جزئیات مذاکرات برای آزادسازی وجوه بلوکه شده ایران

523194 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، در پی اظهارات اخیر وزیر امور خارجه و سخنگوی کشورمان مبنی بر توافقنامه های آزادسازی منابع ایران و سفر هیئت منطقه ای به ایران در این زمینه و متعاقب آن موضع گیری ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ایرنا، گفت: پیرو این سوال از یکی از کارمندان بانک مرکزی، جزئیات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

ادامه مطلب

مدیر امور بین الملل بانک مرکزی ضمن تایید مذاکرات بر سر آزادسازی منابع بلوکه شده ایران و حضور نماینده بانک مرکزی در مذاکرات، به خبرنگار ایرنا گفت: کار انجام شده و در این زمینه برخی از پوند منابعی که برای بیش از 40 سال توسط بریتانیا مسدود شده بود، اخیراً بالاخره دریافت شد.

وی همچنین با اشاره به اخبار منتشر شده در روزهای اخیر مبنی بر توافق جدید بر سر آزادسازی بخش قابل توجهی از منابع بلوکه شده ایران و همچنین اخبار مربوط به سفر هیات منطقه به تهران در این زمینه، این موضوع را تایید کرد. وی افزود: بر اساس این توافق، چارچوب مشترکی برای آزادسازی بخش قابل توجهی از منابع بلوکه شده ایران در یکی از کشورها تعیین شد و هیئت منطقه ای برای جمع بندی جزئیات اجرای این توافقنامه به تهران سفر کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان آن اشاره ای به میزان دقیق آن نکرد اما گفت: این مبلغ چندین برابر مبلغی است که اخیرا پس از توافق با انگلیس دریافت شده است.

اظهارات روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر امتناع از آزادسازی منابع بلوکه شده ایران، سوال دیگری بود که ایرنا از رئیس بانک مرکزی پرسید. وی در پاسخ به این سوال گفت: مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان در اظهار نظر خود از توافق اولیه بر سر آزادسازی منابع بلوکه شده ایران خبر دادند و هرگز نگفتند که این منابع آزاد و توسط مقامات ایرانی دریافت خواهد شد. زمانی که 390 میلیون نهایی شد رسما اعلام و تایید شد. ضمناً سفر هفته گذشته هیئت منطقه ای به ایران که از سوی وزارت امور خارجه نیز اعلام شد، دقیقاً در همین راستا بود تا جزئیات چگونگی و روند آزادسازی منابع بلوکه شده ایران را بررسی و جمع بندی کند. این توافق. به نظر می رسد هیچ تعارضی بین این ادعاها وجود ندارد.

  دولت چاره ای جز پاسخگویی مناسب به معیشت معلمان ندارد

وی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا مبنی بر اینکه برخی خبرگزاری ها حاکی از آن است که توافق اخیر در چارچوبی مستقل از برجام انجام شده است، این موضوع چه اهمیتی دارد، افزود: حقوق بین الملل به عنوان مسدود شدن منابع ایران در سایر کشورها کاملاً است. برخلاف قوانین بین المللی و ناقض حقوق ملت ایران است و لذا این موضوع باید در چارچوبی مستقل رصد و تعیین تکلیف شود و این اصل در مذاکرات و توافقات انجام شده تاکنون اساس اساسی تلقی می شود.

این مقام مسئول بانک مرکزی همچنین تاکید کرد: با توجه به افزایش چشمگیر درآمدهای ارزی ناشی از افزایش بازده ارزی صادرات و همچنین افزایش چشمگیر قیمت نفت، با فرض اینکه وضعیت فعلی در سال جاری نسبت به سال گذشته ثابت بماند. سال از نظر درآمدهای ارزی: وضعیت بهتری خواهیم داشت، هرچند همانطور که مقامات وزارت امور خارجه گفتند، جمهوری اسلامی ایران آزادسازی منابع بلوکه شده را حق مسلم ملت ایران و اقدامی غیرقانونی می داند و حداکثر می کند. از ظرفیت آزادسازی این منابع در راستای منافع مردم استفاده می شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید