جو به عربستان نرو! رژیم منفور سعودی را فراموش کنید و به سراغ نفت ایران بروید

نگاهی از نیوزویک: جو (بایدن در عربستان سعودی) نرو! رژیم منفور سعودی را فراموش کنید و به سراغ نفت ایران بروید.

نیوزویک

بایدن که در مبارزات انتخاباتی خود قول داده بود با عربستان سعودی به عنوان یک رژیم منفور رفتار کند، اکنون مانند دیگر روسای جمهور آمریکا به دلیل تشنگی آمریکا برای نفت ارزان عربستان به زانو در آمده است.

پس از اینکه بایدن قول داد در انتخابات 2020 با عربستان سعودی به عنوان یک “کشور متدین” رفتار کند، اکنون به نظر می رسد که پرزیدنت بایدن، مانند همه اسلاف خود، با عطش بی پایان برای نفت ارزان آمریکایی مواجه است.

دولت (ایالات متحده) روز سه‌شنبه اعلام کرد که رئیس‌جمهور در اواسط ماه ژوئیه از پادشاهی (سعودی) دیدار خواهد کرد، احتمالاً برای دلجویی از دیکتاتورهای خونسرد این کشور.

اگرچه دستور کار شلوغ خواهد بود، اما سفر تنها یک دلیل دارد و آن بازی ناامید کننده ایالات متحده برای متقاعد کردن ریاض برای افزایش تولید نفت است که منجر به کاهش قیمت های تاریخی بالای گاز می شود.

این قیمت ها باعث ترس آمریکایی ها در ماه های منتهی به انتخابات میان دوره ای 2022 شده است.

این یک اشتباه وحشتناک است، به ویژه زمانی که ایالات متحده می تواند در توافق هسته ای جدید به همان اندازه یا حتی بیشتر نفت به ایران برساند.

تعمیق روابط با سعودی ها و امتناع از رسیدگی به دلایل وابستگی آمریکا به نفت، سیاست معقول تری را پرهزینه می کند.

هزینه بازسازی روابط با سعودی ها زیاد خواهد بود. عربستان سعودی یکی از بی رحم ترین دولت های اقتدارگرا در جهان است که ایدئولوژی سلفی افراطی را از طریق ثروت بی نهایت سلطنت صادر می کند که مهمترین عامل رادیکالیسم خشونت آمیز در منطقه است. شاهزاده محمد بن سلمان، وارث تاج و تخت (“MBS”) و حاکم واقعی ریاض، مردی وحشی است که دستور حمله وقیحانه را در سال 2018 به جمال هشقجی، ستون نویس واشنگتن پست و مخالف سعودی در ترکیه صادر کرد.

  هواداران مصری خواستار برکناری کارلوس کی روش شده اند

او از سال 2015 جنگ خونین و بی ثمری را در یمن به راه انداخته است، جنگی که یک کشور فقیر را کاملاً ویران کرد و همه اینها به دلیل رقابت منطقه ای ریاض با تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید