حداقل دستمزد مستمری بگیران در سال 1402 معادل 90 درصد حقوق کارمند است/ 2 شرط لایحه بودجه برای افزایش اختیاری سن بازنشستگی

به گزارش مستقل آنلاین؛ افزایش 2 ساله سن بازنشستگی در تبصره 20 لایحه بودجه سال آینده به عنوان یک گزینه با 2 شرط پیشنهاد شد.

در تبصره 20 لایحه بودجه 1402 کشور در بند نظام اداری و سرمایه انسانی دولت در بند (د) بازنشستگی، دولت تصریح کرد: سنوات خدمت پذیرفته شده برای بازنشستگی برای کلیه کارکنان زن و مرد که داشتن حداقل مدرک کارشناسی معتبر در مشاغل تخصصی در کلیه صندوق های بازنشستگی اعم از لشکری ​​و کشوری که در سال 1402 بازنشسته می شوند در صورت اعلام نیاز سازمان و موافقت کارمند بدون احراز شرط سنی به مدت دو سال افزایش می یابد.

در بند (هـ) آمده است که مفاد این قانون در مواردی که مدت معینی پیش بینی نشده باشد حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد.

به گزارش فارس؛ دولت در این لایحه تلاش کرده است از معیشت کارکنان و مستمری بگیران حمایت کند که حداقل حقوق کارمندان در سال آینده 7 میلیون تومان در ماه باشد و تا این رقم درآمد ماهانه معاف از مالیات باشد.

حداقل حقوق بازنشستگان 6 میلیون و 300 هزار تومان است که معادل 90 درصد حقوق یک کارمند شاغل است.

همچنین حداکثر پاداش مستمری بگیران در سال آینده 520 میلیون تومان است. اگرچه هنوز لایحه بودجه به قانون تبدیل نشده است، اما برخی به این نکته اشاره کرده اند که دولت تنها می خواهد افزایش سن بازنشستگی را در سال آینده ادامه دهد، در حالی که در لایحه بودجه به وضوح به این دو نکته اشاره شده است که دو موضوع است. یکی با موافقت خود مؤسسه و همچنین به درخواست بیمه شده که در صورت تمایل می تواند قبل از بازنشستگی از دو سال تمدید خدمت برخوردار شود بنابراین اجباری به مدت دو نفر تمدید نمی شود. سال ها.

  آخرین آمار تاج در ایران/ 60 نفر در 24 ساعت گذشته جان باختند

البته این نکته نیز قابل ذکر است که اکثر صندوق های بازنشستگی به دلیل عدم مدیریت مناسب در سال های اخیر و متناسب نبودن ورودی ها و نتایج آنها با مشکل مواجه هستند.

در اوایل انقلاب به ازای هر مستمری بگیر 7 کارگر و بیمه گر وجود داشت و اکنون به ازای هر مستمری بگیر حدود 3.2 بیمه گذار مشغول به کار هستند. یعنی نسبت حمایت در اکثر صندوق های بازنشستگی به شدت کاهش یافته است، اما این مشکل با مدیریت حرفه ای صندوق های بازنشستگی قابل جبران است.

البته این نکته نیز قابل ذکر است; در شرایط تورمی که تورم 40 درصد است، علاوه بر افزایش بازدهی صندوق‌های بازنشستگی، باید با نرخ تورم نیز افزایش یابد تا ارزش دارایی‌های صندوق‌ها به روز شود و امکان پرداخت مستمری بازنشستگان فراهم شود. بنابراین دولت از یک سو سیاست کنترل تورم را در پیش می گیرد، از سوی دیگر پیشنهاد می کند که با هر دو شرط – تقاضای دستگاه اجرایی و تقاضای یک – دو سال سن بازنشستگی افزایش یابد. فرد شاغل

دیدگاهتان را بنویسید