جستجو برای اولین جرم بین ستاره ای با استفاده از آهنربای غول پیکر از اقیانوس

تیمی در دانشگاه هاروارد امیدوار است که تکه‌هایی از یک سنگ بین ستاره‌ای – معروف به CNEOS 2014-01-08 – را که در 8 ژانویه 2014 به زمین برخورد کرد، شناسایی کنند. امیر سراج، اخترفیزیکدان دانشگاه هاروارد که این تیم را رهبری می‌کند، می‌گوید: این کشف می تواند اولین تماس انسان با جسمی خارج از منظومه شمسی باشد.

به گزارش livescience، دانشمندان می گویند این شی در اوایل سال 2014 در 160 کیلومتری سواحل پاپوآ گینه نو با جو زمین برخورد کرد و سپس در اقیانوس غرق شد. در آن زمان امیر سراج با انجام یک مطالعه تحقیقاتی که در سال 2019 منتشر شد، منشا بین ستاره ای این جرم را تا 99 درصد ثابت کرد، اما تا سال 2022 که فرماندهی فضایی آمریکا این مطالعه را تایید کرد، جدی گرفته نشد. با این حال، اکنون به نظر می رسد که CNEOS 2014-01-08 با عرض 1.5 فوت (0.5 متر) اولین جرم بین ستاره ای کشف شده در منظومه شمسی است.

دانشمندان گفتند که تصور می شود CNEOS 2014-01-08 از منظومه ستاره ای دیگری باشد زیرا با سرعت 37.2 مایل در ثانیه (60 کیلومتر در ثانیه) به سمت خورشید حرکت می کرد. سراج گفت: در فاصله زمین از خورشید، هر جسمی که با سرعتی بیشتر از حدود 42 کیلومتر در ثانیه (26 مایل در ثانیه) حرکت می کند، در مسیر بی نهایت فرار از خورشید قرار دارد. این بدان معنی است که CNEOS 2014-01-08 به وضوح از حد مجاز برای اجسام محدود فراتر رفته است. [و]این سیاره در مسیر خود با هیچ سیاره دیگری برخورد نکرد، بنابراین باید خارج از منظومه شمسی سرچشمه گرفته باشد.

  سرنوشت مذاکرات پرسپولیس و دیاباته چه شد؟

اکنون دانشمندان در حال انجام یک پروژه 1.5 میلیون دلاری برای بازیابی شهاب سنگ از اقیانوس با استفاده از آهنربای بزرگ هستند. سراج می گوید: «بیشتر شهاب سنگ ها حاوی آهن کافی برای چسبیدن به نوع آهنربایی هستند که ما قصد داریم برای سفرهای اقیانوسی استفاده کنیم. این آهنربا توسط یک کشتی ویژه به نام گالیله به منطقه تحقیقاتی منتقل خواهد شد. منطقه مورد مطالعه همچنین در حدود 186 مایل (300 کیلومتر) شمال جزیره مانوس در دریای بیسمارک در جنوب غربی اقیانوس آرام است.

دستیابی به چنین جرم بین ستاره ای به این اندازه می تواند بینش باورنکردنی در مورد اسرار پنهان جهان به دانشمندان بدهد. تا پیش از این، اخترشناسان تنها به غبار بین ستاره ای دسترسی داشتند که بیشتر آن از طریق برنامه های اکتشاف فضایی به دست می آمد. سراج می گوید؛ تا به حال، تنها راه دسترسی به اجرام بین ستاره ای از طریق برنامه های فضایی بسیار گران قیمت بود که می تواند تا یک میلیارد دلار هزینه داشته باشد، اما هزینه تحقیق در برنامه ما تنها 1.5 میلیون دلار است که قطعا برنامه بسیار مقرون به صرفه تری است. در نظر گرفته شده است./ فرارو

دیدگاهتان را بنویسید