جنگ داخلی و نزاع اخلاقی در فدراسیون فوتبال

561542 خبر ناگهانی

به گزارش گروه ورزشی ایسکانیوز، در بحبوحه وضعیت اسفناک و مصائب رهبری فوتبال کشور و در بحبوحه رفتارهای ضد ملی می توان به پدیده شوم و غیراخلاقی اشاره و اشاره کرد.

در نتیجه کشمکش بر سر قدرت در فدراسیون فوتبال، خصومت فکر غالب رهبران ارشد این فدراسیون در ماه های اخیر بوده است. جایی که تعامل و تأمل جمعی را به جناحی اساسی و کینه توز تبدیل کرده و به طرد و حذف دیگران به هر نحو و روشی برای پایبندی به اعمال و رفتار منجر شده است.

گروهی که با فراموشی برنامه ها و آرمان های ملی به مطالبات و انتظارات عمومی پشت کردند و با گروه بندی و تهیه لیست دشمن، عرصه مدیریت فوتبال را به میدان جنگ تبدیل کردند. در بحبوحه این جنگ، نه تنها منافع ملی فوتبال به حاشیه رفت، بلکه نبود مفهوم اخلاق، عدالت و حقیقت رنگ باخت. بروز چنین رفتارهایی علاوه بر مشکلات حوزه ورزشی، نشان از توسعه نیافتگی اجتماعی و فرهنگی دارد.

شاکیان دیروز و مسئولان امروزی که در مجمع عمومی به محیط زیست رای دادند و به جای پاسداری از هویت فوتبالی و آبیاری درخت اخلاق در قلمرو آن با وعده نجات فوتبال سکان فوتبال را در دست گرفتند، این روزها به روش های مختلف بذر می کارند. از نفرت و بذر خشم و نفاق.

درگیری بین فدراسیون‌ها وضعیتی پر از درگیری و منافع شخصی را نشان می‌دهد که در آن هر رقیب از ابزارهای مختلفی برای وادار کردن دیگری به تسلیم و استعفا استفاده می‌کند.

عدم تعادل ترازوهای صلح و عدالت در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال باعث شده تا در کوتاه مدت درگیری ها به حد جنگ علنی برسد. این در حالی است که تندروی در فدراسیون چنان ریشه دوانده است که برای نابودی یا نابودی رقیب از بیرون کمک می گیرند (تهدید برای استقلال فوتبال) و خودی ها و بیرونی های بدون مجازات را با مجازات شدید از هم جدا می کنند.

  اعلام زمان واریز سهمیه بنزین بهمن

باندبازی، باندبازی، اتهام زنی، استکبار ستیزی و پدیده شوم پرونده سازی، مظاهر خصومت است که از جمله روش هایی است که مدیران فدراسیون به کار می برند. مجموع این رفتارها که در دایره خود تخریبی حرکت می کند مانند تیراندازی می ماند و عموما مجموعه ای خالی از رفتارهای اخلاقی در فوتبال را آشکار می کند.

سلسله رفتارهای نشان داده شده نشان می دهد که اکثر آنها از انجام کاری برای شکست دادن همکاران خود (بگذاریم آنها را دشمن بنامیم) هراسی ندارند و آماده اند تا مبانی و ارزش های اخلاقی فوتبال را زیر پا بگذارند.
از آنجایی که این گونه اقدامات علاوه بر تخریب بدنه فدراسیون، ترویج و گسترش امواج ضدفرهنگی و تهمت در جامعه فوتبال، شناخت مرزهای دشمن و رعایت آن ضروری است.

زیرا دشمنی علاوه بر رقابت، اصول و قواعد اخلاقی نیز دارد. اخلاق دشمن به ما یادآوری می کند که برای از بین بردن دشمن/دشمن و تغییر موازنه قوا در ساختار کاری نمی توان انجام داد و اخلاق، عرف و قانون نباید دچار انحراف شود.

از منظر اخلاقی، هدف نباید وسیله را حتی در مورد دشمنان توجیه کند. یعنی برای غلبه بر دشمن و شکست دادن او نمی توان از ابزار و وسایلی استفاده کرد که از نظر اخلاقی غیر قانونی است. آنچه اخلاق می گوید این است که وقتی از تصمیمات و رفتارهای متخاصم عصبانی و عصبانی هستیم نباید ارزش های اخلاقی را زیر پا بگذاریم. به عبارت دیگر، غلبه نفرت و خشم خارج از این چارچوب با هویت اجتماعی انسان ناسازگار است. سخنی که در خط نغز و دستور کلیم کاشانی خط کشی شده و می گوید: خاک بر آینه دشمن نمی گذاریم.

  من کسانی را که به من تهمت زدند نمی بخشم

از آنجایی که پدیده های اجتماعی با ارزش ها مرتبط هستند، توجه به ارزش ها در نهاد ورزش ضروری است. بنابراین نظم جامعه ورزش را می توان در اخلاق جستجو کرد.

از سوی دیگر، بالا بردن آسانسورها و پست‌های اولیه برای برخی افراد، همراه با فراموشی شغل و نقش‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی، سهل انگاری و کینه توزی را به همراه دارد که موجب تضعیف فرهنگ سازمانی و تخریب بنیان‌های اخلاقی و برجای ماندن پیامدهای مخرب ماندگار می‌شود. به زبان ساده سپردن کارها به افرادی که ظرفیتشان کمتر از جایگاه و نامشان است خطرناک و حیاتی است.

از دیدگاه کارل مارکس، که نشان می دهد چگونه قطبی شدن طبقات اجتماعی در جوامع مدرن را می توان در فدراسیون فوتبال مشاهده کرد، هر چه نابرابری در توزیع منابع (کمیاب) در یک ساختار بیشتر باشد، تضاد منافع بیشتر می شود. بین بخش هایش..

این روزها فوتبال نیاز مبرمی به حفظ اعتماد و حفظ سرمایه خود دارد. این مسئولان به‌جای برنامه‌ریزی و تلاش جمعی برای ترویج اخلاق و ورزش صادقانه، ناگهان باب گفتگو، تعامل و صلح را به روی یکدیگر بستند و رویکرد ریشه‌ای و حذفی را انتخاب کردند.

در این راستا با توجه به توصیه و فرمایش فلاسفه و مدرسین در حوزه اخلاق، نباید رابطه با دشمن را بدتر یا تیره‌تر از او نشان داد. علاوه بر ظلم به او، تحریف حقیقت و مصداق دروغگویی و فریب دیگران نیز هست.

تضعیف و نابودی هم پیمانان، علاوه بر گسترش بی اخلاقی در فرهنگ و جغرافیای فوتبال و ضایع شدن حقوق و وقت ذینفعان آن، وضعیت را بدتر و از ارزش فدراسیون حاکم بر فدراسیون فوتبال می کاهد.

  سحر قریشی به اکران فیلم ماشین رفت

واضح است که این شرایط ترسناک و خشونت آمیز باید اصلاح و احیا شود. تغییر نگرش مدیریتی و بالا بردن هوای تازه در سازمان فوتبال ضروری است و این ورزش تاثیرگذار اجتماعی باید از اسارت خودشیفتگی، عصبانیت و بداخلاقی گروهی رها شود.

این وضعیت نگران کننده نتیجه فقدان عقلانیت جمعی است. علاوه بر این، محصول نبود نهادهای مرجع در فوتبال کشور است که علاوه بر ایجاد آرامش و وفاق، می تواند در کاهش کدورت ها و رفع خصومت ها از طریق تنش و اختلاف در زمان تنش و درگیری نقش داشته باشد.

سازمان ملی فوتبال باید هر چه زودتر وارد دوران ترمیدور (پایان خشونت و وحشت) شود و با اجماع عاقلانه و اقدام مبتنی بر تفاهم که پادزهر این فضای مه آلود است، از هزینه های سنگین تقابل جلوگیری کند. اتخاذ یک اخلاق جمعی. زیرا ترویج فرهنگ خشونت و تقابل با همکاران، جامعه فوتبال را از درک، وظیفه شناسی و اصول دموکراسی بیگانه می کند.

مجید خاتونی

دیدگاهتان را بنویسید