جزئیات جدید از برنامه دولت برای هدف گذاری ارز 4200 تنی

562472 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، پس از جنگ اوکراین و بحران جهانی، دولت سیزدهم تصمیم گرفت تغییری در نظام یارانه ترجیحی ارز را اعمال کند.

با توجه به این دو موضوع بسیاری از کارشناسان در دستگاه دولتی مشکلاتی از جمله احتمال بروز مشکل در تامین کالاهای اساسی را پیش بینی کرده اند. علاوه بر صحت این پیش بینی، دولت هم اکنون به تصمیم نهایی برای اجرای این تصمیم رسیده است که پیش از این در لایحه بودجه 1400 و 1401 برجسته شده بود.

ادامه مطلب

با توجه به نتایج جلسات تصمیم‌گیری برای اجرای این طرح که اکنون یارانه هوشمند نامیده می‌شود، برنامه نهایی دولت برای تامین چند قلم کالای حیاتی از جمله نان، مرغ، تخم‌مرغ، روغن و شیر از شهریور 1400 برای عموم مردم است. حضار.

اگرچه در دولت نظراتی وجود داشت که پس از لغو ارز 4200 تومانی منابع دامی، روغن و نان، برای جبران افزایش قیمت کالاهای مورد نظر، یارانه نقدی به مردم پرداخت شود، اما ظاهرا نظر کافی است زیرا ممکن است یارانه کافی نباشد دام و نفت 5 کالای اساسی که توان مردم است به قیمت شهریور 1400 برای مردم تهیه کنید و کالاهای مورد نیاز مردم را به جای پول نقد تهیه کنید.

در گام اول مقرر شد یارانه نان اصلاح شود و بر این اساس وزارت اقتصاد مسئولیت تحویل نان با قیمت قبلی را بر عهده بگیرد و این روند از دوشنبه هفته جاری به صورت آزمایشی از استان زنجان آغاز می شود. در این استان حدود 1500 نانوایی مجهز به دستگاه کارتخوان هستند که با استفاده از کارت های بانکی متعارف بدون تغییر قیمت نان را در اختیار شهروندان قرار می دهند. به گفته معاون وزیر اقتصاد، به گفته رئیس جمهور قیمت نانی که در اختیار مردم قرار می گیرد نیز مشمول 10 درصد تخفیف می شود. اما سوال مهمی که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد این است که این فرآیند جدید چگونه اجرا خواهد شد.

  6 نکته مهم که قبل از بازسازی آشپزخانه باید در نظر داشته باشید

بر اساس این طرح که با همکاری وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و استانداری ها اجرا می شود، هر شهروند می تواند در پایان روز با توجه به سیستم بانکی قابل اعتماد ما، از طریق دستگاه های پوز کارت بانکی با کارت های بانکی نان خریداری کند. ، تفاوت قیمت نان فروش در طول روز به حساب اصلی نانوا واریز می شود. نکته حائز اهمیت این است که این مشکل در ماه های اول سیستم تامین آرد نانوایی ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که برای رفع این مشکل طبق اعلام وزارت اقتصاد، آرد تحویلی به هر نانوایی 45 روز بعد تسویه می شود تا وجود داشته باشد. مشکلی برای این واحدها از نظر سرمایه در گردش وجود ندارد. جالب اینجاست که تمامی کارت های بانکی اعضای خانواده امکان خرید نان را خواهند داشت.

به نظر می رسد با نهایی شدن طرح دولت برای توزیع هدفمندی یارانه نان، بازار نان تا حد زیادی در سراسر کشور کنترل شود. بر اساس برخی اطلاعات، حدود 80 هزار پوس در نانوایی های سراسر کشور وجود دارد و همین بازار واحد نانوایی، دلیل اصلی انتخاب نان به عنوان کالای اصلی برای طرح پایلوت یارانه 4200 تومانی ارز است.

بر اساس این گزارش، در صورت اخذ مدل پیشنهادی برای پرداخت یارانه نان از طریق کالابرگ، کالابرگ الکترونیکی تا دو ماه آینده برای 4 کالای دیگر شامل شیر، تخم مرغ، روغن و مرغ معرفی خواهد شد. البته قبل از اجرای کامل طرح برای اقلام غیر از نان، مبلغ کمک بلاعوض به مدت یک یا دو ماه به حساب دریافت کنندگان کمک هزینه واریز می شود که البته این مبلغ هنوز نهایی نشده است، اما حدود 300 تا 400 هزار تومان مرده ذبح شده تا مردم از عواقب افزایش قیمت ها راحت باشند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص برنامه دولت برای ساماندهی یارانه نان گفت: دولت با توجه به سیاست و اهمیتی که در حوزه تامین نان دارد، برنامه ای متفاوت از سایر کالاها را به ستاد اقتصادی دولت ارائه کرد. مناطق جغرافیایی، گروه ها و گروه های حمایتی در دستور کار قرار گرفت و این طرح برای اولین بار در کشور شکل گرفت و بر اساس آن می توان زنجیره های صفر تا صد یعنی را رصد کرد. از طریق واردات گندم در انبارها، کارخانه ها، شرکت های پخش، نانوایی های سنتی و صنعتی به خوبی تامین می شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید