حداقل دستمزد مستمری بگیران در سال 1402

به گزارش مستقل آنلاین؛ حداقل دستمزد مستمری بگیران در سال 1402 تعیین شد.

لایحه بودجه 1402 صبح چهارشنبه هفته گذشته از سوی رئیس جمهور تقدیم شورای اسلامی شد. در این بودجه 5261 هزار میلیاردی که نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش نشان می دهد، تغییرات مهمی در حوزه بازنشستگی اتخاذ می شود که مهم ترین آن افزایش سن «بازنشستگی» است. بر اساس بند د تبصره 20 (نظام اداری و سرمایه انسانی دولت) لایحه بودجه 1402 تک نفره، سنوات خدمت پذیرفته شده برای بازنشستگی کلیه کارکنان زن و مرد با حداقل مدرک تحصیلی لیسانس معتبر در مشاغل خاص در همه. صندوق های بازنشستگی اعم از لشکری ​​و کشوری که در سال 1402 بازنشسته می شوند با اعلام نیاز به دستگاه و رضایت کارمند به مدت 2 سال بدون رعایت شرط سنی افزایش می یابد.

هرچند این بند از سال آینده با شرایط «اعلام نیاز دستگاه» و «رضایت کارمند» و در صورت موافقت نمایندگان شورای اسلامی اجرا می شود و البته هنوز جزئیات بیشتری در این باره اعلام نشده است. که می تواند گامی به سوی اصلاحات پارامتریک در قوانین بازنشستگی باشد. اصلاحاتی که با توجه به وضعیت صندوق های بازنشستگی ضروری به نظر می رسد. از آنجایی که از صندوق های بازنشستگی به عنوان یکی از سه بحران کشور یاد می شود و پرداخت تعهدات بازنشستگی سالانه بار مالی زیادی را بر دوش دولت ها تحمیل می کند. اخیرا رئیس صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده است که سهم دولت در ایفای تعهدات صندوق بازنشستگی کشوری به 204 هزار میلیارد تومان در سال و نسبت حمایت به کمتر از یک رسیده است.

  افشاگری محسن سعیدیان از ورشکستگی صنعت دوم کشور!

از عوامل ایجاد بحران در صندوق های بازنشستگی می توان به عدم تغییر قوانین مربوط به بازنشستگی اشاره کرد که علیرغم افزایش امید به زندگی، تغییری نکرده و سال هاست که در گذشته اعمال شده و به نظر می رسد. یکی از مهم ترین راه حل ها باشد یکی از مشکلات فعلی صندوق های بازنشستگی حرکت دولت به سمت اصلاحات پارامتریک از جمله افزایش سن و سابقه مستمری است که با اسنادی در سطوح بالاتر از جمله سیاست های کلی تامین اجتماعی مشخص شد. اما در لایحه بودجه سال آینده حداقل دستمزد مستمری بگیران کشوری و لشکری ​​افزایش می یابد، پرداخت پاداش پایان خدمت و سقف خالص پرداختی مستمری بگیران چقدر خواهد بود؟ همچنین به طور خلاصه می توان گفت که حداقل دستمزد مستمری بگیران و مستمری بگیران زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های مرتبط با دستگاه های اجرایی 20 درصد افزایش می یابد. کمتر از شش میلیون و 300 هزار تومان نباشد که در بندهای مذکور در این زمینه تصریح شده است:

در بند 2 تبصره 12 (حقوق و دستمزد) لایحه بودجه 1402 تک نفره آمده است:

حقوق مستمری بگیران و اعضای صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق های بازنشستگی اجرایی به طور میانگین 20 درصد افزایش می یابد به طوری که پس از اعمال این افزایش، حقوق بازنشستگان، نظامیان و اعضای صندوق های بازنشستگی مذکور افزایش می یابد. متناسب با سالها سابقه قابل قبول باشد نه کمتر از شش میلیون و 300 هزار تومان. بر اساس بند 4 این تبصره، حداقل مزد و مزایای مستمر کارکنان قانون مدیریت خدمات کشوری، حداقل مزد سایر حقوق بگیران، حداقل دستمزد مستمری بگیران و مستمری بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی نیروهای مسلح. سازمان و سایر اعتبارات مربوط به دستگاه های قوه مجریه بالغ بر 20 درصد در حال افزایش است. در بند 3 تبصره 12 (حقوق) تنها ماده لایحه بودجه سال 1402 که به قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت اشاره دارد، افزایش حق عائله و اولاد ذکر شده و مقرر شده است که کمک هزینه عائله مندی. و حقوق اولاد موضوع بند (4) ماده (68) قانون مدیریت خدمات عمومی مستمری بگیران و مستمری بگیران به ترتیب 2280 و 1050 ریال و معادل امتیازهای تعیین شده برای کارکنان مشمول سامانه هماهنگ تعیین می شود. قانون پرداخت به کارکنان دولت همچنین در لایحه بودجه سال آینده اشاره شده است که سقف خالص متوسط ​​پرداخت سالانه از محل حقوق و مزایا مستمر و غیر دائم و سایر پرداخت ها از هر مکان و تحت هر عنوان در سال 1402 به گروه های مختلف اشخاص حقوق بگیر در دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اسلام. جمهوری ایران و نیز نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از قبیل مقامات کشوری و لشکری، اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، قضات و بازنشستگان، مشمولان وظیفه و مشترکین کشوری و صندوق های بازنشستگی ارتش و سایر صندوق های بازنشستگی مربوط به دستگاه های اجرایی این مبلغ در تمام مناطق کشور پانصد میلیون ریال (۵۰ میلیون تومان) می باشد.

  آیا کاهش 50 درصدی قیمت خودرو صحت دارد؟

پرداخت مازاد بر این مبلغ تحت هر عنوان و از هر نوع اعتبار به مقامات دولتی و لشکری ​​اعم از کارمندان، معلمان، قضات و مستمری بگیران وزارتخانه ها و شرکت های دولتی و همچنین بنگاه ها و مؤسساتی که مدیران آنها به هر نحو تحت کنترل هستند. توسط دولت یا انتصاب نهادهای عمومی ممنوع است.

در این لایحه آمده است: دستگاه های اجرایی موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم و معافیت های آن در صورت موافقت کارمند یا کارکنان مشمول مستمری، حق دارند با تصویب وزیر اقتصاد و پس از کسب مجوز از بالاترین مقام سازمان و تعیین قیمت آن با ارزیابی سه کارشناس رسمی رسمی، دارایی باید نسبت به واگذاری مازاد اموال منقول و غیرمنقول متعلق به مشمولان بازنشستگی به صورت انفرادی اقدام کند. یا به صورت مشترک دستورالعمل اجرایی این بند ظرف سه ماه پس از تصویب قانون توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید