حداقل دستمزد مستمری بگیران در سال 1402 چقدر بوده است؟ + جزئیات افزایش سپرده ها و مزایا

به گزارش مستقل آنلاین؛ لایحه بودجه سال 1402 صبح چهارشنبه 11 دی از سوی رئیس جمهور تقدیم شورای اسلامی شد. در این بودجه 5261 هزار میلیاردی که نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش نشان می دهد، تغییرات مهمی در حوزه بازنشستگی اتخاذ می شود که مهم ترین آن افزایش سن «بازنشستگی» است.

ایسنا نوشت: بر اساس بند د تبصره 20 (نظام اداری و سرمایه انسانی دولت) لایحه بودجه تک نفره 1402، سنوات خدمت پذیرفته شده برای بازنشستگی کلیه کارکنان زن و مرد با حداقل مدرک لیسانس معتبر در مشاغل خاص در کلیه صندوق های بازنشستگی اعم از لشکری ​​و کشوری که در سال 1402 بازنشسته می شوند در صورت اعلام نیاز به دستگاه و موافقت کارمند به مدت 2 سال بدون رعایت شرط سنی افزایش می یابد.

هرچند این بند از سال آینده با شرایط «اعلام نیاز دستگاه» و «رضایت کارمند» و در صورت موافقت نمایندگان شورای اسلامی اجرا می شود و البته هنوز جزئیات بیشتری در این باره اعلام نشده است. که می تواند گامی به سوی اصلاحات پارامتریک در قوانین بازنشستگی باشد. اصلاحاتی که با توجه به وضعیت صندوق های بازنشستگی ضروری به نظر می رسد.

از آنجایی که از صندوق های بازنشستگی به عنوان یکی از سه بحران کشور یاد شده و پرداخت تعهدات بازنشستگی سالانه بار مالی زیادی را بر دوش دولت ها تحمیل می کند. چندی پیش رئیس صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد که سهم دولت در ایفای تعهدات صندوق بازنشستگی کشوری به 204 هزار میلیارد تومان در سال و نسبت حمایت به کمتر از یک رسیده است.

  دوگانگی بین پخش و نمایش خانگی/ممیزی به آفت تلویزیون تبدیل شده است

از عوامل ایجاد بحران در صندوق های بازنشستگی می توان به عدم تغییر قوانین مربوط به بازنشستگی اشاره کرد که با وجود افزایش امید به زندگی تغییری نکرده و سال هاست که طبق سنت قدیمی اعمال می شود. و به نظر می رسد یکی از راه حل ها خروج مهم از مشکلات فعلی صندوق های بازنشستگی حرکت دولت به سمت اصلاحات پارامتریک از جمله افزایش سن بازنشستگی و افزایش طول خدمت است که در اسناد قبلی از جمله سیاست های کلی تامین اجتماعی به آن تاکید شده است.

اما در لایحه بودجه سال آینده حداقل دستمزد مستمری بگیران کشوری و لشکری، پرداخت پاداش پایان خدمت و سقف خالص پرداختی مستمری بگیران چقدر خواهد بود؟

حداقل حقوق هموطنان و سربازان 6.3 میلیون تومان است

همچنین به اختصار می توان گفت که افزایش حداقل دستمزد مستمری بگیران و شاغلان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های مرتبط با دستگاه های اجرایی 20 درصد و حداقل افزایش می یابد. حقوق نباید کمتر از شش میلیون و 300 هزار تومان باشد در زیر به بندهای ذکر شده در این زمینه اشاره می کنیم:

در بند 2 تبصره 12 (حقوق و دستمزد) یکی از اعضای لایحه بودجه 1402 آمده است: حقوق بازنشستگان و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه های اجرایی به طور متوسط ​​20 افزایش می یابد. درصد، به طوری که پس از اعمال این افزایش، حقوق مستمری بگیران، خدمات رسان و مشترکان صندوق های بازنشستگی مذکور به نسبت سنوات خدمت قابل قبول کمتر از شش میلیون و 300 هزار تومان نخواهد بود.

  ورزش و تاثیر آن بر سرطان روده بزرگ

بر اساس بند 4 این تبصره، حداقل مزد و مزایای مستمر کارکنان قانون مدیریت خدمات کشوری، حداقل مزد سایر حقوق بگیران، حداقل دستمزد مستمری بگیران و مستمری بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی نیروهای مسلح. سازمان و سایر اعتبارات مربوط به دستگاه های قوه مجریه بالغ بر 20 درصد در حال افزایش است.

افزایش حقوق کودک و مزایای خانواده

در بند 3 تبصره 12 (حقوق و دستمزد) تنها عضو لایحه بودجه 1402 که مربوط به قانون حمایت از خانواده و جوانان است، به افزایش حق خانواده و فرزندان اشاره کرده و می گوید: «امتیاز کمک عائله مندی و حق. به اولاد موضوع بند (4) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری کارکنان و مستمری بگیران به ترتیب 2280 و 1050 و معادل پاداش مذکور برای کارکنانی که قانون پرداخت یکپارچه برای آنها تعیین می شود. سیستم برای کارمندان دولت اعمال می شود.

سقف خالص پرداختی مستمری بگیران: 50 میلیون تومان

در لایحه بودجه سال آینده نیز اشاره شده است که میانگین سقف سالانه خالص پرداختی حقوق و مزایای مستمر و غیر دائم و سایر پرداختی ها از هر محل و تحت هر سرفصل در سال 1402 به گروه های مختلف حقوق بگیر در دستگاه های اجرایی زیرمجموعه ماده 29 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از قبیل مقامات کشوری و لشکری، اعضاء. اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، قضات و مستمری بگیران خدمتگزار کارگران و مشترکین صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه های اجرایی در کلیه مناطق کشور مبلغ پانصد میلیون ریال (50 میلیون) می باشد. تومان).

  این آقا روزی دو میلیارد و 8666 میلیون تن حقوق می گیرد!

پرداخت مازاد بر این مبلغ تحت هر عنوان و از هر نوع اعتبار به مقامات دولتی و لشکری ​​اعم از کارمندان، معلمان، قضات و مستمری بگیران وزارتخانه ها و شرکت های دولتی و همچنین بنگاه ها و مؤسساتی که مدیران آنها به هر نحو تحت کنترل هستند. توسط دولت یا انتصاب نهادهای عمومی ممنوع است.

مجوز انتقال اموال برای پرداخت غرامت

در این لایحه آمده است: دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۲۹ قانون برنامه‌ریزی ششم و معافیت‌های آن، در صورتی که کارمند یا کارکنان مشمول بازنشستگی مشمول بازنشستگی باشند، حق دارند به منظور تسهیل در پرداخت، به مستمری بگیران خود پاداش پایان خدمت پرداخت کنند. دارایی باید با موافقت وزیر اقتصاد و پس از کسب مجوز از بالاترین مقام سازمان و تعیین قیمت آن با ارزیابی سه نفر از کارشناسان رسمی رسمی دادگستری نسبت به واگذاری مازاد اموال منقول و غیرمنقول به واجدین شرایط فردی اقدام کند. یا بازنشستگی مشترک

دستورالعمل اجرایی این بند ظرف سه ماه پس از تصویب قانون توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید