جزئیات تغییرات مهم اساسنامه صندوق توسعه ملی

520351 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، صبح روز یکشنبه 2 مرداد 1401 جلسه شورا حسب مورد در ادامه مناظرات روز شنبه با حضور اکثریت اعضای شورا تشکیل شد. شورا و همچنین رئیس و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، روسای کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه و برآورد، رئیس مرکز شورای اسلامی و نماینده صندوق توسعه ملی. بررسی شد و در مورد نقش NFR در سیاست های کلی برنامه هفتم بحث شد.

فرهاد همتی، دبیر هیات عامل صندوق توسعه ملی که به عنوان نماینده صندوق در این جلسه حضور داشت؛ وی از تصویب چند ماده جدید در اساسنامه صندوق خبر داد و گفت: این مفاد در سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه کشور گنجانده می شود و بر این اساس اساسنامه صندوق توسعه ملی در صورت اجرایی شدن تغییر می کند. از سوی مقام معظم رهبری اعلام شد.

عدم وابستگی هزینه های صندوق از بودجه دولتی، سهم 42 درصدی درآمدهای نفتی و افزایش سالانه 2 درصدی، امکان سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای افزایش منابع صندوق و ایجاد نهاد مالی مناسب برای وظایف صندوق را فراهم می کند.

وی افزود: همچنین در اجرای سیاست تغییر چشم انداز نفت و گاز و درآمدهای آن از منبع تامین بودجه عمومی کشور به منابع و سرمایه های مولد اقتصادی، اعمال اساسنامه صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است. با اعمال اصلاحات زیر:

1. واریز 42 درصد از درآمد حاصل از صادرات نقدی و تهاتر نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز به صندوق توسعه ملی در سال اجرای برنامه و افزایش آن به میزان 2 درصد در سال.

  با نوشیدن گلاب از بی خوابی خود خلاص شوید

2. افزایش و تقویت منابع صندوق توسعه ملی از طریق سرمایه گذاری در داخل و خارج از کشور، خرید سهام، سپرده گذاری و مشارکت بخش خصوصی و تعاونی ها در طرح ها و پروژه های زیربنایی و عمرانی و پروژه های با بازدهی مناسب، مشروط بر اینکه منتهی به. کارآفرینی و توسعه سازمان صندوق (حداکثر 50 درصد سهام)

3. استقلال هزینه های صندوق توسعه ملی از تخصیص بودجه و قوانین عادی و استقلال مدیریت حساب آن از بانک مرکزی.

4. ایجاد یا تملک مؤسسه مالی تخصصی متناسب با وظایف صندوق، بدون شعبه و بدون امکان سپرده گذاری و ایجاد وجه.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید