حتی توافق 25 ساله ایران و چین مذاکرات در وین را متوقف می کند!

مجید رضا حریری در خصوص چشم انداز مبادلات اقتصادی ایران و چین در سال آینده گفت: اگر شرایط به همین منوال باشد اتفاق خاصی نمی افتد زیرا تجارت ما در تحریم است و روند روال قبل ادامه خواهد داشت. اگر تغییراتی در سال آینده ایجاد شود، کوتاه مدت خواهد بود. طبیعتاً افزایش قیمت کالاها باعث افزایش ارزش تجاری دو کشور می شود، اما از نظر وزنی تفاوت معناداری وجود ندارد. سال گذشته 38 درصد افزایش ارزش بورس داشتیم اما در وزن بورس ها کمتر از 6 یا 7 درصد افزایش داشتیم. زیرا بیشتر صادرات ما که نفت نیست به همه نقاط دنیا از جمله چین مواد خام است. بنابراین در حوزه پتروشیمی یا محصولات معدنی که با افزایش قیمت مواجه هستند، این موضوع بر ارزش صادرات ما به این کشور نیز تاثیر می گذارد.

حریری گفت: صادرات مواد اولیه به چین نسبت به سایر کشورها بیشتر است. صادرات و حدود 92 درصد آن مربوط به مواد اولیه و محصولات معدنی است. امسال نیز با توجه به پیش بینی های رو به رشد مواد اولیه در جهان، این آمار افزایش خواهد یافت. در نتیجه محصولات تولیدی به دلیل افزایش قیمت انرژی و مواد اولیه گران شده است که احتمال افزایش این رقم وجود دارد. ما در سال 1999 حدود 16 میلیارد دلار یا 17 میلیارد دلار تجارت با چین داشتیم که این رقم در سال گذشته بیش از 24 میلیارد دلار بود. اما از نظر وزن تفاوت معنی داری نداشت و حدود 6 یا 7 درصد بود که به طور کلی در افزایش قیمت ها پنهان است.

  قیمت ارزهای دیجیتال دوشنبه 11 بهمن 93 می باشد

رئیس اتاق مشترک ایران و چین با اشاره به تاثیر مذاکرات وین بر روابط تجاری ایران و چین، گفت: امسال اگر توافق وین حاصل نشود، روند به همین منوال خواهد بود، زیرا صادرات نفت به چین نیست در آمارهای رسمی به دلیل تحریم ها دیده نمی شود حالا اگر مذاکرات وین تمام شود و تحریم ها برداشته شود ظرفیت تجاری ما با چین حداقل دو برابر الان می شود که اگر تحریم شود اگر برداشته شود، می توانیم به سرعت شاهد افزایش تجارت خارجی خود با چین باشیم.

وی افزود: در سال 2016 که رئیس جمهور چین به ایران آمد، هدف ما از تجارت خارجی 10 ساله با چین بر اساس بیانیه مشترکی بود که طی 10 سال 600 میلیارد دلار یا حدود 60 میلیارد دلار در خارج از کشور تعیین شد. هر سال تجارت ما با چین است که متاسفانه به دلیل تحریم ها به نصفش هم نرسیده ایم، اما اگر تحریم ها برداشته شود، در بلندمدت می توان به بیش از 60 میلیارد دلار فکر کرد.

سند همکاری ایران و چین مذاکرات در وین را به حالت تعلیق درآورد

رئیس اتاق مشترک ایران و چین در ادامه با اشاره به اجرای سند همکاری 25 ساله ایران و چین خاطرنشان کرد: کار کارشناسی و مراحل اجرای سند همکاری که تعریف پروژه مشترک بین دو کشور است، انجام شد. اما موضوع تامین مالی را نیز مطرح می کند که بسیاری از آن مذاکرات در وین را به تاخیر می اندازد، وین موفق می شود، ما باید یک روند را دنبال کنیم، اگر شکست می خورد، باید روند دیگری را دنبال کنیم و تصمیمات متفاوت است، بنابراین باید منتظر باشیم. نتیجه مذاکرات در وین بیشترین تاثیر را بر روابط اقتصادی بین المللی ایران داشت.

  آشنایی با ویژگی های گروه های خونی مختلف

اتاق نمایندگان ایران و چین افتتاح شد

مجید رضا حریری در تشریح افتتاح مراکز تجاری ایران در چین که قرار بود امسال انجام شود، اظهار کرد: اتاق بازرگانی ایران و چین برای توسعه صادرات غیرنفتی به چین در سال جاری جلساتی را با سازمان توسعه و تجارت برنامه ریزی کرده است. به محض اجرای آنها اعلام خواهیم کرد. ما همچنین قصد داریم حداقل یکی از دفاتر فروش خود را در چین بازگشایی کنیم و چهار دفتر تجاری در چین ایجاد شود. دفتر نمایندگی اتاق ایران و چین نیز افتتاح می شود و نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی را در چین طراحی کرده ایم که اکنون در مرحله بازگشایی است. ما برنامه هایی برای توسعه صادرات غیرنفتی به چین داریم، اما مشکل تاج و شوکی که در سال گذشته به وجود آمد از کار افتاد، اما در سال دوم یک سری برنامه ها را از طریق ارتباطات آنلاین دنبال کردیم. برنامه های دیگری در چین داریم که انشاءالله در ماه های آینده تک تک اعلام می شود.

حریری در ادامه با اشاره به ضرورت راه اندازی دفاتر فروش ایرانی در چین تصریح کرد: بازگشایی این دفاتر باعث تغییر فضای کسب و کار ما از خام فروشی به فروش محصولات نهایی می شود. در نمایشگاه‌های دائمی و دفاتر فروش، تمرکز اصلی ما بر روی محصولات نهایی است که می‌توانیم به بازار عرضه و به فروش برسانیم. ما در حال حاضر انبارهایی در مناطق آزاد چین داریم که کالاها می توانند به مقدار زیاد وارد آن شوند و این کار مطابق با سیاست تجارت الکترونیک فرامرزی چین انجام می شود. بخشی از آن توسط گروهی از بازرگانان حرفه ای کالاهای نمونه که در مراکز خرید و نمایشگاه های دائمی حضور دارند برای تشکیل غرفه ایرانی و نمایش محصولات ایرانی هر هفته در یکی از نمایشگاه های تخصصی چین تبلیغ می شود./ایلنا

  رونالدو در آستانه انتقال به چلسی است

دیدگاهتان را بنویسید