جامعه ایران در 100 سال گذشته شکایت کرده است

نتایج یک نظرسنجی ملی اخیر در مورد ارتباط شادی و سلامت در ایران تایید کرده است که ایرانیان خود را “مردم شاد” نمی دانند. این مطالعه ملی با عنوان “ارتباط بین شادی و عزت نفس سلامت” حاصل همکاری محققان پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی و اولین مطالعه ملی انجام شده در دو سال پیش با جمعیت هدف 19499 نفر است. در مناطق شهری و روستاها و در گروه سنی 18 سال به مدت 65 سال انجام شده است.

بیش از 10 سال از انتشار گزارش جهانی شادی می گذرد. در ژوئن 2011، قطعنامه شادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید. پس از تصویب این قطعنامه، از کشورهای عضو مجمع عمومی دعوت شد تا شادی شهروندان خود را بسنجند، زیرا به گفته سازمان ملل، سطح شادی چراغ راه توسعه پایدار است.

پس از انتشار مستمر این گزارش در سال 2012 با استناد به مطالعات گالوپ، جداول این گزارش نشان می دهد که ایران در 10 سال گذشته نه تنها از نظر شادی شهروندان در رتبه 100 برتر قرار نگرفته است. نوسان دارد، اما هر سال بین 105 تا 118 نوسان دارد، بنابراین در آخرین رتبه در سال 2022، ایران در رتبه 110 قرار گرفت.

ریشه های عدم شادی در جامعه ایران

امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس با اشاره به اینکه رتبه پایین ایران در کشورهای شاد دنیا جای تعجب نیست، گفت: بر اساس استانداردهای جهانی، ایران کشور خوشبختی نیست و این موضوع فقط مربوط به مسائل اقتصادی و معیشت مردم نیست و به یک معنا شادی است. پدیده ای چند بعدی است که باید از ابعاد و زوایای مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد.

  بهترین نمایشگر برای گوشی های هوشمند در iPhone 13 Promex

وی افزود: اگر بخواهیم معیارهای اقتصادی و معیشتی را در نظر بگیریم، مردم هند با توجه به اینکه با فقر و بدبختی مبارزه می کنند، اما در کل مردم خوشحال هستند زیرا آیین ها و جشن های مذهبی و سنتی زیادی دارند که نوعی جشن است. شادی در آن در قلب جامعه هند وجود دارد، بنابراین اینطور نیست که اگر اقتصاد کشوری در وضعیت نامناسبی قرار دارد، لزوماً چهره شادی ندارد.

کارای مقدم بیان کرد: شادی و نشاط باید از جامعه و خانواده باشد، اما متاسفانه در کشور ما به دلیل مشکلات اجتماعی فراوانی که وجود دارد، تعاملات اجتماعی به پایین ترین حد خود رسیده است و مردم حتی با اعضای درجه یک خانواده خود. آنها فاقد جامعه پذیری هستند، خود محوری و منفعت شخصی حرف اول و آخر را در جامعه امروز ایران می زند و نمی توان انتظار داشت در چنین شرایطی با جامعه ای شاد روبرو شود.

وی با اشاره به اینکه اکنون اخبار منفی و ناامید کننده جامعه ایران را احاطه کرده است، گفت: وقتی تلویزیون را روشن می کنید اخبار منفی اطراف شما را فرا می گیرد و همه آنها بیانگر مشکلات ناامیدکننده هستند، البته در این شرایط نمی توان انتظار داشت. همانطور که با جامعه شادی مواجه می شویم، محیط شهری نیز به نوعی غم و اندوه را در جامعه گسترش می دهد، نه اینکه آن را در سطح جامعه تقویت کند.

این جامعه شناس با تاکید بر اینکه جامعه ایران در طول 100 سال گذشته به طور سنتی گله مند بوده است، افزود: به یک معنا می توان گفت که عزاداری و سوگواری در جامعه امروز ایران به یک ارزش تبدیل شده است و مناسبت ها و مراسم های مرتبط با سوگواری و سوگواری اگر ما آنها را در تقویم می شماریم، خیلی بیشتر از مراسم شاد هستند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

«در کنار مسائل اجتماعی و فرهنگی که برای سعادت یک جامعه مهم است، مسائل اقتصادی نیز بسیار مهم است. در حال حاضر با تعداد زیادی از جوانان بیکار مواجه هستیم که بیش از یک سوم خانواده های کشور زیر خط فقر هستند. آنها هستند و به نوعی زندگی برای بسیاری از مردم، حتی برای طبقه ثروتمند، بسیار دشوار شده است. وضعیت اقتصادی عامل مهمی در سنجش میزان شادی در یک جامعه است که در کشور ما وضعیت بسیار جدی است.

دیدگاهتان را بنویسید