جای خالی آموزش فرهنگ شهروندی در دانشگاه های ایران / هزینه تحصیل خانواده های ثروتمند 60 برابر سایر خانواده ها است.

565106 خبر ناگهانی

میلاد کامران محمدی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، با اشاره به اینکه اخیرا اخباری مبنی بر اینکه بیشتر دانشجویان از طبقه ثروتمند هستند در رسانه ها منتشر شده است، اظهار کرد: طبق آمار، خانواده های ثروتمند تهران 60 برابر بیشتر از سایر خانواده ها در پرداخت هزینه ها هستند. برای تحصیل فرزندانشان به همین دلیل کاهش آموزش عمومی در کشور باعث ضایع شدن حقوق تعداد زیادی از افراد جامعه می شود.

شهید چمران، رئیس انجمن SPE دانشگاه اهواز با بیان اینکه کشورهای در حال توسعه هزینه های زیادی را صرف آموزش می کنند، افزود: به همین دلیل این کشورها بیشترین استثمار را در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و فناوری دارند. به عنوان مثال، ایالات متحده دارای بیشترین تعداد دانشگاه های برتر و همچنین فناوری شماره یک در جهان است.

وی افزود: موضوع دیگر این است که جای دروسی مانند فرهنگ شهروندی، فرهنگ زندگی شهری، فرهنگ احترام به حقوق دیگران در دانشگاه های ایران خالی است. با توجه به هرج و مرج بزرگی که در جامعه ما وجود دارد، به نظر می رسد برخی از موضوعات مانند آیین زندگی کارساز نبوده است.

کامران نبود پایگاه مدرن دانشگاهی را یکی دیگر از مشکلات آموزش کشور می داند و تصریح می کند: برای اینکه دانشجوی دکتری یا فوق دکتری بستر لازم را فراهم نکند باید متعهد به استفاده از امکانات موجود باشد.

رئیس انجمن مهندسی شیمی SPE دانشگاه شهید چمران اهواز با تاکید بر اینکه مستندسازی یکی از معضلات جامعه ماست، گفت: به نظر من باید از مردم و کارکنان بپرسیم که چرا داشتن مدرک اینقدر ارزش دارد؟! همچنین بپرسید چرا فارغ التحصیلان دبیرستان باید به دانشگاه بروند؟! چرا خانواده ها این نیاز را برای جوانان به تحصیل در رشته های محدودی مانند پزشکی و مهندسی ایجاد می کنند؟!

  رویدادهای اخیر در اوکراین چه زمانی جنگ در اوکراین پایان می یابد؟

تنها 10 درصد از مردم کشورهای توسعه یافته در دانشگاه ها تحصیل می کنند

وی با بیان اینکه پذیرش دانشجو در کشور ما بدون سنجش استعداد افراد و نیاز جامعه صورت می گیرد، افزود: این موضوع جامعه ما را دچار بحران کرده است. بنابراین بسیاری از دانشجویان رشته خود را بر اساس نظر خانواده یا موقعیت اجتماعی آن رشته انتخاب کرده اند نه بر اساس توانایی های خود. در حالی که آمارها نشان می دهد در کشورهای پیشرفته تنها 10 درصد افراد وارد دانشگاه می شوند و بقیه جوانان از 18 سالگی وارد بازار کار می شوند. علاوه بر این، اکثر دانشجویان در دانشگاه های برتر، مانند هاروارد و استنفورد، دانشجویان بین المللی هستند.

کامران خاطرنشان کرد: مستندسازی در جامعه ما ریشه دوانده است، بنابراین برای مناصب ساده دولتی افراد نیاز به داشتن مدرک فوق لیسانس یا لیسانس دارند، نیازی نیست که کمتر به فرزندان خود فشار بیاورند.

رئیس انجمن مهندسی شیمی SPE دانشگاه شهید چمران اهواز در پایان با بیان اینکه عدم تعادل بین نیاز بازار و جامعه و تحصیلات دانشگاهی در کشور ما بحران ایجاد کرده است، گفت: یکی از دلایل این امر است. بحران این است که دانش آموزان بر اساس انتخاب خود به دو دسته باهوش و کم هوش تقسیم می شوند. ایده این بود که اگر باهوش هستید، باید ریاضی بخوانید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید