه خانوادگی سالار عقیلی و امیر جعفری

دیدگاهتان را بنویسید