جزئیات بیمه رایگان 3 دهک پایین

534357 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مهدی رضایی در تشریح روند تامین پنج میلیون و چهارصد هزار نفر بدون بیمه از سه دهک پایین جامعه، گفت: ما مردم را در سراسر کشور بیمه می کنیم.

بیشتر بخوانید:

رضایی به آمار افراد فاقد بیمه اشاره کرد و تصریح کرد: بر اساس آمار مرکز آمار ایران حدود 10 درصد جمعیت کشور فاقد بیمه هستند. تخمین زده می شود که تعداد افراد بیمه نشده بین 6 تا 8 میلیون نفر متغیر است. به نظر می رسد این 6 میلیون نفر اغلب متعلق به سه دهک پایین جامعه هستند.

وی افزود: این افراد تحت پوشش بیمه پایه هستند و طبق قانون با اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع می توانند از خدمات کامل دولتی و استفاده از خدمات بخش خصوصی استفاده کنند. در بیمارستان 90 درصد و در بخش سرپایی 70 درصد هزینه ها توسط سازمان بیمه سلامت ایران پرداخت می شود.

براساس بند «د» تبصره 14 قانون بودجه سال 1401، سه دهک پایین درآمدی کشور به‌عنوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی می‌شوند. که خوشبختانه این محقق تاکنون 5 میلیون و 397 هزار نفر را می شناسیم و از روز شنبه 15 اردیبهشت ماه این افراد تحت پوشش تامین اجتماعی قرار می گیرند و می توانند از خدمات پایه تامین اجتماعی بهره مند شوند.

رضایی خدمات بیمه سلامت را مختص دهک پایین جامعه نمی داند و گفت: سازمان بیمه سلامت نیز خواستار 7 دهک برتر درآمدی شد که این افراد می توانند بر اساس آزمون گسترده به آنها مراجعه کرده و تحت پوشش بیمه قرار گیرند. درصد از مشارکت در پرداخت حق بیمه. این افراد طبق قانون می توانند با مشارکت در پرداخت سهمی از حق بیمه، بسته به دهک درآمدی خود از پوشش بیمه ای استفاده کنند.

  طب سنتی / خواص ضد سرطانی سرور سبزیجات

وی به روند بیمه اتباع خارجی اشاره کرد و توضیح داد: اتباع خارجی مجاز را می توان با پرداخت سرانه سالانه تعیین شده توسط دولت، طبق قانون بیمه کرد. میزان کمک هزینه سرانه اتباع خارجی معمولاً دو برابر ایرانیان است. از این طریق می توان آنها را بیمه کرد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نیز سالانه تعدادی از اتباع خارجی را بر اساس قرارداد با سازمان بیمه سلامت ایران تحت پوشش قرار می دهد که از این تعداد حدود 120 هزار نفر در سال جاری تحت پوشش قرار می گیرند. حدود 50 هزار نفر تحت پوشش دولت جمهوری اسلامی بودند. مابقی نیز می توانند با پرداخت سرانه پاداش، خوداشتغالی شوند، اما تکلیف افراد غیرمجاز مشخص نشده و دولت اعلام کرده برای تعیین وضعیت این افراد کد شناسایی اعلام می شود. این تضمین وجود دارد که با اجرای قانون 1401 از پوشش بیمه همگانی زیادی برخوردار شویم.

گفتنی است، هموطنان می توانند با مراجعه به سایت bimehsalamatiranian.ir و یا دفاتر پیشخوان دولت تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید