جزئیات فروش سکه و گواهی ارز

570421 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: در صورت درخواست خریداران سکه و گواهی ارز، امکان تحویل سکه و اسکناس خریداری شده به مشتری در موعد مقرر در حال بررسی است.

لازم به ذکر است که سکه های بانک مرکزی از پرداخت مالیات معاف بوده و تمامی افراد می توانند این اوراق را حداکثر تا 100 سکه از طرح جدید و همچنین صندوق های سرمایه گذاری طلا را بدون محدودیت خریداری کنند.

تاریخ سررسید اوراق سکه بانک مرکزی 6 ماه پس از عرضه اولیه با تسویه نقدی است و قیمت تسویه نقدی اوراق معادل میانگین موزون قیمت پایانی کلیه اوراق سکه سپرده گذاری بانکی و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس ایران در آخرین جلسه معاملاتی بوده و در صورت درخواست مشتری امکان تحویل سکه خریداری شده به مشتری در نظر گرفته شده است.

معاملات ثانویه اوراق سکه مرکزی در بورس کالای ایران انجام می شود و دارندگان اوراق در صورت تمایل به فروش زودتر از سررسید می توانند اوراق سکه خود را به قیمت روز در بورس کالای ایران بفروشند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تسویه نقدی اوراق در سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق را در بازار دوم بورس کالای ایران به قیمت روز برعهده می‌گیرد.

لازم به ذکر است که سکه های بانک مرکزی علاوه بر قابلیت سرمایه گذاری در طلا، قابلیت اعتبارسنجی در شبکه بانکی برای اخذ انواع تسهیلات را نیز دارد.

همچنین حداقل و حداکثر مبلغ خرید گواهی ارز توسط هر فرد به ترتیب معادل 1000 دلار و 4000 دلار است. پرداخت وجه اوراق در زمان انتشار فقط به ریال خواهد بود. بانک مرکزی به عنوان نماینده خریداران اوراق برای تامین ارز (دلار) و نگهداری آن تا زمان سررسید اوراق عمل می کند.

  در مورد کیروش اطلاعی ندارم

همچنین دارندگان اوراق گواهی ارزی می توانند با پرداخت حق الوکاله مذکور، اسکناس های تاریخ سررسید را از بانک دریافت کنند.

داده های اجرایی و ضوابط صدور گواهی ارزی بانک مرکزی

1- ناشر اوراق، بانک مرکزی از طریق بانک عامل است.

2- اوراق ثبت شده فقط و در ابتدا برای افراد ایرانی بالای 18 سال قابل خرید می باشد و تاریخ انتشار و سررسید آنها به ترتیب 1401/08/25 و 1401/11/25 می باشد که 1401 خواهد بود.

3- حداقل و حداکثر مبلغ خرید اوراق توسط هر فرد به ترتیب معادل 1000 دلار و 4000 دلار است. ضمناً با توجه به محدودیت عرضه اسکناس زیر 100 دلار، مبالغ گواهی مضاربی مذکور از معادل ریالی 100 دلار قابل خرید و فروش می باشد.

4- پرداخت اوراق در زمان انتشار فقط به ریال خواهد بود.

5- بانک مرکزی به عنوان نماینده خریداران اوراق برای تامین ارز (دلار) و نگهداری آن تا سررسید اوراق عمل می کند.

تبصره- اوراق قرضه طبق بند (9) قبل از سررسید توسط بانک عامل به نمایندگی از بانک مرکزی قابل بازخرید است.

6- دارندگان اوراق در سررسید می توانند یکی از روش های زیر را انتخاب کنند:

الف) پرداخت حق الوکاله مندرج در تبصره این بند و دریافت اسکناس ارز (دلار) از بانک.

ب) تسویه پولی (ریالی) که در این صورت هزینه وکالت اخذ نخواهد شد.

تبصره – مبلغ حق الوکاله در زمان سررسید مقرر در بند (7) معادل هفت درصد (7%) مبلغ ریالی می باشد.

7- مبنای محاسبه برای تعیین مقدار ریال در زمان بازخرید، سررسید و آزادسازی اوراق، نرخ بسته شدن دلار (حساب) توافقی روز قبل است.

  مسئولان باید اقدامات لازم را برای ترمیم خسارات سیل انجام دهند

تبصره: نرخ بسته شدن نماد (حساب) دلار توافقی روز گذشته در بازار معاملات ارز (میانگین موزون ارزش معاملات توافقی نماد دلار در روز گذشته) در پایگاه اطلاع رسانی بورس کالا قابل مشاهده است. شرکت مدیریت بازار ایران برای تجارت ارز به آدرس www.ice.ir.

8- بانک عامل موظف است پس از هماهنگی لازم با واحد عملیات ارزی آن بانک، منابع ریالی حاصل از فروش این اوراق را به صورت هفتگی به حسابهای درج شده در بخش معاملات در سال 96 واریز نماید. ریال بانک مرکزی .

9- در صورت درخواست دارنده اوراق قرضه مبنی بر بازخرید اوراق، بانک مستقر در همان روز طبق بند (ب) بند (6) و بر اساس ترتیبات انجام شده، نسبت به تسویه حساب با دارنده اوراق قرضه اقدام خواهد کرد. از بند (7).

10- در صورت عدم حضور صاحب اوراق در سررسید، بانک عامل، ریال ناشی از تسویه اوراق مذکور را بر اساس مفاد بند (ب) بند (6) و بند (6) محاسبه می کند. 7) و آنها را به حساب واقعی شخصی که در حال حاضر وارد خرید اوراق قرضه شده و سپرده گذاری می کند، منتقل کنید.

11- بانک عامل موظف است پس از تسویه حساب با دارندگان اوراق در تاریخ سررسید یا قبل از آن طبق ترتیبات بندهای (6) و (7) گزارشی را جهت وصول وجوه پرداختی آن بانک به دارندگان اوراق ارسال نماید. معاملات باید به صورت هفتگی به “اداره عملیات ارزی” (دوشنبه هر هفته) انجام شود. ترتیبات اعمال این بند توسط اداره مذکور ابلاغ خواهد شد.

12- بانک عامل موظف است برای دریافت مبالغ ریالی و ارزی پرداختی به دارندگان اوراق در سررسید (مطابق مفاد بندهای (6) و (7) اطلاعات مربوطه را به بخش عملیات ارزی.

  طلای جهانی در تلاش برای حمایت از سطح 1800 دلار است

13- اسناد موضوع این بخشنامه به استناد ماده (29) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و بهبود نظام مالی کشور از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.

14- کارمزد بانک عامل برای فروش، بازخرید و تسویه اوراق به صورت جمعی تعیین و متعاقباً توسط اداره کل حسابداری و بودجه محاسبه و به حساب بانک عامل واریز می شود.

15- اوراق از طریق سامانه سیما متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عرضه و بازخرید می شود و امکان انجام معاملات اوراق ثانویه وجود ندارد.

همچنین لازم است مفاد مقررات مندرج در بندهای فوق را در اختیار خریداران اوراق قرضه قرار داده و از آنان «اسفنامه تعهد به گواهی ارز بانک مرکزی» به شرح زیر اخذ شود.

“از قوانین، مقررات و شرایط حاکم بر کلیه مراحل خرید و بازخرید تا تحویل / تسویه نهایی و ضمانت اجرا بر اساس عدم رعایت الزامات مندرج در این قوانین مطلع هستم و کلیه موارد پذیرفته می شود.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید